Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Can Dündar ve Erdem Gül'ün Tutuklanması Dış Basında

 > 
129PAYLAŞIM

Dış basın, MİT TIR'larıyla ilgili haber nedeniyle haklarında açılan soruşturma kapsamında tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasına geniş yer ayırdı.

Can Dündar ve  Erdem Gül, "Gizli kalması gereken belgeleri açıklama" ve "askeri ve siyasi casusluk" gerekçesiyle tutuklandı. Dündar ve Gül'ün tutuklanması, dış basında da geniş yer buldu.

Can Dündar ve Erdem Gül Cezaevinde... - onedio.com
Can Dündar ve Erdem Gül Cezaevinde... - onedio.com

Dagens Nyheter: Gazeteciler silahları açığa çıkarttıkları için yargılanıyorlar

İsveç'in etkin gazetelerinden Dagens Nyheter 'Gazeteciler silahları açığa çıkarttıkları için yargılanıyorlar' başlığı ile duyurduğu haberinde iki Türk gazetecinin Suriye'deki İslamcı isyancılara silah taşıdığı öne sürülen MİT tırlarının resimlerini yayınladıkları gerekçesiyle casuslukla suçlanıp tutuklandıklarını duyurdu.

Dündar ve Gül'ün Tutuklanması Sosyal Medyanın Gündeminde: Gazetecilik Yargılanıyor! - onedio.com
Dündar ve Gül'ün Tutuklanması Sosyal Medyanın Gündeminde: Gazetecilik Yargılanıyor! - onedio.com

Svenska Dagbladet: Türkler silahları açığa çıkarttıkları için yargılanıyor

Svenska Dagbladet gazetesi ise haberi 'Türkler silahları açığa çıkarttıkları için yargılanıyor' başlığı ile duyurduğu haberinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın haber ile ilgili bizzat savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

Her iki gazete de Cumhuriyet Gazetesi yazarları Can Dündar ile Erdem Gül'ün Türkiye'nin tanınmış gazetecileri olduğunu belirterek bir çok uluslararası basın özgürlüğü örgütünün gazetecilere destek verdiğini yazdı.

Deutsche Welle: Türkiye, hükümeti eleştiren gazetecileri tutukladı

Olay, Alman basınında geniş yer buldu. Haberlerde tutuklamanın AB ile Türkiye’de yapılacak özel mülteci zirvesinin hemen öncesinde gerçekleşmesine dikkat çekildi.

“Bağımsız gazetecilerin işi Türkiye’de hep zordu. Şimdi bir kez daha hükümeti eleştiren redaktörler yargının dikkati çekti ve tutuklandı. Üstelik bu Avrupa Birliği ile gerçekleşecek özel zirve öncesinde oldu. İki gazeteci hakkında casusluk ve devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklama suçlamaları yöneltiliyordu. İkisi de tutuklandı.“

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ): Türkiye önde gelen iki gazeteciyi tutukladı

“Türkiye’de hükümet karşıtı iki gazeteci, sözde ‘casusluk’ ve ‘terör örgütü üyesi’ olma suçlamalarına hesap vermek zorunda. Suçları: Türkiye’nin Suriye’ye silah göndermesi konusunda haber yapmak. Gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve muhafazakar hükümete sıkı muhalefeti ile biliniyor.”

Zeit Online: Türkiye ünlü gazetecileri tutukladı

“Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve bir mesai arkadaşı cezaevine konuldu. İki gazeteci Türkiye’nin Suriye’deki aşırı gruplara silah gönderdiği iddialarını haberleştirmişlerdi.”

Spiegel Online: Casuslukla suçlanan iki Türk gazeteci hakkında tutuklama kararı

AB ile Türkiye arasında yapılacak özel mülteci zirvesi öncesinde İstanbul’da iki gazeteci casusuluk suçlamasıyla tutuklandı. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Büro Şefi Erdem Gül terör örgütü üyeliği ve casusulukla suçlanıyor. Dündar ve Gül, Türkiye’nin Suriye’deki aşırı gruplara silah gönderdiği iddialarını haber yapmıştı.”

Tagesschau.de: Casusluk suçlamasıyla Türk gazeteciler tutuklandı

“Onlar Türkiye’nin en önemli gazetecileri arasında bulunuyor. Ancak Ankara onların içinde ‘terörist’ gördü. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve mesai arkadaşı hakkında tutuklama kararı verildi. Nedeni silah gönderilmesine dair bir haber.”

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir