Görüş Bildir

Çin'e Bakır Yerine Parke Taşı Gönderen Şebekenin Elemanları Tutuklandı

Haberler
> Çin'e Bakır Yerine Parke Taşı Gönderen Şebekenin Elemanları Tutuklandı

İsviçre merkezli bir firmanın, Türk şirketiyle anlaşarak İstanbul üzerinden Çin'e göndermek istediği 36 milyon dolarlık bakır külçeleri kaldırım taşıyla değiştiren dolandırıcılık şebekesi çökertilmiş, 13 kişi gözaltına alınmıştı. Şüphelilerden 11'ine ev hapsi verilmiş, 2 kişiye de adli kontrol hükümleri uygulanmıştı. Cumhuriyet Savcılığı'nın itirazı sonucu 11 kişi hakkında tutuklama talebiyle yeniden yakalama kararı çıkarıldı. Dün bulundukları adreslerde gözaltına alınan 11 kişi, adliyeye sevk edildi. Şüpheliler tutuklandı

Edinilen bilgilere göre, Türkiye'de faaliyet gösteren bir şirket 20.06.2020 tarihinde Çin'de fabrikası olan İsviçre´deki bir şirket ile külçe halinde 10 bin ton saf bakır ihracatı konusunda 36 milyon dolar karşılığında anlaştı. İki firma, bahse konu malzemenin Ambarlı Limanından Çin´in Lianyungang kentindeki limana gönderilmesi yönünde mutabık kaldı.

Bakır yerine kaldırım taşı çıktı

Bakır yerine kaldırım taşı çıktı

Bu esnada anlaşma bedeli olan 36 milyon doların banka yoluyla Türkiye´deki şirkete yapılması istendi. Çin´deki limana malzemelerin sevkiyatı yapıldı ancak gemilerden bakır yerine, hiçbir maddi değeri bulunmayan bakıra boyanmış kaldırım taşı gönderildiği ortaya çıktı.

Satışı yapan ve malzeme transferine aracılık eden iki şirket hakkında şikâyette bulunulması üzerine harekete geçen İstanbul Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, bunun örgütlü ve hiyerarşik bir yapı içerisinde gerçekleştirildiğini ortaya çıkardı.

Adli kontrolle serbest kaldılar

Adli kontrolle serbest kaldılar

Çalışmalar kapsamında, 13 kişinin kimliği tespit edilerek haklarında yetkili mahkemeden 'Yurt Dışına Çıkış Yasağı' yasağı konuldu. Mali Şube ekipleri, çalışmalarının devamında, İstanbul ve Tekirdağ illerinde bulunan 4 şirket ve 15 adrese gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda S.Ç. (36),H.K. (38),D.Ç. (37),S.Ç. (41),F.U. (43),T.G. (53),U.Ç. (36),M.K. (35),R.Ö. (52),O.M. (27) ve S.U. (38) ile S.Ç. (38) ve B.Y. (31) isimli şahıslar yakalanarak gözaltına alındı. 

Adli makamlara sevk edilen şüpheli kişilerden 11'i ev hapsi şartıyla olmak üzere 13'ü hakkında adli kontrol hükümleri uygulanmıştı. Yine dolandırıcılık konusuyla bağlantısı olduğu tespit edilen 1 şüpheli 11.03.2021 tarihinde yakalanarak çıkarıldığı mahkemece tutuklanıp cezaevine gönderildi.

11 şüpheliye yeniden gözaltı ve tutuklama

11 şüpheliye yeniden gözaltı ve tutuklama

Cumhuriyet Savcılığı'nın itirazı sonucu haklarında tutuklama talebiyle yeniden yakalama kararı çıkartılan 11 kişi dün bulundukları adreste yakalanarak yeniden adli makamlara sevk edildi. Şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
5
2
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Kata kulli

Zaten Hırsız bir milletiz, boşuna ceza vermeye gerek yok demiş hakim beyler savcı beyler. Çok doğruda söylemiş.