Çocukluğumuzda Okuduğumuz ve Hala Aklımızın Bir Köşesinde Kalan 15 Eşsiz Kitap

25PAYLAŞIM

Bu kitapları okumayan çocuk var mı? 🥰

Not: Kitap açıklamaları Vikipedi'den alınmıştır.

1. Şeker Portakalı - Jose Mauro de Vasconcelos

Brezilyalı yazar José Mauro De Vasconcelos'un 1968 tarihli romanı, Brezilya'nın Minas Gerais bölgesinde yaşayan fakir bir ailenin beş yaşındaki oğlu olan hayal gücü çok gelişmiş Zeze adlı çocuğun başından geçenleri konu edinir. Orijinali Portekizce olan eser 16 dile çevrilmiştir.

2. Sol Ayağım - Christy Brown

Sol Ayağım, beyin felci geçiren İrlandalı yazar, ressam ve şair Christy Brown'un 1954'te kaleme aldığı otobiyografisidir.

Yazar, kitapta sol ayağıyla kalem tutmayı, konuşamamanın verdiği acizlikleri ve annesiyle babasının yardımıyla tekrar hayata ümitlendirilmesini ve buna yardımcı olan insanları anlatmakta, engellerin nasıl aşılabileceğini söylemektedir.

3. 80 Günde Devri Alem - Jules Verne

Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürer. Titiz ve dakik yaşayan biridir. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Bilim Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetini ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır. hem de hava yolu kullanmadan. Önceden hiçbir ayarlama ve planlama yapmadan dolaşacaktır.

4. Çocuk Kalbi - Edmondo de Amicis

Çocuk Kalbi, İtalyan yazar Edmondo De Amicis tarafından 1886 yılında tamamlanmış, ilkokul çağındaki Enrico adındaki İtalyan bir çocuğun okul ve sosyal yaşamını, çocuğun kendi ağzından anlatan bir romandır.

Yazarın kendi oğlunun günlüklerinden esinlenerek yazdığı bir kitaptır. Dünyanın çoğu diline çevrilmiştir. Eğitim bilim uzmanlarınca "dünyanın en yararlı çocuk kitabı" olarak kabul edilmiştir.

5. Pal Sokağı Çocukları - Ferenc Molnar

Öykü, 20. yüzyılın başında hızla gelişen Budapeşte'de, oyun sahalarını (ArsaKızıl Gömlekliler denen zengin çocuklarından korumaya çalışan yoksul çocukların mücadelesini anlatır.

6. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah - Jules Verne

Roman, 1868’de Nautilus adlı denizaltı ile seyahat eden Kaptan Nemo ve denizaltıya misafir olan bilim adamı Pierre Aronnax’ın Kızıldeniz, Akdeniz, kayıp Atlantis kıtası, Güney Kutbu’nu içeren seyahatleri ve maceraları üzerinedir.

7. Define Adası - Robert Louis Stevenson

Tüm romanların belki de en çok işlenenidir. Tropikal adalar, x işaretli hazine haritaları ile tek gözü kör ve bantlı, bir eli kancalı, omuzunda papağanı ile belleğimizde canlandırdığımız korsan kavramları üzerinde Define Adası'nın büyük etkisi olmuştur.

Kitapta, İngiltere'de bir hancının oğlu olan Jim Hawkins'in eline geçen bir define haritası üzerine çıktığı define avı konu edinilir.

8. Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery

Dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından biridir. Eserde bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Sahra Çölü'ne düşen pilotun Küçük Prens'le karşılaşması ile başlayan kitap yirmi yedi bölümden oluşur. Özellikle Küçük Prens'in yurdundan ayrılıp altı ayrı gezegene yaptığı gezileri anlatan bölümlerde bazı tipik yetişkin yaşam biçimlerinin eleştirisi yapılır.

9. Dünyanın Merkezine Yolculuk - Jules Verne

Hamburg'un eski mahallesindeki küçük bir evde, genç ve çekingen Axel Lindenbrock, amcası jeolog ve madenbilimci Profesör Lindenbrock'la birlikte çalışmaktadır. Axel, bu sabırsız ve öfkeli profesörün yanında yaşayan güzel bir Estonyalı kız olan Grauben'e aşıktır. Bir gün profesör, eski bir el yazmasının içinde bir şifre bulur ve hayatları o andan itibaren altüst olur. Ama bu şifreyi çözemezler. Bir süre sonra Axel Lindenbrock şifreyi çözer. 16.  yüzyılın ünlü İzlandalı bilgini Arne Saknussemm, bu şifrede, İzlanda'daki sönmüş yanardağ Sneffels'in kraterinden Dünya'nın merkezine indiğini açıklamaktadır.

10. Ayşegül Serisi - Gilbert Delahaye - Marcel Marlier

Küçük Ayşegül, orijinal adı Martine olan çocuk kitabı serisi kahramanının Türkiye'deki adıdır. Ayşegül, kurgusal küçük bir kız çocuğudur; yazar Gilbert Delahaye ve çizer Marcel Marlier tarafından yaratılmıştır. Orijinal ülkesi Belçika, dili Fransızca'dır. Her ülkede farklı bir adla anılır.

11. Aya Seyahat - Jules Verne

Amerikan İç Savaşı sırasında, Maryland eyaletindeki Baltimore şehrinin zengin ailelerinin bir araya gelerek kurduğu Silah Kulübü, savaştan sonra sessizliğe bürünür. Savaş sonrasında bir araya gelen üyeler, yeni hedeflerini, Ay'a gidecek bir uzay gemisi inşa etmek ve onunla Ay'a gitmek olarak belirler.

12. Güliver'in Gezileri - Jules Verne

Lemuel Gulliver adındaki doktorun seyahatlerinde geçirdiği deniz kazalarından kurtularak sığındığı kara parçalarında karşısına çıkan, birbirinden ve kendi ülkesi olan İngiltere’den son derece farklı zaman ve mekan ölçülerine sahip ülkelerde başından geçen olağanüstü öyküleri anlatır.

13. Oliver Twist - Charles Dickens

Hayata kötü bir başlangıç yapan, doğarken annesini kaybeden Oliver'ın hayatını, yaşarken çektiği zorluklarla yılmadan verdiği mücadeleyi anlatılıyor.

14. Ökkeş Serisi - Muzaffer İzgü

Kitapta Ökkeş isimli bir çocuğun türlü maceraları anlatılmaktadır. Yalın dili sayesinde çocukların hiç sıkılmadan okuyabileceği türden bir kitaptır.

15. Robinson Crusoe - Daniel Defoe

Kitap İngiltere'de yaşayan Alman asıllı orta halli bir ailenin en küçük oğlu olan Robinson Crusoe'nun babasının tüm itirazlarına rağmen, dünyayı gezme hayalleri ile çıktığı yolculukları ve bu sırada karşılaştığı olayları anlatır. Bu yolculuklar içinde ıssız bir adada 28 senesini son üç yılı hariç yalnız geçirir.

Peki, siz çocukluğunuzda hangi kitapları okumuştunuz?

Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Çocuk Kalbine İyi Gelir: Her Ebeveynin Çocuğuna Okuması ve Okutması Gereken 19 Muhteşem Kitap - onedio.com
Çocuk Kalbine İyi Gelir: Her Ebeveynin Çocuğuna Okuması ve Okutması Gereken 19 Muhteşem Kitap - onedio.com
Her Çocuğun Kütüphanesinde Olması Gereken 22 Kitap - onedio.com
Her Çocuğun Kütüphanesinde Olması Gereken 22 Kitap - onedio.com
Sadece Çocukların Değil, İçinizdeki Çocuğun da Okuması Gereken 15 Enfes Kitap - onedio.com
Sadece Çocukların Değil, İçinizdeki Çocuğun da Okuması Gereken 15 Enfes Kitap - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Güzel kitaplar.

ali-zengin4

Bir de bu kitap var. Yeni nesil çocukları için çok özel bir gençlik kitabı...

ali-zengin4

Manuş / Alee Dhanee

suddendiet

Gümüş Patenler güzeldi. Bir de Kibritçi Kız, hikayenin sonunda küçük kızın ölmesi, o yaşlarda alışık olmadığım bir sondu ve etkilemişti.

blanche-marie

Hepsi çok güzel.Ama bence Sol Ayağım ve Şeker portakalı çocuk kitabı kategorisine girmez.Özellikle Şeker Portakalı ve Küçük Prensten her yetişkinin çıkarıcak bi dersi vardır.

Görüş Bildir