Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Zamanlar Dünyanın En Kalabalık Yeri Olan Hong Kong'taki Kowloon Walled City'nin 26 Kaotik Fotoğrafı

 > -

Walled City Hong Kong'un kuzeyinde bulunan bir zamanlar dünyanın en kalabalık yeri olan bölge. 1950 lerden 1994'e kadar 33.000 kişi bu şehrin birbirine bağlı ve bir duvar oluşturan binalarında yaşadı ve çalıştı. Şehir tamamen kanunsuzmuş ve afyon yuvasıymış. Fotoğrafçı Greg Girard, yıkılmadan önce bu yeri araştırmak için senelerini harcamış. Ian Lambot'la birlikte şehirle ilgili bir bir kitap yazabilmişler. Kitabın adı ''City of Darkness Revisted''. Fotoğrafçı pek çok fotoğraf yayınlamış. işte sizin için derlediğimiz karanlık o şehrin fotoğrafları.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/kowloon-w...

1. Şehir,Kuzey Hong Kong Adası'nın Kowloon bölgesinde, kalabalık ve yönetim olmayan bir yermiş. Bir zamanlar Çin'in askeri kalesi olarak başlayan yer sonradan birbirine bağlı yüksek 300 binadan oluşan gecekondu köyüne dönüşmüş.

2. Şehir 20. yüzyılın başlarında, gecekondu köyüne dönüşmeye başlamış. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Hong Kong, göçmen patlaması yaşamış. Bu da barınma problemini ortaya çıkarmış, buna cevap olarak da gecekonducular bu binaları inşa etmişler.

3. 26 bin metrekarelik bu şehrin zirvesinde 33 binden fazla insan yaşamış. Bu da bir zamanlar bu şehrin dünyanın en kalabalık yeri olarak adlandırılmasına neden olmuş.

4. Hong Kong bölgesinde olmasına rağmen resmi olarak Çin'in askeri kalesi olmuş. Bu durum yerleşke sakinlerinin Hem Çin Hem de İngiliz yönetimi altındaki Hong Kong hükümeti arasında bir arafta kalmalarına neden olmuş. Hiçbir şekilde bir kanun uygulamasına sahip olamamış. ''Şehrin planının nasıl olması gerektiğiyle ilgili hiç bir uygulama yokmuş ve insanların ihtiyaçlarına göre organik bir şekilde büyümüş.'' demiş fotoğrafçı Girard.

5. Yapılan tek bir düzenleme sadece şehrin yüksekliğiyle ilgiliymiş. Çünkü havaalanı şehre çok yakınmış. 13 ya da 14 kattan fazla yüksekliğe izin verilmemiş.

6. Duvar şehir, Triad olarak adlandırılan Çin mafyası tarafından 1950'lerden 1970'lere kadar yönetilmiş. Kumar, uyuşturucu ve fuhuşla kötü bir tanınmışlığı olmuş.

7. Bu arada Girard şehri 1987'de keşfetmiş. Önceki zamanlara göre daha güvenliymiş ve ''Şehir normalleşmiş fakat kötü şanı sonuna kadar devam etmiş. Bu şehir ailenizin size asla gitmemeniz gerektiğini söylediği yerlerden biri.'' diye ifade etmiş.

8. Sokaklar ve geçitler oldukça darmış. Neredeyse 2 metre genişliğindeki yollar tek şeritli bir hal almış. Neyse ki şehrin üst tabakalarındaki geçitler daha geniş ve insanı yer seviyesindeki dar geçitleri kullanmak zorunda bırakmıyormuş.

9. Şehir özellikle geceleri dolaşmak istemeyeceğiniz cinsten ayrıca evler genellikle geçitlerle ve yollarla tıkanmış durumda ve sadece evden işe, işten eve gitmenize olanak sağlayacak boyuttaymış.

10. Bay Lui, 1976'da atanmış bir postacıymış. Girard onunla tanıştığı zaman şehrin girişlerini ve çıkışlarını bilen nadir insanlardan biriymiş. Taktığı şapkayla da tavandan akan su damlalarından korunuyor.

11. Şehirde herhangi bir kanun uygulayacak bir kuvvet olmadığı için, çeşitli işleri kurmak oldukça kolay. Kiralar, gecekondu haklarını savunan kişiler tarafından kontrol altında olduğu için Kowloon şehrine göre daha ucuz.

12. Pek çok kişi bu avantajdan da faydalandı. Ho Chi Kam eşiyle birlikte 1991 yılına kadar kuaför işletiyormuş. Şehirden çıkmaya zorlanmışlar. Fakat geri dönüp işine devam etmiş çünkü kirasını karşılaması gerekiyormuş.

13. Doktorlar, dişçiler ve diğer diplomalı olup Çin'den göçen insanlar, Hong Kong'ta bu diplomalarının geçerli olmadığını sorunuyla karşılaşmışlar. Çoğu Walled City'de çalışmak zorunda kalmışlar çünkü orada bu tarz kanunlar da yok.

14. Bu şehir, Hong Kong'un çalışan insanlarının doktora ve dişçiye gittiği yer olmasıyla ünlü olmuş. Randevular ucuzmuş çünkü doktorların ve dişçilerim yeteneklerini bu şehirden başka pratiğe dökecekleri hiçbir yerleri yokmuş.

15. Wong Cheung Mi şehirdeki dişçilerden biriymiş.

16. Düzenlemelerde eksiklik olduğundan dolayı et işleme tesislerinde de sorun olmuyormuş.

17. Yemek, Walled City'nin en büyük kültür ögelerinden biriymiş. Hong Kong'tan gelenler şehrin pek çok ''köpek eti'' satan restoranlarını ziyarete geliyorlarmış. Köpek eti yahnisi 6 aylık Çin Aslanı yavrusundan yapılıyormuş. İngilizler tarafından yasaklanana kadar da oldukça popülermiş.

18. Hui Tuy Choy, 1965'te kendisinin ilk noodle fabrikasını açmış. Walled City'i bizzat tercih etmiş çünkü dükkan açmak için herhangi bir lisansa ihtiyaç duyulmuyormuş. Ayrıca Hong Kong'ta dükkan açmak için sağlık, çalışma bakanlıklarından ve itfaiye teşkilatından izin almak gerekiyormuş.

19. Kowloon, Hong Kong'taki pek çok sektörün üretim yeriymiş. Bunlardan biri Hong Kong'ta pek çok restoranda satılan Balık Topları'ymış.

20. Kauçuk fabrikasını sadece 2 kişi işletiyormuş.

21. Dükkanlardaki reklam için ayrılan yer genellikle oturma odasının ya da iş bitiminde çocukların derslerini yapabilecekleri yerden 2 kat daha büyükmüş.

22. Girard'a göre, Walled City, dar yaşam alanları ve çalışma alanları yüzünden, köy kültürüne sahipmiş. 90 yaşındaki Law Yu Yi oğlunun eşiyle, dar 3 katlı bir apartman odasında yaşıyormuş. Kadınlar genellikle bu şekilde ailelerine bakıyormuş.

23. Girard'a göre şehrin kendine ait mikro bir iklimi varmış. Şehirdeki sık borulardan ve binalardan çıkan tüplerden dolayı, alt katmandaki yerler genellikle, sıcak, nemli ve rutubetliymiş.

24. Alt katmanlardaki kokulu ve nemli havadan dolayı, çatılar genellikle insanların öğlen ve akşam takıldığı yer haline gelmiş. İnsanlar eğlenir, çamaşır yıkar, ödevlerini yapar ya da enstrüman çalışması yaparmış.

25. ''Tıpkı garip ve kentsel bir bahçede yaşamak gibi. Pek çok döküntü ev var. Biraz göze batıyor. Fakat üst katlarda hava temiz ve esintili. Alt katta yaşadıktan ve çalıştıktan sonra yukarıya çıkmak gerçekten iyi oluyor.'' diye Girard belirtmiş.

26. Düşürülmüş suç oranına rağmen, ne İngilizler ne de Çinliler şehri dayanılabilir olarak düşündüler. 1987'de iki hükumet de şehrin yıkılmasını onaylamışlar. 5 yıl içerisinde 33.000 kişiyi boşalttıktan sonra şehri yerle bir etmişler. Şehrin sakinlerine oturdukları yer için tazminat niteliğinde bir meblağ verilmiş fakat insanlar yeterli olmadığı için protesto etmişler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cekolok

bazı cümleleri anlayabilmek için 2-3 kez okumak zorunda kaldım. nasıl bir anlatımdır o öyle.

abigail-dersion

Öyle demeyin çok severim orayı <3

Gizli Kullanıcı

Hiç bir zaman ırkçı bir insan olmadım ama bu Çin'li Zirzopları'da sevemedim :((

r.salim-can

meraklılarına City Of Darkness manga bu şehri anlatır

lurtz

asyalılarında pis halleri çekilecek dert değil

Başlıklar

AfyonÇinHong KongİngiltereKitapTercihUyuşturucuetkadınlar
Görüş Bildir