Çerkezköy'de Yapılması Planlanan Termik Santral Projesinin İptal Olmasına Sevinen Kadınlar: 'Olmaz Be Ya'

19PAYLAŞIM

Geçtiğimiz yıl büyük tepkiler sonucu projesi iptal edilen Çerkezköy Termik Santrali sonrası 9 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alan kurtarılmış oldu. Tüm Trakya’nın tarım alanlarını etkileyecek olan termik santral projesine karşı birlik olan yerel halk 'neden böyle güzelim bir köyümüzü yok ettirelim' diyerek seslerini duyurmaya çalıştı ve sonucunda da kazandılar.

Tekirdağ’ın Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerinin yakınında projelendirilen Çerkezköy Termik Santrali projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci 4 Şubat 2019 itibariyle sonlandırıldı.

Projenin çevresel etkilerinin değerlendirildiği ÇED süreci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iptal edildi. Böylece tüm Trakya’nın tarım alanlarını etkileyecek olan termik santralin kurulmasından vazgeçilerek yaklaşık 9 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alan kurtarılmış oldu.

Termik santral yapılmış olsaydı, Silivri'den Kapalı'ya kadar geniş bir alan etkilenecekti

Planlanan termik santralin kurulması halinde yılda 7,1 milyon ton kömür yakılacaktı. Termik santralin Silivri’den Kapaklı’ya kadar geniş bir alanda havaya, yeraltı sularına, orman ve tarım alanlarına olumsuz etkileri olacağı öngörülüyordu.

Projenin iptal edilmesine ise yerel halk böyle sevindi:

Kaynak: Greenpeace

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir