Görüş Bildir
Haberler
Darbecileri Vodafone Arena'ya Kadın Pilot İndirmiş

etiket Darbecileri Vodafone Arena'ya Kadın Pilot İndirmiş

ATKN
23.07.2016 - 22:30 Son Güncelleme: 25.07.2016 - 10:07

Yalova'da tutuklanan ve 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Yalova'dan havalanıp İstanbul'a 3 sorti yapan kadın Pilot Üsteğmen Kerime Kumaş, ifadesinde Vodafone Arena'ya asker indirdiğini, Boğaz Köprüsü'nde sıkışan askerleri kurtardığını ve helikopterinin isabet aldığını söyledi. Kumaş, 'Olayın darbe girişimi olduğunu sonradan öğrendim, yine de verilen emirleri uyguladım' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

15 Temmuz darbe soruşturması kapsamında dün Yalova'da gözaltına alınıp tutuklanan Üsteğmen Kumaş, ifadesinde 2008 yılında İzmir Çiğli 2'nci Ana Jet Üssü'nde pilot eğitimini tamamladıktan sonra helikopter pilotu olarak Konya’daki 3’üncü Ana jet Üs Komutanlığı’nda göreve başladığını belirterek, 2012 Hava Harp Okulu 5’inci Filo'ya atandığını söyledi.

Üsteğmen Kumaş, Hava Harp Okulu Öğrenci Alayı Komutanı Albay Hüseyin Ergezen ve 5’inci Filo Komutanı Albay Yusuf Yenihayat’ın talimatları doğrultusunda 15 Temmuz günü kullandığı UH1H tipi helikopterle İstanbul semalarına üç sorti yaptığını söyledi.

Kumaş ayrıca Albay Hüseyin Ergezen’in talimatıyla TRT binasına gittiğini, Albay Yusuf Yenihayat’ın talimatıyla da bir grup askeri öğrenciyi Beşiktaş'taki Vodefone Arena stadına indirdiği kaydetti.

26 Ocak 2010 tarihinde İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığında uçuş eğitimlerini tamamlayan 48 pilot arasında yer alan Kumaş, diploma ve brövesini 'mezun tek kadın pilot' olarak almıştı.

Üsteğmen Kumaş, yine Albay Erhan Korcan’ın talimatıyla Atatürk Havalimanı’na gittiğini, daha sonra Boğaz Köprüsü'nde mahsur kalan darbeci askerleri almak için görevlendirildiğini, burada helikopterinin isabet aldığını, buna rağmen köprüye iniş yaparak askeri personeli aldığını anlattı.  

Kumaş, darbe girişimini sonradan anlayabildiğini, ancak talimatlara uymaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

DHA

İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
380
130
104
99
42
31
17