Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Boğaziçi Film Festivali'nde Mutlaka İzlemeniz Gereken 15 Film

-

Bu yıl 5. yaşını kutlayan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, usta isimlerin beklenen filmlerinin Türkiye prömiyerlerine ev sahipliği yapıyor. Festivalde; Brezilya’dan Hindistan’a, İran’dan Kırgızistan’a, 39 ülkeden toplam 107 film var. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, ulusal ve uluslararası yarışması, yerli sinemacılara özel sunduğu Bosphorus Film Lab desteği ve Béla Tarr, Aida Begic, Bobby Roth, Majid Majidi gibi ünlü konuklarıyla Kasım ayının en çok konuşulan etkinliklerinden...

Biletler için tık tık

23 Kasım'da İzleyebilecekleriniz;

1. Benim Düşmanım Benim Kardeşim

Uzun metrajlı bu belgesel, İran-Irak savaşında karşı saflarda çarpışmış iki adamın kan kardeşi olmalarının öyküsünü anlatıyor. İranlı çocuk asker Zahed’in Iraklı yaralı asker Najah’ın hayatını kurtarmasından otuz yıl sonra Vancouver’de tesadüf eseri karşılaşırlar. Ülkelerinden ayrılmalarının üzerinden yirmi yıl geçmiş olmasına rağmen, İran ve Irak’a duygu yüklü bir yolculuğa çıkarlar ve kendilerini savaş ve IŞİD’in kırıp geçirdiği günümüz çatışmalarının ortasında bulurlar. Yolculukları, aynı zamanda kefaretin ve insanlığın şaşırtıcı bir biçimde doğrulanışıdır.

Gösterim: Atlas Sineması Salon 1

Saat: 12.00

2. Marita

Costi, babası Sandu’nun hayatı boyunca ihmal ettiği ailesiyle sürpriz bir buluşma ayarlamaya karar verir. Costi için, bir günlüğüne de olsa kendi sorunlarından kaçmasının bir yoludur bu.

Gösterim: Atlas Sineması Salon 1

Saat: 16.00

3. Khibula

Yeni bağımsız bir ülkenin seçilmiş başkanı çok geçmeden darbeyle indirilir. Geri dönüp cuntayı devirmek umuduyla, kendisine bağlı birliklerin beklediği söylenen dağa doğru korumalarıyla birlikte yola çıkar. Umut ve çaresizlik arasında gidip gelen huzursuz yolculuğunda güvensizlik hissiyatı arttıkça hayalleri de gerçekle iç içe geçmeye başlar. Kaderiyle yüzleşme anı giderek yaklaşmaktadır.

Gösterim: Atlas Sineması Salon 1

Saat: 19.00

4. Halep'ten Sevgiler

Film, haberlerin Suriye’deki günlük yaşam deneyimini ne kadar az yansıttığını göz önüne seriyor. Fotoğrafçı Issa Touma, kalın çizgilerle beyanda bulunmaktansa hayatın kendisini; kamerasına yakalanan aykırılıkları ve yaşama azmini filme almayı tercih ediyor. Savaş trajik ve absürttür. Savaşın parçaladığı bu şehirde hayatta kalmak ise gerçek dışı ve hazin.

Gösterim: Beyoğlu Sineması

Saat: 19.00

5. Rey

Bir zamanlar bir adam dünyanın sonuna gitti. Yakın dönemde bağımsızlığına kavuşmuş Güney Amerika’nın ucunda kendi krallığını kurdu. Elinde kendi imzaladığı bir anayasa ve yeni bir bayrak, at sırtında vahşi doğayla savaştı. Yerlileri birleştirip yönetici seçilmeyi başardı. En azından bu yaşanmış öykünün versiyonlarından biri böyle. Ya da hain bir yerli ona yardım etti. Fransız casusuydu! Başardı ama hapse atıldı. Sürgüne gönderildi. Öldü. Fakat geri döndü mü? Olayların nedenini ve nasılını kim hatırlıyor ki?

Gösterim: Kadıköy Sineması Salon 1

Saat: 19.00

6. Volkan Adası

Renk değiştiren, genç ve saf dişi kaplan, yaşlı, beyaz kaplanın ilgisiyle bir türlü başa çıkamaz. Karakterlerin iki farklı doğayı temsil ettiği filmde, erkek kaplan bir kaya kadar güçlü ve dayanıklıyken dişi karakter, yüzeyin altındaki gizli volkanik enerjileri yansıtır. Adanın doğasıyla arasındaki derin bağın farkında olmayan dişi kaplan, büyük ve eşsiz gücünü nihayet keşfedecektir.

Gösterim: Beyoğlu Sineması

Saat: 21.30

24 Kasım'da İzleyebilecekleriniz;

7. İyi Yolculuklar!

Ergenliğini yalanlar söyleyip hırsızlık yaparak geçirmiş olan Na Dow, ilk kez düzenli bir işe başlar. Görevi basittir: gün doğarken taksiye atlayıp patronun yakın bir arkadaşına paket teslim etmek, gün batarken de aynı taksiyle geri dönmek. Bir gün pakette eroin olduğunu fark edince tereddütle de olsa taksiye atlayıp yola çıkar. Na Dow’un düzenli hayat planıyla gamsız taksi şoförü İhtiyar Xu’nun huzura kavuşma dileği mafyanın hedefi haline gelmeleriyle birlikte bozulur. Uyuşturucu ve para gidince kendilerini bir arabanın bagajında rehin bulurlar.

Gösterim: Atlas Sineması Salon 1

Saat: 12.00

8. Kare

Çağdaş sanat müzesinin saygıdeğer küratörü Christian, karısından boşanmış olsa da sevgi dolu bir babadır, ayrıca elektrikli otomobil kullanır ve doğru mücadeleleri destekler. Üzerinde çalıştığı projenin adı “Kare”dir; ziyaretçileri fedakârlığa davet eden ve başkalarına karşı sorumluluklarını hatırlatan bir enstalasyon. Ancak bazen ideallere göre yaşamak hiç de kolay değildir: Christian’ın telefonunun çalınmasına gösterdiği budalaca tepki, onu utanç verici durumlara sürükleyecektir.

Gösterim: Kadıköy Sineması Salon 1

Saat: 19.00

9. Misafir

Film, Suriye’deki savaşta küçük kız kardeşi dışında tüm ailesini kaybeden Lena ve komşusu Meryem ile birlikte Türkiye üzerinden Avrupa’ ya doğru gelişen bir yolculuk başlar. Lena’ nın asıl istediği evine dönmektir. Zorluklarla geldikleri İstanbul’ da durmadan ortaya çıkan problemlerle boğuşarak ayakta kalmaya çalışırken kendi hikayelerinin kahramanları olurlar.

Gösterim: Atlas Sineması Salon 1

Saat: 21.30

10. Suburbicon

Film, Norman Rockwell’in tablolarından çıkmış gibi duran kusursuz bir kasabada, herkese eşit haklar hareketinin yükselişinin hemen öncesinde geçer ancak patlamaya hazır bir Amerika’nın kokusu havaya sinmiştir. Gardner Lodge ve ailesi işte bu sıradan kasabada yaşamaktadırlar. Bir gece evlerine hırsız girince Gardner şüphe uyandıran bir biçimde sakin kalır, oysa filmin ilerleyen bölümlerinde tam tersi davranacağını tahmin etmek zor değildir. Suçu soruşturmak üzere Clark Gable bıyıklı, kemik çerçeveli gözlükleriyle hırpani bir dedektif olay mahalline gelir.

Gösterim: Kadıköy Sineması Salon 1

Saat: 21.30

25 Kasım'da İzleyebilecekleriniz:

11. Kurbağa

Travma sonrası stres bozukluğundan mustarip eski bir asker olan Berber Zeko, Ramazan bayramı için erkek kardeşi Braco ile arkadaşı Švabo’yu davet eder. Bayram mutluluğunu fırsat bilerek, kumarbaz ve alkolik kardeşine hayatını değiştirmesini söyler ama Braco kulak asmaz. Zeko da kardeşinin boynunun altına jilet koyarak değişeceğine söz vermesi için onu zorlar. Braco Zeko’yla bir daha görüşmeyeceğini söyleyerek öfkeyle ayrılır, Švabo da ona psikiyatriste görünmesini söyler. Kardeşini de tek arkadaşını da kaybeden Zeko, intihar etmeye karar verir ancak gezgin kitap satıcısı genç Muki onu durdurur.
Gösterim: Kadıköy Sineması Salon 1 

Saat: 12.00

12. Londra'daki Adam

Bir feribot limanının hemen yanındaki demir yolunda makasçı olarak çalışan Maloin, bir gece korkunç bir olaya şahit olur. Tüm körfezi gören kontrol odasından son vapurun gelişini izlemektedir. Vapurdan ilk inen ince, uzun bir adamın gümrükten geçtikten sonra etrafta dolaşıp kuytu bir köşede beklediğini fark eder. Kısa bir süre sonra birisi gemiden ona bir bavul fırlatır, ardından başka bir adam yanına gelir. Kavga etmeye başlarlar ve kısa olanı bavulla birlikte suya düşer. Maloin hâlâ sahneyi seyretmektedir.

Gösterim: Kadıköy Sineması Salon 1

Saat: 16.00

13. Malaria

Genç bir kız, babasını arayarak kaçırıldığını ve serbest bırakılması için fidye gerektiğini söyler. Tahran’a giderek telaşla kızını arayan babayla oğulları, kızın aslında erkek arkadaşıyla kaçtığından ve zamanını sokak müzisyenleriyle geçirdiğinden habersizdir. Sevgilisine büyük bir aşk besleyen genç kız, grup liderinin tutuklanmasının ardından bilinmezliklerle dolu bir yola adım atar.

Gösterim: Atlas Sineması Salon 1

Saat: 16.00

14. Çimentonun Tadı

Lübnan iç savaşının Beyrut’ta oluşturduğu yıkıntıların ortasındaki gökdelen inşaatlarında çalışan Suriyeli işçilerle ilgili bir makale-belgesel. Aynı anda Suriye’de kendi evleri bombalanmaktadır. Sokağa çıkma yasağı yüzünden işten sonra inşaat alanından ayrılamazlar. Gökdelenin altındaki oyukta geçirdikleri gecelerde memleket haberleri ve savaşa dair anıları peşlerini bırakmaz. Çekiç ve lehim seslerinin kabuslarına son vereceği yeni gün doğana kadar, sessizce hapis kaldıkları yerin altındaki çimento kokusuna katlanmalıdırlar.

Gösterim: Kadıköy Sineması Salon 1

Saat: 19.00

15. Kharms

Müzik ve sessizlik. Yaratıcılık ve iktidarsızlık. Tefekkür ve maskaralık. Kendini bir dahi gibi görse de yayıncılar eserlerini basmak istemez. Kadınları sever ama onlar tarafından bir türlü anlaşılmaz. Cebinde parası yoktur ve gerçeklikle ilişkisi de kopuktur. Nazik züppe Daniil Yuvachov, Kharms diye çağrılmak ister; görünüşü kadar tesirli bir isimdir bu. Bitmek bilmeyen edebi toplantıların müdavimi ve skandal düşkünü olan Kharms, fildişi kulesinden çağına meydan okur, gerçekliğin girdabına cesurca saldırır, oysa gerçeklik de en az onun ruhunun temsil ettiği çelişkiler kadar muğlak ve keyfidir.

Gösterim: Atlas Sineması Salon 1

Saat: 21.30

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

BrezilyaHindistanIŞİDİntiharIrakİranİstanbulKitapLübnanRamazan BayramıSavaşSuriyeTercihUyuşturucuaşkgezginmüzikolay
Görüş Bildir