Görüş Bildir

CHP'den İstifa Eden Özkes: 'Kararım Ani ve Öfkeyle Alınmış Karar Değildir'

Anasayfa > Gündem

CHP'den istifa eden İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, 'İstifa kararım ani ve öfkeyle alınmış karar değildir. Bu açıklamayı yapmaya güle oynaya gelmedim. CHP'yi kimi CHP'lilerden daha fazla kucakladım ve daha fazla sahiplendim.' dedi.

CHP'den istifa ettiğini açıklayan İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, 'Maalesef, mevcut durumu muhafazaya çalışma görüntüsünden bir türlü kurtulamayan bir partide artık yararlı olamadığım kanaatine vardım' dedi.

Özkes, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında istifasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına son günlerde yaşanan terör saldırılarını kınayarak başlayan İhsan Özkes, 2010 yılından bu yana CHP Parti Meclisi üyesi olduğunu, son kurultayda Parti Meclisi'ne en yüksek oyu alarak seçildiğini, 24 ve 25. dönemlerde de milletvekilliğine hak kazandığını anlattı.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve tüm CHP'lilere teşekkür eden Özkes, 'İki gün önce mensubu olduğum CHP'den istifa ettim. Elbette bu istifa kararı ani ve öfke ile alınmış bir karar değildir. Ben bu açıklamayı yapmaya güle oynaya gelmedim. Ayrılışıma çok üzülen CHP'lilerin olduğunu biliyorum' diye konuştu.

CHP'yi kimi CHP'lilerden daha fazla kucakladığını ve savunduğunu ifade eden Özkes, her günün hakkını vermeye çalıştığını, Türkiye'nin her yerinde pek çok kişinin özellikle de CHP'lilerin teveccühüne mazhar olduğunu belirtti.

Bu süreçte rahatsız olduğu parti politikalarını, yönetimdeki olumsuzlukları, vicdanen rahat edemediği her konuyu Kılıçdaroğlu'na ilettiğini aktaran Özkes, doğru bildiği konuları iletmede hiçbir güçlük çekmediğini, bu nedenle de Kılıçdaroğlu'na tekrar teşekkür ettiğini bildirdi.

'Üsküdar Belediye Başkan adaylığım esnasında yaşadıklarım çekilir gibi değildi'

Partisi içinde sorun olmamaya aksine sorunların çözümüne katkı vermeye çalıştığını vurgulayan Özkes, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Hiç de istekli olmadığım halde Genel Başkan'ın talimatıyla atandığım Üsküdar Belediye Başkan adaylığım esnasında yaşadıklarım çekilir gibi değildi. 7 Haziran seçimleri öncesinde de yine Sayın Genel Başkan'ın talimatıyla bir broşür hazırladım. Bu konuda da çok ciddi sorunlar yaşadım. Üsküdar Belediye Başkan adaylığım ile başlayan bu sorunları 9 Haziran'da Sayın Genel Başkan'a ilettim. Partinin büyümesine engel olan, az olsun bizim olsun anlayışı, günü kurtarmaya yönelik yönetim tarzı, birlik, beraberlik, sevgi ve saygı eksikliği ve parti içi disiplinsizlik gibi konularda bir şeyleri daha net görme fırsatı buldum.'

Özkes, şu görüşleri paylaştı: 'Maalesef, mevcut durumu muhafazaya çalışma görüntüsünden bir türlü kurtulamayan bir partide artık yararlı olamadığım kanaatine vardım. Heyecan duyulmayan, içe dönük mücadele ile yetinilen, dağınık ve herkesin ayrı telden çaldığı, kimi kişisel çıkarların parti ve ülke çıkarlarının önüne geçebildiği bir ortamı solumaktan ve her geçen gün iktidar umutlarının azaldığını görmekten fevkalade rahatsızlık duyuyordum ki rahatsız olduğum bu hususlarda eleştiri ve önerilerimi de Sayın Genel Başkan'a her fırsatta arz ediyordum.'

'Benim sorunum, CHP'nin sırtından geçinenlerle olmuştur'

Kendisinin milyonlarca CHP'li ile hiçbir sorunu olmadığının altını çizen Özkes, 'Benim sorunum, CHP'nin sırtından geçinenlerle olmuştur. Benim sorunum seçimlerde bile seçimler için çalışmayıp seçim sonrası olası kongre ve kurultay hesapları için çalışanlarladır. Ve bunlara kucak açan yöneticilerledir.CHP'nin önündeki en büyük engel de işte bu gidişattır' dedi.

Özkes, parti yönetiminde kronik sorunları olanların ülke yönetimine talip olma yolunda güven sorunu yaşamalarından daha doğal bir şey olamayacağını da savundu.

20 Temmuz Pazartesi günü Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile kendi seçim bölgesindeki sorunlar, partinin vizyon, politika ve güven sorunları ile son günlerde basında yer alan bölgesindeki CHP'li belediyelere dair iddialarla ilgili yaklaşık 45 dakikalık bir görüşme yaptığını aktaran Özkes, 21 Temmuz Salı günü de CHP'den istifa ettiğini belirtti.

'Kendi seçim bölgemle ilgili sorunları ayrıntılarını yazılı olarak sizlerle paylaşacağım ancak beni istifaya götüren diğer nedenlere, gerekçelerine bugün girmeyeceğim. Gerekirse açıklamalarda bulunacağım' ifadesini kullanan Özkes, soruları da yanıtlamadı.

İhsan Özkes, seçim bölgesinde Üsküdar Belediye Başkan adaylığı döneminde ve sonrasında yaşadığı sıkıntılara ilişkin Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na sunduğu 7 sayfalık raporu da gazetecilere de dağıttı.

İstifadan önce Kılıçdaroğlu ile görüştü

Özkes, HaberTürk'ten Düzgün Karataş'a yaptığı açıklamada ise istifa kararını geri alması için partili arkadaşlarının yoğun talepte bulunmasına rağmen, kararından dönmeyi düşünmediğini ifade etti. İstifa etmeden önce pazartesi akşamı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile 45 dakika görüştüğünü belirten Özkes, “Sorunlarımızı ortaya koydum. İstifa kelimesini kullanmadım ama sinyalini verdim. O da devam etmem konusunda telkinde bulundu” diye konuştu.

'PM ile ilgisi yok'

Parti meclisinden (PM) ayrılması istendiği için istifa ettiğine ilişkin haberleri ve iddiaları yalanlayan Özkes, “Kesinlikle kimse benden PM’den istifa etmemi istemedi. Böyle bir talep ne konuşulmuştur ne de bir yerde geçmiştir. Bunu kim çıkarıyor bilmiyorum. Demek ki başka nedenleri var. Benimle alakası yok” ifadesini kullandı.

'İşleme koymuyorum'

'İşleme koymuyorum'

Özkes'in Twitter hesabından istifa edeceğini açıklamasının ardından CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Hürriyet'e yaptığı açıklamada 'İhsan Hoca'nın istifasını işleme koymuyorum. Bu aile içi bir meselemizdir. Bunu da aile içinde çözeriz. İşleme koymuyorum' demişti.

Başka partiye geçecek mi?

İstifa nedenlerini bugün yapacağı açıklamayla kamuoyuna duyuracağını belirten Özkes, başka partiye geçeceği haberlerini de yalanlayarak, “İnsanın kişiliğine saygılı olunması lazım. Benim bir başka partiye geçeceğimi nereden çıkarıyorlar, anlamakta güçlük çekiyorum. Sıkıntılarımı partimle görüştüm. Neticede çözüm bulamadım, istifa ettim. Bunu başka yerlere çekmek doğru değil” dedi.

CNN Türk ve HaberTürk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?