Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Devleri Onun Peşinde! 10 Yaşındaki Metha Yarattığı 'CoderBunnyz' ile Devlerin Radarına Girdi

-

Oyuncaklarıyla oynamak yerine altı yaşında kodlamayı öğrenen Samaira Metha, 8 yaşına geldiğinde ise 'CoderBunnyz' adlı bir oyun yarattı. Metha, henüz 10 yaşında olmasına rağmen dünya devlerinin ilgi odağı oldu.

Yarattığı oyunun amacı, diğer çocuklara kodlama yapmayı öğretmek.

Metha, 'CoderBunnyz' adını verdiği oyununu yaratmasının ardından Google'da gerçekleştirilen çocuklara kodlama atölyelerinde görev aldı.

Bir yarışmaya kendi bulduğu kutu oyunuyla katılan Metha, 2.500 dolar ödül alınca Cartoon Network reklamcıları tarafından mercek altına alındı.

Kanalın çektiği "Gerçek PowerPuff Girls" videolarında yer alan Metha'nın şöhreti hızla yükseldi.

Yaptığı oyun, Amazon'da 1000 kopya sattı.

Oyunlarının satılmasıyla beraber 35.000 dolar kazanan Metha, başarılı genç girişimciler arasında yer alıyor.

Onun en büyük destekçilerinden biri de, Intel'de ve Oracle'da mühendislik yapmış olan babası Rakesh Mehta.

Metha'nın kurduğu bir diğer girişim olan "Evet, 1 Milyar Çocuk Kodlayabilir" ise, oyunun okullara bağışlanmasını böylelikle de diğer çocukların kodlamayı öğrenmesini amaçlıyor.

Oyunlar, kodlamalar ve robotlar üzerine sohbet programı da bulunuyor.

Oyununa ek olarak "Dünyanın ilk yapay zeka masa tenisi" oyununu ekleyen Metha, ileride çalışmak için Google ve Microsoft şimdiden radarına almış durumda.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mertugurdil

fikri kızı söylemiştir babası da yazmıştır kodu. fotoda laptop ekranına şaşkın şaşkın bakarken bir fotosu var. bu herşeyin kanıtı :)

kadir-eren-balkan

Dayı onuda babası düşünmüştür baktı kızdan bişey olmayacak acil durum düğmesine basıp fenomen etmiş işte

abdullah-gulmez

Okullarda kodlama eğitimi olsun diye yıllardır uğraşıyoruz... Özel okullarda kolejlerde var ama devlet okulunda yok. Yine çok geç kalıcaz, tren gidicek ve dicez ki o tren çoktan kaçtı evlat !!!

feyk

hintliler fabrika gibi surekli yazilimci yetistiriyor. dogrulugunu bilmiyorum, kendi iddialari dillerinin yapisinin bilgisayar dillerine mantik olarak daha uyumlu oldugunu, bu sayede yazilim isinde iyi olduklari yonunde.

medya-cakali

Bizim böyle olamamamızın suçunu başkasına atmak yerine kendi imkanlarımız dahilinde yapabileceğimiz en iyisini yapmak gerekiyor. Bana göre elinin altında ortalama performansta bir bilgisayarı bulunan her insan potansiyel olarak gerekli peogramlama ve editör programlarını kullanmayı öğrenirse çok başarılı olur. Bu yüzden Photoshop, Java, C, Python, Php vs ne varsa öğrenmek gerek. Dua ile bamya büyüten bir ülkeden ve çoğunluğu bu potansiyelde olan insanla uğraşmak için bu devirde kişisel çıkarlarımızı devlet, din, vatandan üstün tutmak gerekiyor ki yarın bir gün sömürüldüğümüz zaman bu topraklarda Filistinli, Suriyeli gibi gariban kalmayalım. Umarım bir gün biz Türklerde Hintliler gibi Dünya’da adımızı teknoloji şirketlerinde bol bol görürüz.. 😃

sek

Onun en büyük destekçilerinden biri de, Intel'de ve Oracle'da mühendislik yapmış olan babası Rakesh Mehta. Sonrasını okumadım bile, küçümsemek gibi olmasın ama böyle bir babam olsaydı bende bu yaşta kod yazardım.

unal.karaca1

google, youtube, internet babandan daha iyi :)

sek

Temeli sağlam olmadığı sürece oralarda iş yapabileceğini düşünmüyorum. Sonuçta baba büyük destek vermiş kızına ve kızı da bu destek ile kendini göstermiş.

androzyla

Ailemde kimse kodlama bilmiyor ancak ben kendim öğrendim.

sek

10 yaşında mı öğrendin ?

Görüş Bildir