Görüş Bildir
Haberler
Dolar Kuru 9,09'a Yükselerek Rekor Kırdı: TL Neden Değer Kaybetmeye Devam Ediyor?

etiket Dolar Kuru 9,09'a Yükselerek Rekor Kırdı: TL Neden Değer Kaybetmeye Devam Ediyor?

Pazartesi günü yurt içi piyasaların kapalı olduğu saatlerde 9 seviyesini aşan Dolar/TL kuru, haftanın geri kalan günlerinde sürekli rekor kırdı. Türk Lirası, pazartesi günü Tayland bahtı ve Güney Kore wonu ile birlikte düşüş kaydeden gelişen para birimleri arasında yer aldı. Peki dolar neden yükseliyor? 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

BBC Türkçe'den Özge Demir'in haberine göre, pandemi sırasında ekonomiyi canlandırmak için piyasaya nakit pompalayan gelişmiş ekonomilerin, enflasyon kaygılarıyla para politikalarında değişiklik planlamaları Türk Lirası gibi para birimlerini etkiliyor.

Ancak TL'deki değer kaybının arkasında Türkiye'deki para politikasının da etkisi var.

Ancak TL'deki değer kaybının arkasında Türkiye'deki para politikasının da etkisi var.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), 23 Eylül'deki toplantısında politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 19'dan yüzde 18'e indirdi.

Karar öncesi 8,64 seviyelerinde olan kur, kararın açıklanmasının ardından 8,80 seviyesine kadar yükseldi.

Icrypex'ten Strateji Geliştirme Müdürü Tuğba Özay, 'Küresel çapta artan enflasyon endişeleri tüm ülkeleri parasal sıkılaşmaya mecbur bırakırken enflasyonda yüzde 20'lere yaklaşmış bir ülke olarak böyle bir ortamda faiz indirimine gidilmesi TL'nin negatif ayrışmasına neden oluyor' açıklamasıyla bu durumu özetliyor.

Küresel olarak koronavirüs pandemisiyle başlayan bol likidite döneminin artık sonuna geliniyor.

Küresel olarak koronavirüs pandemisiyle başlayan bol likidite döneminin artık sonuna geliniyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) eylül ayında, pandemi sırasında ekonomiyi canlandırmak için piyasaya sundukları teşvikleri artık yavaşlatmaya hazır olduklarını, diğer bir deyişle 'tapering' sürecine gireceklerini açıkladı. Fed, pandemi boyunca aldığı tahvillerle piyasaya her ay 120 milyar dolar nakdin girmesini sağlamıştı.

Böylece piyasaların desteklenmesi, ekonominin canlanması hedeflenmişti. Ancak bu ABD'nin yükselmeye başlayan bir enflasyonla yüz yüze gelmesine, aynı zamanda Fed'in bilançosunun da kabarmasına yol açtı.

Benzer bir durum Avrupa Merkez Bankası için de geçerli. Bundan sonra başta ABD olmak üzere gelişmiş ekonomilerde krizlerin önüne geçmek için 'tapering' ile ekonominin normale dönmesi amaçlanacak. Bunun için de piyasaya sağlanan likidite yavaş yavaş geri çekilecek.

Tapering ile merkez bankalarının gevşek para politikasını sıkılaştırmaya başlaması, bir süre sonra da faizlerin artırılması beklenebilir. Bu da doların daha da güçleneceği anlamına geliyor.

TL, negatif ayrışıyor

TL, negatif ayrışıyor

Icrypex'ten Strateji Geliştirme Müdürü Tuğba Özay'a göre Dolar/TL'deki yükselişin seyri, TCMB'nin atacağı adımlara göre ya ivme kazanacak ya da yavaşlayacak.

Dolar, bütün para birimlerine karşı güç kazansa da Türk Lirası'ndaki değer kaybı muadillerine göre daha yüksek.

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, attığı tweetinde Fed'in faizleri değiştirmediği 22 Eylül'deki kararından beri gelişmekte olan para birimlerinde değer kaybının yüzde 2 civarında seyrettiğine, ancak TL'deki değer kaybının yüzde 4'e çıkarak bu rakamın iki katına işaret ettiğine dikkati çekti.

TL, yılın başından beri ise dolara karşı yüzde 18 değer kaybetti.

Icrypex'ten Özay, TL'nin diğer gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışmasının nedeni olarak TCMB'nin para politikasını ve ülke ekonomisindeki kırılganlıkları gösteriyor:

'Yüksek enflasyon, yüksek işsizlik, net rezervlerin halen ekside olması, faiz indirim beklentilerinin devam etmesi, Türk Lirası' nın değer kaybetmesinin TL kaynaklı nedenleri.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
43
11
9
4
3
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
rcpbyrm

olsun yollar duble , ezanlar susmayacak , ümmet bölünmeyecek , reisin alnı secdeye varıyor.

gülden cinel

Ezanların suscağını nerden çıkarıyorsunuz??? Kim dedi !!!!!

Shadow

Bir amına koyduğumu ekonomisini yönetemediniz, ilkokul çocuğu sizden iyi yönetir. Madem salaksın anlayan birini getir başına.

kabus

beyni olmayip fikri olanlar yonetiyor ulkeyi zaten. rte ne kadar aptal kisi varsa milletvekili adayi yapip secti. bakanlari en geri zekali kisilerden secti s... Devamını Gör

inci küpeli

devlet la casa de papel gibi yapmıyorsa ne olayım. bunlar para basıp cebe attıkça böyle batmaya devam ederiz. TL olmuş gazete kağıdı. en yüksek para 200 tl n... Devamını Gör