Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Büyük 10 Devleti

603PAYLAŞIM

Kayıtlara geçen en büyük 10 devlet...

1- Büyük Britanya İmparatorluğu

En güçlü zamanında ''Güneş Batmayan İmparatorluk'' olarak adlandırılmıştır. Sanılanın aksine dünyanın en büyük imparatorluğu Moğol İmparatorluğu değil Büyük Britanya İmparatorluğudur. Sömürgeleri ile birlikte toplam yaklaşık 33.700.000  km2'lik bir alanı yönetmiştir.

2- Moğol İmparatorluğu

Sınır bütünlüğü olan dünyanın en büyük devletidir. Tam olarak bilinmese de yaklaşık 33.000.000 km2'lik alana hükmetmiştir. Sınırları bir arada olan en büyük devlettir. Cengiz Han tarafından kurulan devlet, en geniş sınırlarına ulaştıktan sonra parçalara bölünmüştür.

3- Sosyalist Sovyetler Cumhuriyeti Birliği

1. Dünya Savaşı sonrası kurulan SSCB, 1922-1991 yılları arasında 22.402.200 km2'lik bölgede hüküm sürmüştür. Lenin tarafından kurulmuştur. Soğuk Savaş döneminde ABD ve SSCB birer kutuptu. SSCB Soğuk Savaş'ı kaybedince yıkılmıştır.

4- İspanyol Sömürge İmparatorluğu

Sömürgeciliği başlatan ülkelerden olan İspanya, altın çağında sömürgeleri ile birlikte yaklaşık 20.000.000 km2'lik toprakları yönetmiştir. Altın çağında şimdiki Güney Amerika'nın büyük çoğunluğunu, Kuzey Amerika'nın bir kısmını ve Afrika'nın bir kısmını ele geçirmiştir.

5- Qing Hanedanı

Qing Hanedanı yönetimindeki Çin, toplam 14.700.000 km2'lik alana hükmetti. Şimdiki Kuzey Kore, Güney Kore, Çin, Moğolistan gibi toprakları ele geçirmiştir. Kurulduğu dönemde limanlarını batıya kapatmış olsa da Britanya ile yapılan savaşların sonunda limanlarını Avrupalı Devletlere açmıştır.

6- Emeviler

Hz. Muhammed'in kurduğu İslam Devleti'nin ardından 4 Halife Dönemi gelmiştir. Son Halife olan Hz. Ali'den Halifeliği ele geçiren Muaviye tarafından kurulmuştur. Mevcut sınırları genişletip bugünki İspanya ve Portekiz'in bir kısmını ve İran'ı da ele geçirmiştir. Toplam 13.400.000 km2'lik alanı yönetmişlerdir.

7- Fransız Sömürge İmparatorluğu

19. ve 20. yüzyılda Britanya İmparatorluğu'nun ardından sömürgecilikte 2. olan Fransa, toplam 13.000.000 km2'lik alandan fazlasına hükmetti.

8- Ahameniş İmparatorluğu

1. Pers İmparatorluğu olarak da bilinen Ahameniş İmparatorluğu, yaklaşık 9.000.000 km2'lik alanın yönetmiştir. Mezopotamya, Anadolu, Trakya ve İran gibi topraklara yayılmıştır.

9- Roma İmparatorluğu

Avrupa'nın büyük çoğunluğu, Kuzey Afrika, Orta Doğu'nun bir bölümü ve Anadolu'ya hükmetmiş olan Roma İmparatorluğu, kesin olarak bilinmemesine rağmen yaklaşık 6.000.000 km2'lik bir alana hükmettiği söylenmektedir.

10- Osmanlı İmparatorluğu

3 kıtada toprağı bulunan Osmanlı, en iyi döneminde 5.200.000 km2'lik alana hükmettiği biliniyor. 1299-1922 (ya da bazı tarihçilere göre 1302-1922) yılları arasında hüküm sürmüştür. 1699 yılında imzaladığı Karlofça Antlaşması'nın ardından sınırları gittikçe daralmaya başlamıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sarp-onur-ozyasan

jamala-1944 euurovision 2016 winner

sarp-onur-ozyasan

ben bu yerde yaşamadım gençliğimi yaşamadım

ahmet-ali-demir

Osmanlının en büyük zamanı 24 milyon km2 dir . Yanlış bilgi

dogukan-ozmen2

kaynak: g*tün

turan-bannerlod

Harbiden g*tün tarih bilgin bu kadar mı az o zamanlara ait o kadar büyük olduğu ile ilgili bilgi yok adamlar bilmedikleri yerleri feth ettilerse o ayrı.

kubilay-pamuk

ingiliz imparatorluğuna gelinceye kadar büyük hun var avrupa hun var göktürk devleti var timurlar var en önemlisi dünyanın en büyük devleti moğol imparatorluğudur ingilizler halt etmiştir yanında

burhan-unlu1

NAH 5 KM LAN OSMANLI 24 KM TOPRAĞA SAHİPTİ YANİ ARAP YARIMADASI , KAFKASYA , <AFRİKANIN YARISI> VARDI

kagan-azeken1

Yani SSCB den daha büyüktük öyle mi? peki şunu soracağım neden mesela Nijerya tarih kitaplarında osmanlı yazmıyor?

tuna-tusu

osmanlı 24de değil 5de değil 18 milyon kilometre kare civarındaydı (vasalları ve kendine bağlı tuttuğu topraklar ile) nijeryada ayrıca sömürgeci devletler her tarafı yağmaladığı için de bir bilgi bulunamıyor olabilir fakat Osmanlı oraya erişmemiş de olabilir ama onedionun verdiği harita net yanlış

turan-bannerlod

lan insanın tarih bilgisi bu kadar kötü olur mu tarih dersinde uyuyor buraya gelip bize akıl veriyor

Görüş Bildir