Görüş Bildir
Haberler
Dünya'nın En Yüksek 11 Şelalesi

Dünya'nın En Yüksek 11 Şelalesi

Kerem Turan
19.10.2014 - 15:19 Son Güncelleme: 26.04.2022 - 13:05

Dünya'nın En Yüksek Şelaleleri

İşte Dünya'da binlerce turistin ilgisini çeken en güzel ve etkileyici şelaleler…

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Jog Şelalesi

11. Jog Şelalesi

Hindistan’ın en yüksek şelalelerinden biri olan Jog Şelalesi, Sharavathi Nehri 'nin 253 metre yükseklikten aşağı dökülmesi sonucu oluşmaktadır. Yağmur dönemi öncesinde ince birkaç dere şeklindeki şelale, muson yağmurları başladığında muhteşem bir kapasiteye ulaşmaktadır.

10. Huangguoshu Şelalesi

10. Huangguoshu Şelalesi

77.8 metre yükseklik ve 101 metre genişliğindeki Huangguoshu, Asya’da bulunur ve bölgedeki 18 şelaleden birisidir. Şelalenin hemen arkasında oyulmuş olan 134 metre uzunluğundaki mağara ziyaretçilere yakından görme imkanı sunmaktadır.

9. Gullfoss Şelalesi

9. Gullfoss Şelalesi

“Altın Şelale” anlamına gelen Gullfoss, İzlanda'da, Beyaz Nehir üzerinde bulunan iki katlı ve 32 metre yüksekliğinde bir şelaledir. Düzenli yağmurlar ve eriyen buzullar nedeniyle yaz mevsiminde Avrupa’nın en büyük şelalesi haline gelmektedir.

8. Detian Şelalesi

8. Detian Şelalesi

Çin ve Vietnam sınırında yer alan şelale dünyanın en büyük sınır şelalelerinden dördüncüsüdür. İki ülke arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle turizme çok yakın gelecekte açılabilmiştir.

7. Mavi Nil Şelalesi

7. Mavi Nil Şelalesi

Kuzey Etiyopya’daki bu şelale ülkenin en çok turist çeken yerleri arasındadır. Bir kısmı baraja dönüştürülmüş olsa da görülmeye değerdir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Kaieteur Şelalesi

6. Kaieteur Şelalesi

Potaro Nehri üzerinde yer alan şelale Güney Amerika'daki Guyana yağmur ormanlarının merkezinde yer alır. Dünyadaki en güçlü şelalelerden biridir. 226 metrelik serbest düşüş ile Niagara Şelaleleri’nden 5, Victoria Şelalelerinden ise 2 kat yüksektir.

5. Angel Şelalesi

5. Angel Şelalesi

Orijinal adı “Salto Angel” olan şelale dünyanın en yüksek şelalesidir. Toplam yüksekliği 978 metredir ve 807 metre boyunca serbest bir şekilde aşağı doğru düşmektedir. Venezuela’nın balta girmemiş ormanlarından birinde bulunduğu için Canaima Ulusal Parkı’na sadece havadan ulaşmak mümkündür.

4. Niagara Şelalesi

4. Niagara Şelalesi

Muhtemelen dünyanın en ünlü su parkı olan Niagara Şelalesi Ontario ve New York şehirleri arasında yer alır. Her yıl 14 milyon ziyaretçi şelaleyi görmek ve bu muhteşem ana tanıklık etmek için dünyanın dört bir yanından buraya gelmektedir.

3. Victoria Şelalesi

3. Victoria Şelalesi

Victoria Şelalesi, Zimbabwe ve Zambiya sınırında yer alır. Genellikle dünyanın en büyük şelalesi olarak bilinir ancak bu bilgi yanlıştır. 1.7 km genişliğe ve 108 metre yüksekliğe sahiptir.

2. Iguazu Şelalesi

2. Iguazu Şelalesi

Dünyanın en güzel doğal harikalarından biri olan İguazu Şelalesi, Brezilya ve Arjantin sınırında yer alır. Bu şelale sisteminde İguazu Nehri boyunca 275 adet şelale bulunur. Bu şelalelerden büyük bölümü 64 metre yüksekliktedir. En muhteşem olanı ise U şeklindeki Şeytan Boğazı’dır. Yüksekliği 82 metre, genişliği 150 metre ve uzunluğu 700 metredir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Ekstra *** Kapuzbaşı Şelaleleri ***

1. Ekstra *** Kapuzbaşı Şelaleleri ***

Kapuzbaşı Şelaleleri, Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde Aladağlar Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Kapuzbaşı Şelalesi'nin en önemli özelliği kaynağından çıktığı şekilde aşağı dökülmesidir.  Kapuzbaşı Şelaleleri (76m) irtifa akışı itibariyle Victoria Şelalesi (100m) hariç Amerika'da bulunan Niagara Şelalesi'nden(55m), Finlandiya'da bulunan İmatra Şelalesi'nden(25m), Erzurum'daki Tortum Şelalesi'nden (50m), Antalya'daki Düden Şelalesi'nden(25m) ve Manavgat Şelalesi'nden (5m) daha büyüktür. Şelalelerin aktığı yerin rakımı 700 metredir. Aladağlar'ın zirvesinde bulunan kar ve buzul suları ile beslenmektedir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
141
61
33
25
18
16
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?