Görüş Bildir
Haberler
'Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri' Sahiplerini Buldu

'Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri' Sahiplerini Buldu

ATKN
30.10.2015 - 10:37 Son Güncelleme: 30.10.2015 - 11:03

'2015 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nin sahipleri açıklandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, '2015 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nin, sinema alanında Münir Özkul'a, müzikte Orhan Gencebay'a, edebiyatta Rasim Özdenören'e, sosyal bilimler ve tarih alanında Mehmet Genç'e, geleneksel sanatlarda Hüseyin Kutlu'ya, Kültür ve Sanat Vefa Ödülü'nün de merhum mütefekkir Cemil Meriç'e verilmesini uygun gördüğü bildirildi.

Münir Özkul

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, 'Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Yönetmeliği' kapsamında, hizmet ve eserleri ile Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türkiye'nin kültür ve sanatının yücelmesi için çalışan, özgün eserleri veya hizmetleriyle üstün kabiliyet gösteren Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişi veya kurumları, devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri verilmesinin öngörüldüğü hatırlatıldı.  

Açıklamaya göre, ödüller için kurulan Değerlendirme Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Hümeyra Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi ile yazar Alev Alatlı'dan oluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül verilecek isimleri, Değerlendirme Kurulu'nun önerisi üzerine belirledi.

Rasim Özdenören

İçeriğin Devamı Aşağıda

Buna göre, meslek hayatı boyunca hem sanat dünyasında edindiği saygın konum hem de gençlere olumlu bir rol model olması nedeniyle sinema alanında Münir Özkul'a, ektiği tohumlar ve yeşerttiği fidanlar nedeniyle edebiyat alanında 'Gül yetiştiren adam' olarak nitelenen Rasim Özdenören'e, kendine özgü tarzı olan çok sesli müzik ile çok farklı kesimlerde ortak duygular oluşturabilmesi nedeniyle müzik alanında Orhan Gencebay'a, çığır açan nitelikli eserleri nedeniyle sosyal bilimler ve tarih alanında Mehmet Genç'e ve 'Mekke'de nazil olan, Kahire'de okunan, İstanbul'da yazılan Mushaf-ı Şerif'i gönüllere nakşederek' hattın büyük üstatları arasında yerini alması nedeniyle de geleneksel sanatlar alanında Hüseyin Kutlu'ya ödül verilecek.

Orhan Gencebay

Kültür ve Sanat Vefa Ödülünün de bu yıl 'ömrünü, 'Bu Ülke'yi 'Mağaradakiler' arasından çıkarıp irfana ve umrana taşımaya vakfetmesi, Doğu'nun çocuklarını Batı'nın tehdit ve fırsatlarına karşı hazırlamak için çaba sarf etmesi, aydınımızı ve gençlerimizi 'idraklerimize giydirilmiş deli gömlekleri'nden kurtulup düşüncenin bütün kutuplarını kucaklamaya çağırması, gönül gözüyle görüp, felsefe ve hikmeti yazıya dökmesi' nedeniyle merhum mütefekkir Cemil Meriç'e verilmesi uygun görüldü.

2015 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreni, daha sonra duyurulacak bir tarihte Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılacak. 

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
71
21
4
3
3
1
0