Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Danimarkalıları Dünyanın En Mutlu İnsanları Yapan 12 Faktör

 > 
507PAYLAŞIM

20 Mart’ta –Dünya Mutluluk Günü- Birleşmiş Milletler dünyanın dört bir yanındaki insanların ulaşmak istediği noktanın, hayat gayelerinin  “mutluluk ve sağlıklı olmak” olduğunu fark etti. Ve dünyanın en mutlu insanları araştırması yapıldığında “2013 Dünya Mutluluk Raporu”na göre Danimarka, en yüksek mutluluk seviyesine sahip ülkelerden birincisi. Neden mi? Gelin birlikte inceleyelim.

Kaynak

1. Çocuğun sadece evde değil, çevresiyle birlikte büyüdüğüne inanırlar.

Danimarkalılar sosyal tavırlar, ekonomik tavırlar ve bunların hepsinin güvenliğine inanılmaz derecede önem verirler. Genelde, “gönüllülük” doğalarında vardır. İnsanlar birbirlerine yardım ederler, birbirlerinin refahını sağlamak için çalışırlar.

2. Danimarka, en cömert ülkeler sıralamasında 3. sırada.

Evet, en cömert üçüncü ülke Danimarka, yabancılara, gelişmekte olan ülkelere ve doğal afetlerde zarar görmüş bölgelere maddi ve manevi anlamda en çok yardımcı olanlardan.

3. İnsanları, birbirlerine saygıyla yaklaşıyorlar.

Bir Danimarkalı, bir başka vatandaşları başarılı bir kariyer yaptığında, dünyanın neresinde olursa olsun onun adına gurur duymaktan çekinmez. Örneğin, Danimarka kökenli Scarlett Johansson ve Viggo Mortensen ülkelerinde bayağı bir popülerler ve inanılmaz destek görüyorlar. Çünkü onlara göre bir vatandaşın başarısı, toplumun ruhunu yansıtır.

4. Ülkelerinde “gelir eşitsizliği” olduğuna inanmıyorlar.

Çalışanların mutlu olması için bir çok sebep var. Örneğin işçiler saati en az $20a çalışıyor. Buna ek olarak aşağı yukarı %80 sendikalaşma oranıyla, işçi haklarından faydalanamadıkları yerlerde haklarını savunmak için bir araya gelebiliyorlar. Elbette ülkenin önde gelen bir çok varlıklı, yüksek standartta bir hayat süren zenginleri var. Ancak çoğu işveren kendi çalışanlarının hayat standartlarını yükseltmediği, kendine yakın bir yere getirmediği sürece yaptığı işi “başarılı” olarak nitelendirmiyor. İşçilerinin sağlık sigortaları, işverenler için en önemli şeylerden biri. Ayrıca kişi başına düşen milli gelirde en iyi şartlarda olan ülkelerden.

5. Kısıtlamalar konusunda bile olabildiğince “özgürlükçü”ler.

Danimarkalılar, bir şeyi yasaklamanın, onun sadece “arzulanmasını” daha çok arttıracağının farkındalar. Yani olabildiğince az yasak koy ki, yasaklar olabildiğince az delinsin. Örneğin Danimarkalılarda alkol almak için bir yaş sınırlaması yok. 16 yaşın altındaki herhangi bir birey ailesi izin verdiği müddetçe alkol tüketebilir. 16 yaşına gelindiğinde, alkolün belli türlerinin tüketimi serbest. 18de ise satılan herhangi bir legal alkol ürünü almak birey için tamamen serbest hale geliyor. Ayrıca ehliyet alma yaşı da 18.

6. Şiddete kesinlikle karşılar.

Birleşmiş Milletler’deki askerleri haricinde, Danimarkalılar ve Dan ordusu herhangi bir savaşa dahil olmamışlardır. Çünkü çoğu, savaşın çözümden ziyade zarar ve problem getireceğini çok iyi bilirler. Ayrıca %90lık bir oy çokluğuyla ülkelerinde silah bulundurmayı yasaklamışlardır.

7. Eğitimin en temel hak olduğuna inanırlar.

Danimarkalılar gençlere sadece Danca değil aynı zamanda İngilizce de öğretirler ki, global bir dünyanın parçası olmayı içselleştirip, bambaşka perspektiflerden dünyaya bakabilsinler. Aynı zamanda üniversiteler genelde bedavadır ve hatta üniversite öğrencilerine eğitim masrafları için 70 ay boyunca aylık $1,000a bir burs sağlar.

8. Sosyal eşitlikte bir dünya markası olmaya adaylar.

Danimarka işe alımlarda cinsiyetçi,ırkçı homofobik ayrımları 1948’de yasakladı ve bu değerleri her zaman korudu.

9. “Popülasyona yetecek kadar ordu” anlayışları var.

Çünkü onlar için sadece gereken kadar orduya sahip olmak
demek, devletin masraflarının orduya değil, mümkün olduğunca direk vatandaşlara
aktarılması demektir.

10. Sosyalist ve kapitalist değerleri dengededir.

Danimarkalılar “insan”ın “kar”dan önce geldiğine inanırlar.Bu
yüzden emekli maaşları dolgundur, işsizlere yeterli bakım masrafları verilir,
çocuk bakımı için mali destek sağlanır, profesyoneller için bedava eğitim
desteklenir, hastalıklara karşı önlemler alınır, bakımlar sağlanır ve sağlıklı
yaşam için ellerinden geleni yaparlar. Vatandaşlarsa bunu suistimal etmekten
ziyade anlayışla karşılar ve takdir eder.

11. Vergilerinin gittiği yerlerden hiçbir şikayet ya da şüpheleri yoktur.

Özellikle varlıklı Danimarkalılar vergilerinin işçi sınıfının refahı ve daha iyi bir yaşam sürmeleri için harcandığını çok iyi bilirler. Bu yüzden vatandaşları için seve seve vergilerini verirler. %36 ve %51 arasında bir eyalet vergileri verirler, %25 gider-satış vergisi verirler ve %1 gönüllü kilise vergisi verirler. Devlet, bu vergilerin dağılımını çok iyi bir şekilde düzenler, “vergi kaçakçılığı” diye bir şey asla yoktur.

12. Sağlığı her şeyin üstünde tutarlar.

Kızartmalı yiyeceklerde kullanılan trans yağlar gibi bir çok zararlı katkı maddesi yasaklanmıştır. Bir çok düz arazi ve az nüfusun bulunduğu Danimarka’da, vatandaşlar bisikleti en ideal araç olarak kullanırlar. Ortalama ölüm yaşları bir çok ülkenin üzerindedir. Çünkü sağlıklarının kıymetini iyi bilirler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

E ne duruyoruz?

iloveimagine

Danimarkalı olasım geldi

kenyan

3 numaranın Allahı var türkiyede :D

taitava

Ne güzel ülkeymiş Danimarka.

Görüş Bildir