Dünyaca Ünlü Yazar George Orwell'in Hayata Dair Sıra Dışı Görüş ve Tespitleri

744PAYLAŞIM

Dünyaca ünlü edebiyatçı George Orwell'in İspanya İç Savaşı anılarını ve burada yaşadığı tehlikeli bir vurulma hikayesini daha önce kendi anlatımıyla alıntılayıp sizlere sunmuştuk. Bu defa da Orwell'in hayatın içerisinden çeşitli  konulardaki görüşlerini derledik.

*Alıntıları Orwell'in makalelerinden derleme bir eser olan ''Kitaplar ve Sigaralar'' adlı kitaptan aldık.

İnsan, tabii ki yaşamak istiyor; gerçekten de ölüm korkusundan ötürü hayatta kalıyor; ama tıpkı o zaman olduğu gibi şimdi de şiddet sonucunda veya fazla yaşlanmadan ölmenin daha iyi olduğunu düşünüyorum.

''Yaklaşık 900 kitabım var gibi gözüküyor''

Okumanın maliyeti, kitapları ödünç almak yerine satın alsanız ve çok sayıda dergiye abone olsanız bile tütün ve içki içmenin toplam maliyetini aşmaz.

Kitaplar, şimdiye kadar icat edilmiş diğer her şeyden daha fazla ve daha fena bir toz yapar.

Her kurt sineğinin ölmek için tercih edeceği yer bir kitabın üstüdür. Kitapçıda çalışmaya başlar başlamaz kitap satın almayı bıraktım. Beş ya da on binini toplu halde görünce kitaplar sıkıcı ve hatta hafiften bıktırıcı hale gelmişti.

Kitaplarla herhangi türden profesyonel bir bağlantısı olmadıkça insan, çoğunluğunun ne kadar kötü olduğunu fark etmiyor.

İyi bir saha ve yeterli miktarda sermaye verildiğinde her eğitimli insan güvenli bir şekilde geçinmesini sağlayacak parayı kazanabilecek olmalıdır.

Gerçek şu ki kimi konular sözcüklerle övülemez ve tiranlık da bunlardan biri. Engizisyonu öven iyi bir kitap yazmayı hiç kimse beceremedi.

Düşünce özgürlüğü; insanın gördüklerini, duyduklarını, hissettiklerini aktarabilme özgürlüğü olduğu kadar kurmaca olgular ve duygular yaratmak zorunda bırakılmama özgürlüğüdür de.

Bir özel okuldan burs kazanmadığım sürece iyi bir geleceğe sahip olma şansımın olmadığı düşüncesi daha en başından aşılanmıştı bana.

Düşünce özgürlüğünün ortadan kalktığı yerde yazının ölüme mahkum olduğu kesindir.

literatustec.files.wordpress.com

İyi olmanın mümkün olmadığı bir dünyadaydım. Hayat hayal ettiğimden daha berbat, bense daha kötücüldüm.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

yazdigi kitaplari, hindistanda gecirdigi seneleri, burma polis gucunde ust duzey yetkilerle yaptigi gorevleri, ispanyon ic savasina bizzat katildigini tum bunlari dusununce kitap tozlari uzerine sozlerini yazmak cok hafif kalmamismi.hindistanda, burmada, sosyalist devrimin icinde gucun ve yetkinin insanlara ne kadar aptalca isler yaptirabildigini yakindan gormus biri. ingiliz burokrasisinin ve stalinci sosyalist orgutlerin icinde gordugu aptalliklar sacmaliklar uzeirne sayisiz anisi var. kitaplarinin bu kadar keskin analizler icermeside bu tecrubelere dayaniyor. bunlari yasamis birinin eminim cok daha agir derin sozleri vardir.

pilibistv

dayıda sigara iciyor ayni yolun yolcusuyuz meslek erbabi

corpse-bride

ben gibi pesimist

maja-furler

bu adamın 1984 kitabı günümüz türkiye'sini çok güzel açıklıyor. tavsiyemdir.

Gizli Kullanıcı

Uçtun gittin sen de abartma be

maja-furler

noktası noktasına uydurmaya çalışma, genel mantığı bence çok güzel uyuyor, açıklıyor.

Gizli Kullanıcı

Parlak beynini daha güzel şeylere sakla harcanıyorsun . Kimlerle uğraşıyoruz

maja-furler

tamam bro aynen.👏

feyk

gunuzmuz turkiyesinde yasananlari 1984 kadar iyi tasvir eden bir eser bulamazsin. 1984deki rejim bugunun turkiyesinden tabiyki cok daha kati totaliterdir ama benzerlikler sasirtici ve rahatsiz edici sekilde cok fazla. george orwell bazi seyleri cok iyi gormus, analiz etmis.

maja-furler

şşş, abartmayalım olur mu öyle şey. ne saçmalıyoruz sanki bizde tele-ekran var...

gzm-ynklr

Tüm kitaplarını beğenerek okudum.Klasikler bir başka oluyor.

Görüş Bildir