Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Büyük 10 Devleti

-

Kayıtlara geçen en büyük 10 devlet...

1- Büyük Britanya İmparatorluğu

En güçlü zamanında ''Güneş Batmayan İmparatorluk'' olarak adlandırılmıştır. Sanılanın aksine dünyanın en büyük imparatorluğu Moğol İmparatorluğu değil Büyük Britanya İmparatorluğudur. Sömürgeleri ile birlikte toplam yaklaşık 33.700.000  km2'lik bir alanı yönetmiştir.

2- Moğol İmparatorluğu

Sınır bütünlüğü olan dünyanın en büyük devletidir. Tam olarak bilinmese de yaklaşık 33.000.000 km2'lik alana hükmetmiştir. Sınırları bir arada olan en büyük devlettir. Cengiz Han tarafından kurulan devlet, en geniş sınırlarına ulaştıktan sonra parçalara bölünmüştür.

3- Sosyalist Sovyetler Cumhuriyeti Birliği

1. Dünya Savaşı sonrası kurulan SSCB, 1922-1991 yılları arasında 22.402.200 km2'lik bölgede hüküm sürmüştür. Lenin tarafından kurulmuştur. Soğuk Savaş döneminde ABD ve SSCB birer kutuptu. SSCB Soğuk Savaş'ı kaybedince yıkılmıştır.

4- İspanyol Sömürge İmparatorluğu

Sömürgeciliği başlatan ülkelerden olan İspanya, altın çağında sömürgeleri ile birlikte yaklaşık 20.000.000 km2'lik toprakları yönetmiştir. Altın çağında şimdiki Güney Amerika'nın büyük çoğunluğunu, Kuzey Amerika'nın bir kısmını ve Afrika'nın bir kısmını ele geçirmiştir.

5- Qing Hanedanı

Qing Hanedanı yönetimindeki Çin, toplam 14.700.000 km2'lik alana hükmetti. Şimdiki Kuzey Kore, Güney Kore, Çin, Moğolistan gibi toprakları ele geçirmiştir. Kurulduğu dönemde limanlarını batıya kapatmış olsa da Britanya ile yapılan savaşların sonunda limanlarını Avrupalı Devletlere açmıştır.

6- Emeviler

Hz. Muhammed'in kurduğu İslam Devleti'nin ardından 4 Halife Dönemi gelmiştir. Son Halife olan Hz. Ali'den Halifeliği ele geçiren Muaviye tarafından kurulmuştur. Mevcut sınırları genişletip bugünki İspanya ve Portekiz'in bir kısmını ve İran'ı da ele geçirmiştir. Toplam 13.400.000 km2'lik alanı yönetmişlerdir.

7- Fransız Sömürge İmparatorluğu

19. ve 20. yüzyılda Britanya İmparatorluğu'nun ardından sömürgecilikte 2. olan Fransa, toplam 13.000.000 km2'lik alandan fazlasına hükmetti.

8- Ahameniş İmparatorluğu

1. Pers İmparatorluğu olarak da bilinen Ahameniş İmparatorluğu, yaklaşık 9.000.000 km2'lik alanın yönetmiştir. Mezopotamya, Anadolu, Trakya ve İran gibi topraklara yayılmıştır.

9- Roma İmparatorluğu

Avrupa'nın büyük çoğunluğu, Kuzey Afrika, Orta Doğu'nun bir bölümü ve Anadolu'ya hükmetmiş olan Roma İmparatorluğu, kesin olarak bilinmemesine rağmen yaklaşık 6.000.000 km2'lik bir alana hükmettiği söylenmektedir.

10- Osmanlı İmparatorluğu

3 kıtada toprağı bulunan Osmanlı, en iyi döneminde 5.200.000 km2'lik alana hükmettiği biliniyor. 1299-1922 (ya da bazı tarihçilere göre 1302-1922) yılları arasında hüküm sürmüştür. 1699 yılında imzaladığı Karlofça Antlaşması'nın ardından sınırları gittikçe daralmaya başlamıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tarik-emin-durmaz

gitmiş osmanlıyı en son sıraya koymuş ulan büyük britanya kendinden küçük devletleri sömürgeleştirmekten başka bir şey yapmadı o devletlerin hepsi güçsüz ve savunmasız devletler osmanlı ise gemileri kardan yürütüp çağ kaptıp çağ açan fatih'in geçilemz denilen sina çölünü geçen selim'in ve bir sözüyle Fransa'da ki dansı kaldırtan Süleyman'ın imparotorluğuydu şimdi karar size ait büyük britanya mı büyük osmanlı mı

ali-arda-kumsal

Bu dediğin Osmanlı'nın topraklarının Britanya'nınkinden daha az olduğu gerçeğini değiştirmez.

tc-dogukan-cetinkaya

Timur İmparatorluğu ve özellikle Büyük İskender İmparatolruğu konulmamış.Yoksa iyi

ali-cennet

Rezalet haritalar, komik isimler :) kim hazırladı la bunu?? :D

tc-dogukan-cetinkaya

İsimler gerçek imparatorluklara ait.Haritalar biraz kötü olabilir ama başka bir sıkıntı yok.Osmanlı 1. olamadı diye kudurmayın.

ali-arda-kumsal

Hayır, isimler ters yazılmış ve sondan bazı harfleri eksik. Ayrıca Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin batı tarafından sayılmayan toprakları vardır.

ahmet-serdar-gurbuz

Ayrıca Osmanlı: OSMANLI İMPARATORLUĞU 1683:5.200.000 KM OSMANLI İMPARATORLUĞU 1914:1.800.000 KM sınırlarındaydı. Birde Büyük iskenderin imp si koyulmamış Part İmparatorluğu ve Sasani lerde yok. Timur İmparatorluğu da yok. Ama bu yazarın seçtiği devletler.

ali-arda-kumsal

Ona bakarsak Çin, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi devletlerin de ismi yok. Hemen olayı Osmanlı'ya bağlamayın.

ahmet-serdar-gurbuz

Gazi Mahmud hanı hem avusturya arşidüklüğünü hem de çarlık rusyasını yenilgiye uğratmıştır. Bana göre Nizam-ı Cedit di kuran şehid bestekar III.Selim Han ın ölümünden sonra gerileme tam kesin olarak başlar. Dağılma dersen Berlin Antlaşması(1878) ve azınlık ayaklanmalarını yani... Mesela techir ve göç kanununda güya yaptığımız gibi bir gösterilen saçma bir soykırım... Bulgaristan ın bağımsızlığını (1908) ve Avusturya nın Bosnayı ilhakı (1908) söylemiyorum. Asıl felaket zaten Balkan Harbi. Yani okumadan Osmanlı tarihini yazmayın

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriÇinFransaİranİspanyaKorePortekizSSCBSavaş
Görüş Bildir