BTS Açılış Öncesi Maddeler Halinde Uyardı: 'Gebze-Halkalı Marmaray Hattı Henüz Hazır Değil'

 > -

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, 31 Mart yerel seçimleri öncesi açılacağı duyurulan Gebze-Halkalı Marmaray hattına ilişkin dikkat çeken uyarılarda bulundu. Açıklamada, açılacak güzergahta teknik anlamda eksiklerin bulunduğu, testlerin tamamlanmadığı ve personel eğitiminin de yetersiz olduğu vurgulandı.

Gebze- Halkalı Marmaray hattının yerel seçimlerin hemen öncesinde, 10 Mart tarihinde açılacağı duyuruldu. Açılışa yönelik hazırlıklar sürerken, Marmaray'ın henüz hazır olmadığı ifade edildi. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında açılışı yapılacak güzergaha ilişkin önemli uyarılarda bulundu. 

Kamuoyuna yapılan açıklamada, son 15 yılda yaşanan ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği tren kazaları hatırlatılıp, "31 Aralık 2018 tarihine yetiştiril(e)meyen Marmaray Projesinin yüzeysel hatları henüz test ve sertifikasyon süreci tamamlanmadan 31 Mart 2019 yerel seçimlere yönelik bir şov açılış yapılacaktır. Marmaray’ın Gebze Halkalı arasının aşağıda belirteceğimiz eksikliklerle açılması telafisi imkânsız kazalara neden olacağından başta UDH bakanlığını, TCDD Genel Müdürlüğünü ve sertifikasyon teşkilatını uyarmayı görev olarak kabul ediyoruz" denildi. 

Sendika, "Uyarıyoruz Marmaray henüz hazır değil!" diyerek şu tespitleri aktardı:

"Sertifikasyon alınıp alınamayacağı belli olmadan açılış yapılıyor"

  • 76 Km’lik (Ayrılıkçeşmesi Kazlıçeşme hariç) Marmaray projesine sertifikasyon alınabilmesi amacı ile yolcusuz test çalışmaları 1 Mart 2019 tarihinde başlanılmış olup, hatta sertifikasyon alınıp alınamayacağı daha belli olmadan hattın açılış tarihi 10 Mart 2019 olarak kamuoyuna ilan edilmiştir.

"Makinistlerin eğitimleri yetersiz"

  • 2013 yılında hizmete açılan 13,6 hat kesiminde çalışan Makinistler yeterince bilgi ve deneyime sahip olmakla beraber yeni yapılan 63 kilometrelik hattın eğim, peron, sinyal, makas yerleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları için yol tecrübesine tabi tutulmaları gerekmektedir. Marmaray projesinin toplam 76 kilometrelik kısmında görev yapmak üzere İş-Kur üzerinden alınmış 90 adet makinistin eğitim ve yol deneyimleri yeterince yerine getirilmeden görevlendirilmeleri kazalara davetiye çıkarmaktır. Makinistlik mesleğinin mesleki teknik bilgi ve deneyimle birlikte yapılması gereken bir meslek olduğunu düşünürsek burada da çok ciddi aksaklıkların olacağı ön görülmektedir.

"Tren trafik kontrolörü sayısı yetersiz"

  • OCC kumanda merkezinde proje gereği bulunması gereken 6 masanın her birinde 7 adet tren trafik kontrolünün görev yapması gerekmektedir. Toplamda 42 adet tren trafik kontrolörü istihdam edilmesi gerekirken bu sayı henüz tamamlanmamış olmasının yanında tren trafik kontrolörü unvanlı personelin başka birimlerde görevlendirilmiştir.

"Sinyal görüş mesafesi çok kısa"

  • Aynı hat üzerinde hem Marmaray trenleri ve hem de ana hat trenlerinin çalıştırılması öngörüldüğünden ERTMS (European Rail Traffic Management System) sistemi ile çalışacak trenler için bazı noktalarda sinyal görüş mesafesi çok kısa olup yönetmeliklerle belirlenmiş frenleme mesafesi için yetersizdir.

  • Marmaray trenlerinin işletim sistemi olan CBTC (Communications Based Train Control) iletişim tabanlı tren kontrol sistemi henüz tam olarak çalışmamaktadır.

"Bazı istasyonlarda henüz makas motorları yok"

  • OCC kumanda merkezi ekranında sık-sık tren kayıpları yaşanmaktadır. Yani hat üzerinde işleyen trenler trafik kontrolörü ekranında zaman zaman görünmemektedir. 

  • Halkalı, Gebze ve bazı istasyonlarda otomatik motorlu makaslarda henüz makas motorları yoktur, makaslar tıpkı Ankara YHT garı batı çıkışında olduğu gibi makasçı tarafından tanzim edilmektedir.

"Açılışın durdurulmasını talep ediyoruz"

Uyarıların ardından açıklama şu ifadelerle noktalandı:

"Sonuç olarak yönetmeliklerle belirlenmiş testler ve personelin eğitimleri tamamlanmadan, teknolojik eksiklikler giderilmeden, dile getirdiğimiz sorunlar giderilmeden Marmaray yeterlilik sertifikasyonu verilerek hattın demiryolu trafiğine açılmasından siyasi iktidar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TCDD bürokratlarının yanında hatta sertifikasyon veren kurumda sorumlu olacaktır. Yolcuların, çalışanların can güvenliği açısından afişlerle ilan edilen 10 Mart 2019 tarihindeki açılışın durdurulmasını talep ediyoruz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir