Bugün Türkiye Gündemindeki En Önemli 10 Olay

-

1. Türkiye'nin AİHM Karnesi: İfade Özgürlüğünü İhlalde Birinci

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2015 raporunu açıkladı. Rapora göre AİHM'e 'hakkında en fazla dava başvurusu bulunan üçüncü ülke' Türkiye. 87 karar ile hakkında hakkında en fazla karar açıklanan ikinci ülke olan Türkiye bu rakamla şu anda AİHM'nin iş yükünün yüzde 13'ünü oluşturuyor. Türkiye geride bıraktığımız yıl en çok adli yargılanma hakkının ihlâlinden mahkum edildi. Rapora göre ülkemiz ifade özgürlüğü ihlalinde ise birinci sırada. Türkiye, 2015'te AİHM'nin, hakkında en fazla ifade özgürlüğü ihlaline hükmettiği ülke oldu...

Haberin Tamamı İçin:

2. Türkiye'nin Nüfusu Açıklandı: 78 Milyon 741 Bin 53 Kişiyiz

Türkiye nüfusu, 2015'te bir önceki yıla göre 1 milyon 45 bin 149 kişi artarak 78 milyon 741 bin 53 kişi oldu.

Haberin Tamamı İçin:

3. Sur'dan Bir Acı Haber Daha: Dün Ağır Yaralanan Polis Şehit Oldu

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde dün ağır yaralanan bir güvenlik görevlisi şehit oldu. İlçede, şehit sayısı 5’e yükseldi.

Haberin Tamamı İçin:

4. Cizre: Ambulanslar Yaralılara Neden Ulaşamıyor?

Şırnak'ta sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre ilçesinde bir evin bodrum katında bulunan yaralılardan bir kişinin daha yaşamını yitirmesiyle, buradaki cenaze sayısı 6'ya çıktı.

Haberin Tamamı İçin:

5. Erdoğan: 'Başkanlık Sistemi Kişisel Meselem Değil'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni anayasa çalışmalarına dair 'Bugüne kadar kurulan anayasaların hepsi ithaldir. Şimdi biz yerliye ve milliye dönmeliyiz' açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı ayrıca yeni anayasanın başkanlık sistemi anlayışıyla hazırlanmasının en doğrusu olacağını vurguladı. Başkanlık sisteminin kişisel meselesi olmadığını söyleyen Erdoğan 'Sandıktan çıkan cumhurbaşkanının bir kenarda oturmasını bekleyen bu milleti tanımıyor demektir' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

6. Danıştay'dan Tüketiciyi Sevindiren Karar: Hesap İşletim Ücretine Durdurma

Danıştay İdari Dava Daireleri, sayıları 112 milyonu aşan banka hesabından "işletim ücreti" alınmasının yürütmesini durdurdu. Danıştay İdari Dava Daireleri, Tüketici Sorunları Derneği'nin (Tüsoder) açtığı davada alınan bu karar, bankaların artık tüketicilerden hesap işletim ücreti alamayacağı ve bu yönetmeliğe dayanarak tahsil ettiği bedellerin dayanaksız kaldığı anlamına geliyor.

Haberin Tamamı İçin:

7. Bütçe Tasarısına Girdi: 86 Bin Caminin Kıble Tespiti Yapılacak

Diyanet “kıblesi hatalı camiler” konusuna el koydu. Camilerin kıbleleri incelenecek ve Erzurum Karakaya Tepesi’ne elektronik sistemler yerleştirilerek sürekli ufuk gözlemi yapılacak. Yurtdışına gönderilecek personele astronomlar kıble tayini, namaz vakitleri ve hilal gözlemi eğitimi verecek. TBMM’ye sunulan bütçe tasarısına göre yaklaşık 86 bin caminin kıble tespitleri tek tek yeniden yapılacak...

Haberin Tamamı İçin:

8. Kağıt Toplayıcılar Endişeli: Aç Kalırız

Ellerinde çekçek arabaları ile devasa çuvalları kar kış demeden taşıyan ve sokaklarda kağıt toplayan insanlar son günlerde endişeli.

Haberin Tamamı İçin:

9. Ekonomiye Güven Azaldı

Ekonomik güven endeksi, ocakta geçen aya göre yüzde 16,8 azalarak 100,81 değerinden 83,88 değerine geriledi.

Haberin Tamamı İçin:

10. Zika Virüsü 'Büyük Bir Salgına Dönüşebilir'

ABD'li bilim insanları Zika virüsünün "güçlü bir salgın potansiyeline" sahip olduğunu söyledi ve Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) acilen harekete geçme çağrısında bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşkanlık SistemiBilimBodrumDanıştayDiyarbakırErzurumPolisRecep Tayyip ErdoğanŞehitŞırnakTürkiye Büyük Millet Meclisiolay
Görüş Bildir