Dünya Coğrafyasını Öğreniyoruz! Başkentini Hemen Hemen Hepimizin Yanlış Bildiği 13 Ülke

12PAYLAŞIM

Sık sık yaptığımız hatalar var ya, onların en başında bu geliyor. Bir ortamda konuşurken birisinin sizi düzeltmesini istemiyorsanız size dev hizmet. Aşağıdaki liste her şekilde kurtarıcınız olacak.

1. İsviçre

İsviçre'nin resmi olarak başkenti bulunmamaktadır. Fakat Bern şehri de facto olarak başkent olarak kabul edilir.

2. Fas

Bu tarihi Kuzey Afrika ülkesinin de kaderi maalesef aynı şekilde şekillenmiş. Özellikle en büyük şehirleri Kazablanka ve Marakeş genelde başkent olarak düşünülüyor ama Fas'ın başkenti kıyı şehri Rabat.

3. Yeni Zelanda

Her köşesi birer doğa harikası olan bu küçük ülkenin başkenti her zaman Auckland olarak düşünülür ama doğru yanıt elbette Wellington.

4. Brezilya

Futbol cenneti Brezilya bu algı sebebiyle başkentini dünyaya doğru anlatamıyor. Ülkenin başkenti Sao Paulo ya da Rio de Janerio değil Brasilia.

5. Güney Afrika

Aslında Güney Afrika konusunda hepimiz hatalıyız. Çünkü Güney Afrika'nın anayasasında belirtilmiş bir başkenti yok.

6. Kanada

Kanada'nın başkenti konusunda olan kafa karışıklığı da çok normal karşılanıyor. Toronto, Vancouver ya da Montreal her zaman yanlış listesinin başında; ama aslında doğrusu Ottawa.

7. Avustralya

Avustralya'nın başkenti olsa olsa Sydney olur, en olmadı Melbourne olmalı. Canberra da ne? Evet, belki de ilk kez duydunuz ama Avustralya'nın başkenti Canberra.

8. Kazakistan

Kazakistan Cumhuriyeti'nin başkenti Nur-Sultan kentidir. Her yıl Kazakistan'da 6 Temmuz başkent günü olarak kutlanmaktadır.

9. Hindistan

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan'ın başkenti konusunda da bilgi kirliliği olabiliyor. Özellikle Mumbai (Bombay) başkent zannediliyor; ancak doğrusu Yeni Delhi.

10. İsrail

İsrail kısa süre önce başkentini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıdı. Bu durum derin bir politik konu olması ile birlikte, yanlış bilinen başkentler arasında eklendi.

11. Nijerya

Nijerya'nın başkenti genel olarak Lagos diye biliniyor. Doğru bilgi ise Abuja.

12. Amerika Birleşik Devletleri

Amerika'daki eyalet sistemi ve popüler Amerikan filmleri sebebiyle New York genel olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti olarak düşünülüyor. Ancak doğru bilgi Washington DC. Şehrin adının sonundaki DC, District of Columbia anlamına geliyor ve bu bölge bir eyalet değil.

13. Çin

Çin'in başkenti konusunda aslında çok fazla bir kafa karışıklığı yok ancak ülkenin başkenti olan Pekin'in yabancı dilde Beijing olarak yazılması bir başka kafa karışıklığına sebep veriyor. Bu sebeple Çin de bu listeye girmesi gerekiyor.

Bonus: Türkiye

Biz elbette yanlış bilmiyoruz; ama dünyanın geri kalanı genelde Türkiye'nin başkentinin İstanbul olduğunu düşünüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lil_ery

İsrail in başkenti kabul edilmiyor kudüs olarak. Abd ve birkaç ülke ediyor diye hatırlıyorum.

ffyakuza

Hepsini biliyorum zaten ama Güney Afrika'nın 3 tane başkenti var. İsviçre'nin resmi başkenti değil Bern.

acelyag

Güney Afrika konusunda hatalısınız Editör Bey. Viktorya Çağı kolonileşmesinin getirdiği büyük politik ve kültürel sıkıntıların ardından ülke benzerine az rastlanmış bir düzenlemeye gitti. 1910 yılında kurulan Güney Afrika Birliği, uzun tartışmalar sonrasında GÜÇLER AYRILIĞI'nın ileride demokratik olmayan yollarla zedelenmeden sürdürülebilmesi için ülkenin üç başkentii olmasını kararlaştırdı. Bunlar 1- Pretoria (yürütme), 2- Bloemfontein (yasama) ve 3- Cape Town (yargı), velhasıl yanıt 0 değil 3 olacak. Saygılar sevgiler

oneydiyo

Tam olarakta öyle değil aslında, öyle bir kılıf uydurmuşlar. Öyle olsaydı G. Afrika güçler ayrılığını sağlayabilmiş tek ülke olurdu ki, değil. Doğrusu; Güney Afrika Cumhuriyeti 4 eski İngiliz sömürgesinin birleşerek oluşturduğu bir federasyondur. "Hangimizin başkenti federal başkent olacak?" tartışmasında kan dökülmek üzereyken (ki Afrika'da çok hızlı kan dökülür) böyle bir formül buluyorlar: yasama-yürütme-yargıya ayrı başkentler. Kendi başkenti federal başkent olamayan ekibin en fakiri Natal Devleti diğer üçünden yüklü bir tazminat alıyor hatta. :)

johnfrusciante

Yine bir şey öğreten güzel bir paylaşım keşke bütün içerikler böyle olsa

dr.d

Amerikanın başkentini New York sananda........ne bileyim aq

Görüş Bildir