Görüş Bildir
Haberler
Davutoğlu: 'Kumpaslara Karşı Verilecek En İyi Cevap Sandıktan Çıkacak Sonuç Olacak'

Davutoğlu: 'Kumpaslara Karşı Verilecek En İyi Cevap Sandıktan Çıkacak Sonuç Olacak'

Onedio Medya
22.10.2015 - 16:32

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran'ın ardından terörün azdırıldığını, iç ve dış kumpaslar kurulduğunu ifade etti ve 1 Kasım seçimlerinin bu nedenle çok önemli olduğunu söyledi. Yaşanan her türlü terör ve kumpasın bertaraf edilmesi noktasında her zeminde çalıştıklarını anlatan Başbakan Davutoğlu, 'Hain kumpaslara karşı verilecek en iyi cevap sandıktan çıkacak sonuç olacaktır. O da istikrar, istikrar, istikrardır' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Başbakan Ahmet Davutoğlu beraberinde eşi Sare Davutoğlu ile birlikte seçim çalışması için Gaziantep'e geldi. Havalimanında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, milletvekilleri ve partililer tarafından karşılanan Başbakan Davutoğlu, ilk olarak Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde el bombasının patlaması sonucu şehit olan astsubay Ömer Kılıçoğlu'nun Hoşgör Mahallesi'ndeki ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Başbakan Davutoğlu taziye ziyaretinin ardından AK Parti seçim otobüsü ile tarihi Almacı Çarşısı ve Bakırcılar Çarşısı'nı ziyaret etti. Burada esnafla sohbet eden, bakır işleyip, eşiyle hediyelik eşyalar satın alan Başbakan Davutoğlu, kendisine ikram edilen baklavanın tadına baktı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Başbakan Davutoğlu, kalabalıktan 1 Kasım için destek istedi.

Gaziantep'in şehit ve gaziler diyarı olduğunu ve bugün de bir şehidin cennete yollanacağını belirten Davutoğlu, 'Şehit olan Ömer kardeşimize Allah'tan rahmet, annesi Zeynep Hanım ve babası Veli Bey'e, kardeşlerine sabır niyaz ediyorum. Millet fedakarlık istediği zaman, vatan uğrunda kendini feda edecek yiğit aradığı zaman, önce Gaziantepliler 'biz buradayız' derler. Biz Gaziantep'e güvendik. Bu güveni hiçbir zaman boşa çıkarmadınız. Her geldiğimizde bizi böyle muhabbetle karşıladınız. 1 Kasım'daki seçim zaferinden sonra tekrar Gaziantep'e geleceğiz ve sizlere teşekkür edeceğiz. İnşallah ağzınızın tadı sizlere ikram ettiğimiz baklava gibi olsun. Bütün Türkiye'nin ağzını tatlandıran Gaziantep'ten yüreğimizi, gönlümüzü şenlendirecek fıstık gibi bir seçim sonucu istiyoruz' diye konuştu.

Başbakan esnaf gezisinin ardından STK temsilcileri, işverenler ve işçilerin davet edildiği Ortadoğu Fuar Merkezi'ndeki yemeğe katıldı. Burada işçi ve işverenler ile birlikte yemek yiyen Davutoğlu, daha sonra salonu dolduran kalabalığa hitap etti. Hükümet olarak 13 yıllık iktidarlarında ve seçim beyannamesinde işçi ve işverenlere yönelik yaptıkları ve yapacakları düzenlemeleri anlatan Başbakan Davutoğlu, geçmişte gerilime yol açan 1 Mayıs'ı resmi tatil ilan ettiklerini hatırlattı.

HAYAL EDİLEMEYENLERİ YAPTIK

AK Parti olarak siyaset anlayışlarının sosyal devlet ve sosyal adalet olduğunu, zihniyetlerinin temel taşı olan bu ilkelerin yılmaz savunucuları olduklarını anlatan Başbakan Davutoğlu, 'Biz hayal edilemeyenleri yapılır hale getirdik. Siyaset öncelikle garip gurebanın derdi için çalışmaktır. Siyaset aşama aşama dezavantajlı kesimlerin durumunu iyileştirmektir ve son tahlilde sosyal adaleti ve gelir dağılımını kesin şekilde eşit vatandaşlık ilkesiyle adaleti sağlamaktır. Allah şahittir 13 yıldır bunun mücadelesini verdik, devam ediyoruz' dedi.

13 YILDIR YOLUMUZDAN ÇEVİRMEYE ÇALIŞTILAR

Geçmişte 100 liranın 74 lirasının borca gittiğini ve bu durumdan bazı kesimlerin rahatsız olunca kumpas, tuzak ve oyunlara başvurduğunu belirten Davutoğlu şöyle dedi:

'Biz millet adına ne kadar kaynak ürettiysek, milletimizle paylaştık. Eskiden kazanılan 100 liranın 74 lirası borca giderdi. Milli gelirin yüzde 74'ü borç sarmalından rantiyecilere haksız kazanç sağlardı. Gecelik faizler 2-3 bini bulurdu, ve bazı kesimler yattığı yerden haksız kazanç sağlardı. Biz ise mali disiplini sağladık. Böylelikle ortaya çıkan fazlayı sosyal devlete harcadık. Diğer yandan büyük yatırımlar gerçekleştirip fukarının yüzünü güldürdük. Diğer yandan da yatırımlara yöneldik ve yeni iş alanları açtık. Evine ekmek götürenlerin sayısı arttı. Belli kesimin borç, faiz hortumlarını kestik ve hala öfkeleri dinmiş değil. 13 yılda kumpas, tuzak, oyunlarla bizi yoldan çevirmeye çalıştılar. Tatlı kazanç günlerine dönemeyince kumpas kurdular, bu bazen terör, bazen paralel yapılanma oluyor, bazen medyatik linç girişimleri oluyor. Ama onlar bildiğini yapsın biz de bildiğimiz yoldan hakkın ve halkın yolundan yürümeye devam edecek ve asla bu yoldan geri dönmeyeceğiz.'

İşçi ve işverenlerin bir uçağın iki kanadı gibi olduğunu bu nedenle AK Parti iktidarları olarak 13 yıldır istikrar içinde işçilerin haklarının sağlam zeminde gerçekleşmesine önem verdilerini vurgulayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Kısa vadeli popülist uygulamalardan kaçınıp uzun vadeli yapısal dönüşümlerin önünü açtık. İşçilere yakın olmuş, bir arada olmuş iktidarız. İşçi ve işverenin uçağın iki kanadı gibi birbirini tamamlar. İşçi haklarını daha nasıl fazla iyileştiririz diye kafa yorup, diğer yandan risk alan, yatırım yapan organize sanayi bölgelerini canlandıran, şenlendiren helal rızk diyarı yapan müteşebbisleri korumaya önem verdik. Kaynakları kalkınmaya kanalize ettik. 13 yılda işverenlere 53 milyar lira teşvik kaynağı aktardık. Örgütlenme özgürlüğünü sağlayan kanunu hayata geçirdik. Sendika üyeliğinde noter şartını kaldırdık. Küresel krizlere rağmen istihdam paketlerini devreye soktuk. İş-Kur aracılığıyla 10 yılda 852 bini kadın 3 milyon 638 bin insanı işe yerleştirdik. 140 bin kişiye girişimcilik eğitim verdik. 13 yılda işgücü 8 milyon 541 bin kişi artarken istihdamda 7 milyon 752 bin artış oldu. Sigortalı sayısı 12 milyondan 21 milyona çıktı. 2002'de 184 lira olan asgari ücreti yüzde 383 artışla 1000 liraya yükselttik. 1 Kasım'dan sonra da 1300 liraya yükseltiyoruz.'

İçeriğin Devamı Aşağıda

HAİN KUMPASLARA EN İYİ CEVAP SANDIK

1 Kasım seçimlerinin 13 yıllık yaşanmışlığın teyidi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Davutoğlu şöyle devam etti:

'1 Kasım seçimleri çok önemli. 7 Haziran'dan sonra azdırılan terör, iç ve dış kumpaslar, plan ve projeler var. Bunlara vakıfız ve bertaraf edilmesi noktasında her zeminde çalışıyoruz. Hain kumpaslara karşı verilecek en iyi cevap sandıktan çıkacak sonuç olacaktır. O da istikrar, istikrar, istikrardır. 13 yılda Türkiye istikrarın nasıl bir nimet olduğunu gördü, yaşadı. 1 Kasım seçimleri bu yaşanmışlığın teyidi olacak. Her zamanki gibi dersimize iyi çalıştık. Sandıkta adil hakem olan millet gerekli notu verecek ve inşallah biz hizmetlere devam edeceğiz.'

Davutoğlu, yeni dönemde ilk kez iş bulan gencin maaşını 1 yıl boyunca devlet olarak kendilerinin ödeyeceğini, emeklilere de TOKİ aracılığıyla 240 lirayla konut edinme fırsatı sağlayacaklarını kaydetti. Organize Sanayi Bölgesi'nde çalışan işçiler için sanayi bölgesine yakın noktaya uydu kent kurulacağını anlatan Başbakan Davutoğlu, 5 yıl içerisinde Gaziantep'in kuzeyinde de 50 bin konutluk yeni kent inşa edileceğini kaydetti. Organize Sanayi Bölgesi ile Küçük Sanayi Sitesi arasında 25 kilometrelik hafif raylı sistem yapılacağını anlatan Davutoğlu, ayrıca Amanos Dağları'nı delerek Gaziantep'i İskenderun Limanı'na doğrudan bağlayacaklarını da ifade etti.

DÜNYA SURİYELİLERİ YENİ GÖREBİLDİ

Gaziantep'in her zaman Türk, Kürt ve Arap demeden tüm insanların en şekilde yaşam örneği sergilediği bir şehir olduğunu dile getiren Davutoğlu, Suriyeliler konusunda da misafirperverliğinin takdirin üzerinde olduğunu vurgulayarak, 'Suriyelilere yıllardır sergilediğiniz kardeşlik takdirin üzerindedir. Avrupa, dünya yeni fark ediyor. Türkiye'nin, Gaziantep'in bütün illerin fedakarlıkları yeni anlaşılıyor. Onlar yeni fark etselerde biz bu kardeşliği tarihin derinliğinden aldık ve kıyamete kadar götüreceğiz. Her mazluma sahip çıkacak vicdanlı tavrımızı sürdüreceğiz. Gaziantep göçmen kardeşlere karşı çok yüksek insani erdem örneği sergilemiştir' dedi.

Başbakan Davutoğlu konuşmasının ardından Şanlıurfa mitingine katılmak üzere kentten ayrıldı.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
32
7
3
2
2
2
0