Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bunlar Ne Güzel Bilgiler Kuzum! Yeşilçam Hakkında Herkesi Fazlaca Şaşırtacak 18 Detay

Sanat
11bPAYLAŞIM

Ne güzel bilgiler bunlar ☺️ İnsan sanki kendi geçmişi hakkında yepyeni şeyler öğreniyormuş gibi hissediyor.

1. Sadri Alışık'ın makyajını, sayısız filmden tanıdığımız Zeki Alpan yapıyor. Kendisi usta bir oyuncu olduğu kadar usta bir makyördür de.

2. Yaşar Usta'nın Saim Bey'e ayar verişini hepimiz biliriz. "Pul kadar değerin yok" Fotoğrafta prova anı var. Bu kare filmde kullanılmadı.

3. Barış Manço'nun ilk ve tek filmi "Baba Bizi Eversene"nin ilk ismi gazetede göründüğü üzere "Gel Gör Beni Aşk Neyledi"ymiş.

4. İlker İnanoğlu’nun yer aldığı 'Yumurcak' filmi, başka bir film setinde hayat hikayesini anlatan Mürüvvet Sim’in anlattıklarından yola çıkılarak yazılmış.

Yani anlayacağınız Yumurcak karakteri gerçek hayatta Mürüvvet Sim'im küçüklüğüymüş.

5. Hulusi Kentmen, denizci bir astsubay olduğu kadar klasik müzik çalan bir keman sanatçısıdır.

Torunuyla beraber gerçekleştirdikleri keman dinletisi.

6. Tarkan Gümüş Eyer filminde Tarkan'ın (Kartal Tibet) çocukluğunu canlandıran çocuk, Kartal Tibet'in oğlu Kanat Tibet'tir

7. Davaro ve Şark Bülbülü'nde cenaze için kullanılan cami, aslında eski Rum Kilisesidir.

8. Barış Manço'nun tek filmi vardır: "Baba Bizi Eversene, 1975." Ama 1980 yapımı Rüzgar filminin başında da görünür eşiyle.

9. Barış Manço, Baba Bizi Eversene filminde kullandığı arabayla yıllar sonra karşılaşır. Araba bitaptır ama ayaktadır.

10. Selvi Boylum Al Yazmalım'daki küçük Samet'i, Elif İnci canlandırmıştı.

Elif İnci'nin ise kötü adam karakterlerinin unutulmaz oyuncusu Bilal İnci'nin kızı olduğunu sizlere hatırlatmadan olmaz.

11. Kemal Sunal'ın çok küçük rolü olan (kiralık katil) üçüncü filmi Güllü Geliyor Güllü (1973) filminde adı KEMÂL SUNÂLP diye geçiyor.

12. Filme çekilen 400’ün üzerinde senaryosuyla Türk Sineması’na damgasını vuran senarist Safa Önal, Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

Ayrıca Sefa Önal, çukulata sesli sunucu Sezen Cumhur Önal abisidir.

13. Acaba nasıl bir şeydi dedirten Hababam Sınıfı'nda kullanılmayan sahnelerden biri.

14. Bir gün Öztürk Serengil, İsveç’te Ingmar Bergman’ın da konuk olduğu bir TV programına katılır.

Tabii Öztürk Serengil Bergman’ı tanımadığını söyler. Bunun sonrasında Bergman ise Serengil'in 227 filmde rol aldığını duyunca "film mi çektiniz fotoğraf mı?" demekten kendini alamaz.

15. Bizim Aile'de "Yaşar Usta"nın ve Hababam Sınıfı'nda "Mahmut Hoca"nın karşılarındaki kişiye ayar verdikleri oda aynıdır.

16. Cüneyt Arkın, 1972’de düzenlenen 4. Adana Altın Koza Film Festivali’nde "O ödül Yılmaz’ın hakkı!" diyerek En İyi Erkek Oyuncu ödülünü geri çevirmiştir.

Festivalin başında "Baba" filmi ile En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görülen Yılmaz Güney'in bu ödülleri, dönemin Adana Belediye Başkanı’nın itirazı ve politik baskılar sebebiyle 2. olan isimlere verildi.

Oyunculuk kategorisinde 2. olan Cüneyt Arkın ise yıllar sonra yaptığı açıklamada "Şimdi Yılmaz bunu bilirken, aklı başında herkes bunu bilirken, o ödül bana yakışır mıydı?” diyerek ödülü neden geri çevirdiğini anlatmıştı.

17. Salak Milyoner ve Köyden İndim Şehre filmlerinde Zeki Alasya'nın (Himmet Ağa) eşini canlandıran kişi, o zamanki eşi Oya Alasya'dır.

18. Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı'nın veli toplantısı sahnesinde oynayan kişiler birkaç oyuncu haricinde oyuncuların gerçek aileleriydi.

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı'nın konusunu hatırlarsınız. Öğretmenlerine yazdıkları aşk mektupları sebebiyle okuldan atılma noktasına gelen Hababam'ın aileleri okula çağrılmıştı. Bu veli toplantısının gerçekçi görünmesi için hiçbir bilgi verilmeksizin oyuncuların gerçek anne babaları sete davet edilmiş. Çocukları hakkında bir sorun olduğunu düşünen aileler de istenilen saatte sette bulunmuşlar. Kendilerine rol verildiğinden bi haber sette buluşan aileler sayesinde de o ünlü veli toplantısı sahnesi gerçekleşmiş. 

Yani anlayacağınız birkaç oyuncunun ailesi haricinde(Tarık Akan ve Halit Akçatepe) gördüğümüz veliler oyuncuların gerçek aileleri. Filmde Tarık Akan'ın annesi olarak gördüğümüz oyuncu Leman Akçatepe de anlaşılacağı üzere Halit Akçatepe'nin annesi.

Kaynak
1 2 3 4 5

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
penguen-geri-dondu

çukulata ?

gizem.dikmen

Zaten oyuncu Cengiz Nezir'in babasına aşırı benzerliğinden belli. Kendisi de James Franco'ya benziyor ayrıca. Bu arada Domdom da babasına benziyormuş :))

corpse-bride

#5 o.O baba buyuksun nur ıcınde yatasın

ozok

Öztürk serengilde ne cahilmiş.cüneyt arkın her zamanki gibi asil tabii.

zafer-1907

O zamanki oyuncuların neredeyse tamamı tiyatro kökenli ,yani oyunculuğun er meydanından gelmedir. O yüzden örneğin Münir Özkul kültürlü bir okul müdürünü de cahil bir köylüyü de çok gerçekçi canlandırmaktadır. Bir de şimdikilere bakın birçoğu manken,şarkıcı kökenli veya tesadüfi şöhret olmuş isimler. Ve yıllar içindeki kalite farkı ortada ,diziler bile eskisi gibi keyif vermiyor.

Görüş Bildir