Görüş Bildir
Haberler
CHP'den 'Cumhurbaşkanı ve Etik İlkeler' Hakkında Kanun Teklifi…

CHP'den 'Cumhurbaşkanı ve Etik İlkeler' Hakkında Kanun Teklifi…

FreiGeist
20.08.2015 - 14:21 Son Güncelleme: 20.08.2015 - 17:09

CHP, cumhurbaşkanının seçim sürecinde uygulamakla yükümlü olduğu etik davranış ilkelerini belirleyen kanun teklifi hazırladı. Teklife göre cumhurbaşkanı seçim takviminden bir ay öncesinden başlamak üzere miting, açılış, toplu açılış, organizasyon, tören, ziyaret, açık hava toplantısı gibi etkinliklerde herhangi bir siyasi partiye yönlendirici veya seçmenin oyunu etkileyecek nitelik taşıyan mahiyette konuşma yapamayacak. Erzincan Milletvekili Erdoğan Özyalçın, Cumhurbaşkanı’nın seçim sürecinde uyması gereken etik davranış ilkelerini belirleyen kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Erzincan Milletvekili Erdoğan Özyalçın, Cumhurbaşkanı'nın Seçim Sürecinde Uygulamakla Yükümlü Olduğu Etik Davranış İlkelerini Belirleyen Kanun Teklifi'ni TBMM Başkanlığı'na sundu.

Teklifin gerekçesinde, '25. Dönem Milletvekili seçim sürecinde yaşanan anayasaya ve siyasi etiğe açıkça aykırılık teşkil eden hal ve davranışların bir daha tekrarlanmaması ve her siyasi görüşten yurttaşın oyu ile seçilen Cumhurbaşkanı’nın seçim sürecinde uyması gereken etik davranış ilkelerinin belirlenmesinin' amaçlandığı belirtildi.

TEKLİF NE GETİRİYOR?

Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle:

“Teklifin amacı; milletvekili, il genel meclisi üyeliği, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, muhtarlık, ihtiyar meclisi üyeliği, ihtiyar heyeti üyeliği seçimlerinde ve Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunların halk oyuna sunulmasında seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası Cumhurbaşkanı’nın uygulaması gereken etik işlemlere ilişkin usul ve esasları düzenlemek olacak.

SEÇİM SÜRECİNDE UYGULANACAK ETİK İLKELER

Cumhurbaşkanı milletvekili, il genel meclisi üyeliği, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, muhtarlık, ihtiyar meclisi üyeliği, ihtiyar heyeti üyeliği seçimlerinde ve Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunların halkoyuna sunulmasında belirlenen seçim takviminden bir ay öncesinden başlamak üzere seçimin gerçekleşeceği gün de dahil olmak üzere her türlü miting, açılış, toplu açılış, organizasyon, tören, ziyaret, açık hava toplantısı gibi etkinliklerine katılabilecek, ancak siyasi içerikli, herhangi bir siyasi partiye yönlendirici veya seçmenin oyunu etkileyecek nitelik taşıyan mahiyette konuşma yapamayacak.

“SEÇMENİN OYUNU ETKİLEYECEK NİTELİK TAŞIYAN MAHİYETTE AÇIKLAMA YAPAMAYACAK”

Yazılı, işitsel veya görsel medyaya siyasi içerikli, herhangi bir siyasi partiye yönlendirici veya seçmenin oyunu etkileyecek nitelik taşıyan mahiyette açıklama yapamayacak.

Cumhurbaşkanı; belirlenen seçim takviminden bir ay önce de katılacağı tüm eylem ve işlemlerinde yasallık, adalet, eşitlik ve dürüstlük ilkeleri doğrultusunda hareket edecek.

“FIRSAT EŞİTLİĞİNİ ENGELLEYİCİ DAVRANIŞ VE UYGULAMALARDA BULUNAMAYACAK”

Görevini yerine getirirken dil, din, felsefi inanç, siyasi düşünce, ırk, cinsiyet ve benzeri sebeplerle hiçbir ayrım yapamayacak. İnsan hak ve özgürlüklerine aykırı veya kısıtlayıcı muamelede ve fırsat eşitliğini engelleyici davranış ve uygulamalarda bulunamayacak.

“HERHANGİ BİR SİYASİ PARTİNİN YARARINI VEYA ZARARINI HEDEF ALAN BİR DAVRANIŞ VEYA EYLEMDE BULUNAMAYACAK”

Takdir yetkisini, her türlü keyfilikten uzak, tarafsızlık ve eşitlik ilkelerine uygun olarak kullanacak. Herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef alan bir davranış veya eylemde bulunamayacak. Cumhurbaşkanı, görevlerini yürütürken bu kanunda belirtilen etik davranış ilkelerine uymakla yükümlü olacak. Bu ilkeler, Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri ile sorumluluk ve sorumsuzluk halini düzenleyen mevzuat hükümlerinin bir parçasını oluşturacak.

ANKA

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Murat

İnşallah yasalaşırda geçen seçim ki gibi parti mitingi düzenleyen bir cumhurbaşkanı görmeyiz

Sek...

Zaten namusu üzerine ettiği yeminde bunlar var, ama adam namussuz olursa yeminde boşa gider, ayrıca hdp itleri destek veririz derse mhp karşı oy kullanır.

Murat

Mhp bu teklifi redderse o yüzden ben dahil çok oy kaybeder

bunu kabul edecek he! bizim tayyip! bizim cumhurbaşkanı! çok zor.