Coğrafi İşaret Tescilli Ürünler Sıralamasında Lider Şanlıurfa

 > 
12PAYLAŞIM

Türk Patent ve Marka Kurumu verilerine göre il bazında coğrafi işaret sıralamasında Şanlıurfa, 27 patentle ilk sırada yer aldı. Bölge bazında ise Karadeniz Bölgesi ilk sırada geldi. 

Türkiye'de 435 ürün 'coğrafi işaret' onaylı

AA'nın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı TÜRKPATENT'ten derlediği verilere göre Şanlıurfa, Türkiye'de en çok coğrafi işaretli ürüne sahip şehir oldu.

1994 yılından bu yana yapılan başvuruları değerlendiren bakanlık bünyesindeki Türk Patent ve Marka Kurumu, bugüne kadar 435 ürünün coğrafi işaret olduğu yönünde onay verdi. 420 ürününse değerlendirme süreci devam ediyor.

Coğrafi işaret yarışının lideri Şanlıurfa'yı Gaziantep takip ediyor

Çiğ köfte, ciğer kebabı, şıllık tatlısının da aralarında olduğu 27 coğrafi işaret sahibi ürünü ile listenin ilk sırasında yer alan Şanlıurfa'yı Gaziantep takip ediyor. 

Gaziantep, listede baklava, fıstık, muska, kutna kumaşı gibi 24 ürünle yer alıyor. 

İzmir, ege inciri, bergama halısı ve boyoz gibi 17 ürünle üçüncü sırayı alırken, Manisa ise dördüncü sırada bulunuyor.

Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu önde

Coğrafi işaret sıralamasında, bölgesel olarak ise Karadeniz zirvede yer aldı. 84 ürünüyle ilk sırayı alan Karadeniz Bölgesi'ni 72 coğrafi işaretli ürünüyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi, 67 ürünle Ege Bölgesi izledi.

Coğrafi işaret tescilli ürünlerin daha iyi değerlendirilmesi amaçlanıyor

11. Kalkınma Planı kapsamında yer alan hedeflerden bir tanesi, coğrafi işaret tescilli ürünlerin desteklenmesi.

Coğrafi işaretler alanında yönetişim süreçleri geliştirilerek, ticaretine yönelik yeni platformlar oluşturulacak ve denetim faaliyetleri etkinleştirilecek.

İhracat potansiyeli bulunan tescilli coğrafi işaretli ürünler seçilerek, bunların yurt dışında da tescil edilmesi sağlanacak ve ürünlerin tanıtımı yapılacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir