Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dinlemeye Doyamayacağınız 10 Türkü

215PAYLAŞIM

Sen Rock dinlersin ama Cenazene Türk Halk Musikisi gelir.. Türkülerimize, Anadolu'dan çıkan seslere, ezgilere kulak verelim, onları unutmayalım. Onlarla hüzünlenelim, onlarla eğlenelim..

10. Mendilimin Yeşili

Saba Makamı'nda hüzünlü bir İstanbul türküsü. Bu türkünün popülerleşmesinde Elveda Rumeli adlı dizinin payı büyük tabi ki..

9. Tuna Nehri Akmam Diyor

Destan edasında bir 'marş' yahut türkü. Plevne Zaferi sonrası Osman Paşa adına yazılmıştır. Gerçekten dinlerken insanın kanı kaynıyor.

8. Evlerinin Önü Mersin

Ruhi Su'nun da çok güzel söylediği ancak Tolga Çandar'ın da gerçekten hakkı ile icra ettiği bir Isparta türküsü. Muzaffer Sarısözen'in elinin değdiği çok belli olan, nadide bir türkü.

7. Eklemedir Koca Konak

Aydın yöresinin en güzel türkülerinden biri. Yine Aydınlılar tarafından, Aydın'da derlenmiş bir klip ile izleyelim. Doğa İçin Çal misali bir proje olmuş. Keşke her il kendi türkülerini bu şekilde tanıtabilse..

6. Kerimoğlu Zeybeği

Ege'de düğünlerde çalınmazsa (Özellikle Muğla yöresinde) o düğüne düğün demem arkadaş. Pisili (Yeşilyurt) Kerimoğlu Eyüp Efe'nin türküsüdür. Düğünlerde belli bir saat geçtikten sonra sadece bu türkü çalınsa, kimse ses etmez..

5. Yazımı Kışa Çevirdin

Söz/Müzik konusunda muğlak olsa da ben rahmetli Neşet Ertaş'tan daha iyi söyleyen olmadığını düşünüyorum bu Kırşehir türküsünü. Bu türküye, sözlere, müziğe Güneydoğu Türküsü bu diyen, ağır sağırdır.

4. Sen Bir Aysın

Türkü deyince Rüştü Asyalı'yı anmamak olmazdı. Keloğlan'a hayat veren bu iyi kalpli insana kulak verelim.

3. Mihriban

Sarışın sevgilisi olan yok mu aramızda? Vardır. İşte onlar, ayrılık yaşarlarsa öyle Rihanna dinlemiyorlar. Açıyorlar Mihriban'ı.. Ayrılıktan zor bellemiyorlar ölümü..

2. Gesi Bağları

Kayseri'ye ait en iyi şeylerden biri bu türkü sanırım. Kubat da değişik bir hava katmış türküye. Söylemeyeniniz var mı daha önce?
''Bir çift selamına güveniyorum, gel otur yanıma, hallarımı söyleyim''

1. Çanakkale İçinde Vurdular Beni

Bu türküyü dinlerken hep tüylerim diken diken olur. Atalarımızın, ki atalarımız diyoruz ancak onların en büyüğü belki de benden küçüktü, işte o gencecik insanların verdiği savaşın destanıdır bu. Çanakkale Türküsü, çoğumuzun tahmin edeceği gibi, Çanakkale yöresine değil, Kastamonu yöresine ait bir türküdür.
Derleyen Muzaffer Sarısözen'dir. Nurlar içinde yatsın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-sahin70

BENİM FAVORİM ( İŞTE GİDİYORUM ÇEŞMİ SİYAHIM)

salihcan-erdal

''ah bir ataş'' da benden bonus olsun. Hatta ilk 3 e koy rahat oynar.

iagoaspas

Ekleyecektim, ama onun yerine Çanakkale Türküsü'nü seçmek istedim. Hepsi çok güzel hepsi çok hüzünlü..

salihcan-erdal

canının sağlığı be.

Görüş Bildir