Görüş Bildir
Haberler
Demirtaş: Urfa’da 2 Polisin Öldürülmesi ‘Provokasyon Kokan Kirli Bir Eylem'

Demirtaş: Urfa’da 2 Polisin Öldürülmesi ‘Provokasyon Kokan Kirli Bir Eylem'

FreiGeist
05.08.2015 - 08:42 Son Güncelleme: 05.08.2015 - 13:11

Financial Times'a röportaj veren HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın PKK'nın misilleme taktiklerini 'kirli' olarak nitelediği haberine HDP'den 'Demirtaş'ın sözleri hatalı aktarıldı' açıklaması geldi, Demirtaş'ın Ceylanpınar'da iki polisin şehit edilmesine 'provokasyon kokan kirli eylem' dediğini duyurdu ve 'gazeteciden düzeltme talep edilmiştir' denildi. HDP Genel Merkezi'nin açıklamasının ardından, Financial Times Selahattin Demirtaş söyleşisini düzelterek yayınladı.

Gazetenin Ankara Muhabiri Alev Scott'un imzasını taşıyan ve BBC Türkçe'nin de aktardığı röportajda Demirtaş'ın Doğubayazıt'taki intihar saldırısı da dahil olmak üzere PKK'nın misilleme taktiklerini 'kirli' diye tanımladığı ifade edilmişti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Nasıl aktarılmıştı?

Demirtaş'la söyleşiye 'Siyasi baskı büyürken Kürt parti lideri meydan okuyor' başlığını atan gazete Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta 'Terörle bağlantılı' parlamenterlerin tutuklanması çağrısında bulunduğunda Demirtaş ve HDP milletvekillerinin itiraz etmek yerine ertesi gün dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçe verdiğini hatırlatıyor.

Gazetenin Ankara Muhabiri Alev Scott'un imzasını taşıyan röportajda Demirtaş da 'Korkmadığımızı göstermek istiyoruz. Hiçbir zaman şiddet, terör ya da ırkçılığa destek vermedim. Konuşmalarımın hiçbirinde böyle bir şey bulamazlar. Baskı ve şantaja boyun eğmeyeceğiz' diyor.

Financial Times 'Demirtaş'ın son dönemde Türk siyasetine 10 yıldan uzun süredir iktidar partisi AKP'yle hâkim olan Erdoğan'ı hayalkırıklığına uğratmayı alışkanlık haline getirdiğini söylüyor ve HDP'nin 7 Haziran seçimlerinde aldığı yüzde 13 oyun AKP'yi Erdoğan'ın iktidarını daha da pekiştirebilecek anayasa değişiklikleri için gereken çoğunluktan mahrum bıraktığını' söylüyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Demirtaş: AKP çözüm için tek bir öneri sunmadı

Türkiye'de Suruç'taki saldırılardan sonra yaşananları özetleyen gazete Demirtaş'ın 'Katliam Erdoğan'a bir fırsat verdi' sözlerine yer veriyor ve Demirtaş'ın da 'bazı Batılı diplomatlar gibi Erdoğan'ın Kasım'daki olası genel seçim öncesi çatışmaları kendi çıkarına kullandığına' inandığını söylüyor.

Demirtaş 'Hükümet HDP'ye siyasi bedel ödetmeye çalışıyor. Bize saldırıyorlar ve erken seçim çağrı yaparak tek başına iktidar olmak için oylarımızı ve prestijimizi yok etmek istiyorlar.' diyor.

HDP Eş Genel Başkanı'nın Erdoğan'ı çözüm sürecine tamamen angaje olmamakla suçladığını da yazan gazete Demirtaş'ın 'AKP şu ana kadar Kürt sorununu çözmek için tek bir çözüm önerisi, proje ya da program getirmedi. Görüşmeler AKP'nin kendi önerilerini sunma aşamasına gelince müzakere masasını terk ettiler' sözlerine de yer veriyor.

Demirtaş ayrıca 'İnsanlar moral ve güç almak için bize bakıyor. Hükümet bizi korkutmayı başarırsa tüm bir toplum sindirilecek' de diyor. Gazete şöyle devam ediyor;

'Ancak düşmanlıklar derinleşir, her gün yeni saldırılar ve karşı saldırılar olurken HDP'nin yıpranmaktan kaçınması daha da zorlaşacak.

Demirtaş: PKK'nın misilleme taktikleri kirli

HDP milletvekilleri 2012'den bu yana hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan'a mesaj götürüp getirdiler ve bu da partinin PKK'nın siyasi sözcüsü olduğu suçlamalarını beraberinde getirdi.

Ama Demirtaş bunu reddediyor ve Doğubayazıt'taki intihar saldırısı da dahil olmak üzere PKK'nın misilleme taktiklerini 'kirli' diye tanımlıyor.'

Demirtaş ''PKK'ya Türkiye'ye karşı savaşı durdurmasını çağrısı yaptık. Bu çağrıyı her gün tekrarlıyorum. İki taraf da ellerini tetikten çekmeli ve silahlar susmalı' diyor. Röportaj şöyle sona eriyor;

'Ancak Demirtaş'ın barış sürecinin çökmesi nedeniyle kimi suçladığı açık. Demirtaş 'Erdoğan büyük bir korku ve paranoyayla yaşıyor ve ülke bunun bedelini savaşla ödüyor. Biz barışa bağlıyız' diyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

HDP: 'Demirtaş'ın sözlerini hatalı aktaran gazeteciden düzeltme talep edilmiştir'

Röportajın yayınlanması ardından HDP Genel Merkezi'nden röportajdaki ifadelerle ilgili bir düzeltme talebi açıklaması yapıldı.

HDP Genel Merkezi'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş'ın Financial Times röportajındaki ifadeleri şu şekildedir: 

Ceylanpınar'da da uyuyan, yatağında gece uyuyan 2 polis katledildi, o da çok provokasyon kokan kirli bir eylemdi ve onu da büyük ihtimalle PKK'ye yakın kişilere yaptırdılar. Ve bir anda PKK'ye karşı büyük bir saldırı dalgası başladı.

Ayrıca röportajda geçen Doğubeyazıt olayı, röportajdan 3 gün sonra oluştur.'

Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş'ın sözlerini hatalı aktaran gazeteciden düzeltme talep edilmiştir.'

Financial Times, röportajı internet sitesinde düzelterek yayınladı. Röportajın düzeltilmiş bölümü şöyle:

'Ancak düşmanlıklar derinleşir, her gün yeni saldırılar ve karşı saldırılar olurken HDP'nin yıpranmaktan kaçınması daha da zorlaşacak. HDP milletvekilleri 2012'den bu yana hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan'a mesaj götürüp getirdiler ve bu da partinin PKK'nın siyasi sözcüsü olduğu suçlamalarını beraberinde getirdi.

“Ama Demirtaş bunu reddediyor ve PKK tarafından üstlenilen ölümle sonuçlanan saldırıları kınıyor. Geçtiğimiz ay Urfa’da iki polisin öldürülmesinin de ‘provokasyon kokan kirli bir eylem’ olarak niteliyor.”

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kaynak: BBC Türkçe

Haberin orijinali için tıklayınız

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0