Görüş Bildir
Haberler
Borsa İstanbul'dan Dolar Hamlesi: Döviz Varlıklarını TL'ye Çevirdi

Borsa İstanbul'dan Dolar Hamlesi: Döviz Varlıklarını TL'ye Çevirdi

FreiGeist
23.05.2018 - 09:42

Dolar/TL yükselişine ara vermeden devam ederken, kur gece yarısı 4.80 seviyesini aştı ve bu sabah 4.92'yi gördü. Borsa İstanbul Grubu, kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarını bugün itibariyle Türk Lirasına çevirdiğini duyurdu ve 'Türk Lirasına olan güvenimizin ve desteğimizin bir göstergesi olarak, Borsamızın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamı bugün itibariyle Türk Lirasına çevrilmiştir' açıklamasını yaptı.

📌 Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybı bugün de sürdü.

Açıklamada, 'Şirketlerimize orta ve uzun vadeli döviz ihtiyaçları için spot piyasalardan döviz almak yerine, Borsamız Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasamızda işlem gören döviz vadeli işlem ve opsiyonları dâhil her türlü risk yönetim araçlarını değerlendirmeleri tavsiye ediyoruz' denildi.

Borsa İstanbul'dan yapılan döviz açıklaması şöyle 📌

Borsa İstanbul'dan yapılan döviz açıklaması şöyle 📌

'Ülkemiz döviz piyasalarında son dönemde yaşanan spekülatif hareketlere ilişkin Borsa İstanbul Grubunca yapılan değerlendirmeler neticesinde; Ülkemizin 2017 yılında yakaladığı %7,4’lük büyüme rakamıyla G-20 üyesi ülkeler arasında en hızlı büyüyen ülke olması, takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksinin 2017 yıl sonuna göre 2018 Şubat ayında 5,2 baz puan artarak 117,6 puana ulaşması, ihracatın 2017 yılında 2016 yılına göre %10,2 ve 2018 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %8,9 oranında artış göstermesinin ihracattaki artış eğiliminin 2018 yılında da devam edeceğini işaret etmesi, dış ticaret açığının 2018 yılı başından itibaren kademeli düşüş göstererek 7,5 Milyar Dolardan 4,6 Milyar Dolara gerilemesi ve buna bağlı olarak aynı dönemde cari işlemler açığının da 7,7 Milyar Dolardan 4,8 Milyar Dolara gerilemesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile başlatılan istihdam seferberliği neticesinde Şubat 2017’de %12,6 olan işsizlik oranının Şubat 2018 itibariyle %10,6’ya düşmesi, turizm gelirinin 2018 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %31,3 artması gibi ekonomik göstergelerin mevcut döviz kurlarına yeterince yansımadığı, TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksinin Nisan ayında 81,71 ile veri tarihinin en düşük seviyesine gerilediği, tüm sektör ve şirket mali tablolarında da kurun bu seviyelere çıkmasını gerektirecek ekonomik bir verinin bulunmadığı dikkate alınarak, Türk Lirasına olan güvenimizin ve desteğimizin bir göstergesi olarak, Borsamızın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamı bugün itibariyle Türk Lirasına çevrilmiştir.

Borsa İstanbul Grubu olarak, şirketlerimize orta ve uzun vadeli döviz ihtiyaçları için spot piyasalardan döviz almak yerine, Borsamız Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasamızda işlem gören döviz vadeli işlem ve opsiyonları dâhil her türlü risk yönetim araçlarını değerlendirmeleri tavsiye ediyoruz.

Seçim öncesi ülke ekonomisinin olumsuz gösterilmesine yönelik spekülatif yaklaşımların, mevcut ekonomik göstergelerle desteklenmediği görülmekte olup Borsa İstanbul Grubu olarak ekonomimize ve Türk Lirasına olan güvenimizi tüm şirketlerimiz ve paydaşlarımıza tekrar vurgulamak isteriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.'

Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, piyasaya güven vermek istediklerini ne kadar döviz sattıklarını bilmediğini söyledi 📹

Bloomberg HT'ye konuşan Himmet Karadağ ekonomideki son gelişmeleri analiz ettiklerini ve bu gelişmeler neticesinde dolardaki son atakların ekonomik parametrelere dayanmadığını görerek TL'ye güven vermek istediklerini belirtti. 

Satılan Döviz miktarını bilmediğini ifade eden Karadağ satışın muhtemel etkilerinin nasıl olacağı sorusuna 'Bunu piyasada göreceğiz tabii. Bu konuda ana otorite Merkez Bankası. Onun açıklamalarını izlemek lazım. Biz ekonomik parametrelerle örtüşen bir karar aldık bunu da kamuoyuna duyurduk' yanıtını verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
81
12
7
6
3
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

son 16 yılın en büyük ekonomik krizini yaşıyoruz ama akepe medyasına bakarsan ortalık güllük gülistanlık,akepe seçmeni hayatından memnun ve geleceğe umutla b... Devamını Gör

Ulaş Turan

Nasılsa oyları çalcaklar, bir oyla mı kazancaz deyip seçim günleri tatil yapanlara sesleniyorum! Bu politikalarla ülke 5 sene daha ayakta kalamaz, batıyoruz.... Devamını Gör