Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Üzerindeki En Yüksek, En Uzak, En Derin, En Sıcak ve En Soğuk 25 Yer

1.7bPAYLAŞIM

Dünya üzerinde gidip görme imkanımızın pek az olduğu yerler var. En derin mağaralar, en yüksek dağlar, en soğuk yerler, en uzak adalar. Gidip göremememiz bilmemize engel değil. Sizin için derledik.

Kaynak: http://list25.com/25-biggest-tallest-dee...

1. Okyanuslardan en uzak nokta - Xinjiang, Çin

Erişim bakımından Çin'deki bu bölge Asya'nın kutup bölgesi olarak bilinir. Yani temel olarak kıtanın herhangi bir okyanusa en uzakta yer alan bölgesidir.

2. En uzun nehir - Nil Nehri

Çeşitli nehirlerin doğrukları ve denize döküldükleri noktaları tam olarak hesaplamak çok zor olsa da, Nil Nehri 6.650 km uzunluğu ile dünyanın en uzun nehri olarak kabul edilmektedir. Uzun zaman önce, sular henüz Tanganyika Gölü'nden akarken Nil Nehri yaklaşık olarak 1.500 km daha uzundu.

3. En uzak noktadaki ada - Bouvet Adası

Bu ada üzerinde insan yaşamayan küçük bir Norveç adasıdır. Güney Atlantik'te bulunur ve Antarktika ile Tristan de Cunha arasında bir yerde yer alır.

4. En yüksek göl - Titicaca Gölü

Peru ve Bolivya sınırında, And Dağlarında yer alan bu göl 3.812 metre yüksekliktedir. Bu gölden daha yüksek adı bilinmeyen krater gölleri olabilir.

5. En yüksek yol - Aucanquilcha maden yolu

Bu maden yolu bir defa kamyonların 6.000 metre rakımdaki Şili volkanına tırmanmaları için kullanılmıştır.

6. En yüksek dağ geçişi - Marsimik La, Hindistan

Her ne kadar az önce anlattığımız dağ yolu teknik olarak en yüksek yol olsa da, sonu bir yere varmayan bir yoldur ve artık kullanılmamaktadır. Kuzey Hindistan'daki 5.582 m yüksekteki bu yol dünya üzerindeki halen kullanılmakta olan en yüksek yoldur.

7. İnsanların yaşadığı en soğuk yer - Oymyakon, Rusya

Bazen sıcaklık Eylül ortasında donma sıcaklığının altına düşer ve Mayıs ayına kadar bu seviyede seyreder. Ocak ayında ortalama sıcaklık - 46 derecedir. Köyün nüfusu 500'ün altındadır.

8. İnsanlar tarafından yapılan en derin nokta - TauTona Madeni

İnsanlar tarafından açılmış olan, Güney Afrika'daki bu maden yeryüzünden 4 km daha derindedir.

9. Yeryüzü seviyesinden itibaren ölçülen en derin nokta - Kola Super Deep Deliği

Her ne kadar yapay olarak oluşturulmuş olsa da, Bu Rus projesi dünyanın merkezine doğru en derin noktaya inmeyi hedeflemiştir. Delik 12 km'den daha derindir.

10. En derin buzul - Bentley Buzulaltı Çukuru

Burası da Antarktika'da bulunur. Çukur yer yer 2,5 km derinliğe ulaşır. Aslında üzerinde bulunduğu kara parçası deniz seviyesinin çok altındadır ve dünyanın okyanus altında bulunmayan en alçak noktasıdır.

11. En soğuk yer - Vostok İstasyonu, Antarktika

Doğu Antarktika'da - 89,2 santigrat derece ölçülmüştür. Bunun ötesinde ölçülemeyen daha düşük sıcaklıkların olabileceği düşünülmektedir.

12. Dünya üzerindeki en kuzeyindeki kara parçası - Kaffekluben Adası

Grönland'da bulunan bu ada resmi olarak dünyanın en kuzeyindeki kara parçası olarak kabul edilir.

13. Yerleşim bulunan en sıcak Yer - Dallol, Ethiyopya

Dünyanın insan yerleşimi bulunan en sıcak yeri Ethiyopya'dır. Son zamanlarda resmi nüfus kaydı bulunmasa da, önceki kayıtlar halen durmaktadır.

14. En yüksek uçurum - Thor Dağı

Kanada'da bulunan Thor Dağı'nın dikey yüksekliği 1.250 metredir ve Kanada'nın kuzey bölgelerinin donmuş tundralarına çok uzak olmasına rağmen popüler bir tırmanış noktasıdır.

15. En derin mağara - Krubera Mağarası

Gürcistan'da bulunan bu mağara 2.000 metreden fazla derinliği ile dünya üzerinde bilinen en derin mağaradır.

16. Dünyada üzerinde yerleşim bulunan en uzak yer - Tristan de Cunha

Atlantik okyanusu'nda bulunan, Güney Afrika'ya ve Güney Amerika'ya binlerce km mesafedeki bu küçük takımadada 271 kişi yaşamaktadır. Gönderdiğiniz bir mektup yılda birkaç kere yerine ulaşabilmektedir.

17. En yüksek sıcaklık - Ölüm Vadisi

Ölçülmüş olan 57 santigrat derece ile California'daki Ölüm Vadisi dünya üzerindeki en sıcak yerdir.

18. İnsan yerleşiminin bulunduğu en yüksek yer - La Rinconada

Peru'dadır. Bu maden kasabası dünya üzerinde insan yerleşiminin bulunduğu en yüksek noktadır. Daha yükseğe çıkılması halinde insan vücudu buna uyum sağlayamayabilir.

19. En kuru yer - Atacama Çölü

Şili'nin orta kısmında, kayıtlara geçmiş hiç yağış olayı bulunmayan bir nokta vardır. Bilim insanları bu bölgeye "mutlak çöl" adını vermişlerdir.

20. En yüksek şelale - Angel Şelalesi

Venezüela'da bulunan bu şelale o kadar yüksektir ki dökülen sular bazen yere ulaşmadan buharlaşır.

21. En yüksek dağ - Everest Dağı

Evet, tahmin ettiğiniz gibi Everest dağı dünyanın en yüksek dağı, ama eğer ölçmeye deniz seviyesinden başlarsak.

22. Dünyanın merkezinden en uzak nokta - Chimborazo Dağı

Dünyanın ekvator'da şişkin olmasından dolayı, Everest Dağı dünyanın merkezine en uzak nokta değildir. Bu onur Ekvator'da yer alan Chimborazo Dağı'na aittir.

23. Tabandan doruk noktasına en yüksek dağ - Mauna Kea

Eğer deniz içerisindeki taban noktasından doruk noktasına kadar ölçersek Hawaii'nin en büyük adasında yer alan Mauna Kea volkanı Everest Dağı'nın iki katı yüksekliğindedir.

24. Dünyanın en alçak noktası - Challenger Girintisi

Okyanus seviyesinden hemen hemen 11 km aşağıda olan bu girinti Mariana Çukuru'nun en derin noktasıdır. Everest Dağı buraya yerleştirilse suyun altında kalacak şekilde çukura rahat bir şekilde oturur.

25. En derin göl - Baykal Gölü

Sibirya'da bulunan Baykal gölü sadece dünyanın en derin gölü olmakla kalmıyor aynı zamanda dünya üzerindeki temiz suyun %20'sini de içeriyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
abdulkadir-aydin2

karada doğal olarak var olan insan yapımı olmayan en derin nokta da Ürdündeki ölü denizdir. -400 m yakın derindir ve 400 metre civarı da gölün derinliği vardır. Toplamda 800 metreye uzanan derinliği vardır.

bebek.terlik

Nil dünyanın en uzun nehri değildir, ABD toprakları içerisinde bulunan Mississippi nehri dünyanın en uzun nehridir

orhanyy

Mississippi Nehri, Kuzey Amerika'nın en uzun nehridir. Çok büyük bir kısmı ABD ve birazı da Kanada sınırları içinde akar. Kolları olan Missouri ve Jefferson nehirleriyle birlikte toplam uzunluğu 6.275 km'yi bulur ve bu haliyle Nil, Amazon ve Yangtze nehirlerinden sonra dünyanın en büyük 4. nehridir.

Görüş Bildir