Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Yanına Bir Şey Olacak Diye Okumaya Kıyamayacağınız En Pahalı 24 Kitap

 > 
105PAYLAŞIM

Asırlar önce yazıldılar ve günümüze kadar ulaştılar. Şu an paha biçilmez eserler arasındalar. İşte o en değerli 24 kitap.

Not: Parantez içi satıldığı tarih fiyatı, parantez dışı ise günümüze uyarlanmış halidir.

24. $2 milyon ($1.4 milyon) Alis Harikalar Diyarında

Yazarı: Lewis Carrol
Lewis Carroll mahlasını kullanan Charles Lutwidge Dodgson tarafından 1865 yılında yazılan, John Tenniel tarafından resimlendirilmiş kurgu romandır.

23. $2.2 milyon ($1.5 milyon) De humani corporis fabrica

Yazarı: Andreas Vesalius
Bilim adamı Vesalius'un 1543 yılında yayımladığı ilk gerçekçi anatomi atlasıdır. Vesalius bu kitabın çıkış noktası olarak, 10. yüzyılda yaşamış Araplardan kalma bazı el yazmalarını kullanmıştır.

22. $2.3 milyon ($1.3 milyon) Federalist Yazılar

Yazar: Alexander Hamilton, John Jay, James Madison 
Amerikan Anayasası'nın onaylanmasını destekleyen Alexander Hamilton, James Madison ve John Jay tarafından yazılan 85 makaleden oluşan bir yazı dizisidir. Hepsinin derlenmiş hali ile yayımlanması ise 1788 yılında J. ve A. McLean tarafından The Federalist ismiyle yapılmıştır.

21. $2.6 milyon ($2.3 milyon) Kuran-ı Kerim

1203 yılında altın harflerle yazılmış, eksiksiz en eski Kuran-ı Kerim.

20. $2.7 milyon ($1.9 milyon) Göksel Kürelerin Devinimleri Üzerine

Yazar: Nicolaus Copernicus
İlk kez 1543yılında Nürnberg'de basılmış olan eserin içeriği Batlamyus'un geosantrik yani Dünya merkezli modeline karşıt Güneş-merkezli yeni bir model sunmaktaydı. Copernicus bu eserinden önce Güneş-merkezli modelini Commentariolus isimli risalesinde açıklamış ve arkadaşlarına tanıtmıştır.

19. $2.9 milyon ($1.5 milyon) Don Kişot

Yazar: Miguel de Cervantes
1605 ve 1615’te "Marifetli ayan Don Kişot de La Mança" ve "Marifetli şövalye Don Kişot de La Mança'nın ikinci bölümü" olmak üzere iki bölüm halinde yayımlanan roman, İspanyol Altın Çağından bir örnek olarak en akıcı edebi eserlerden biridir ve belki de İspanyol edebiyatına ciddi bir giriştir. Modern Batı edebiyatının en kayda değer kurgu romanlarındandır.

18. $3.2 milyon ($3.2 milyon) Action Comics #1

Çizer: Jerry Siegel ve Joe Shuster
Action Comics #1, Haziran 1938 yılında yayınlanan bir çizgi roman dergisi ve bu sayı; günümüzün en değerli çizgi romanı olarak ön plana çıkıyor. İlk sayısı 200.000 adet basılan ancak günümüze çok azı ulaşan Action Comics, ilk gerçek süper kahraman çizgi roman dergisi olarak anılıyor.

17. $3.5 milyon ($2.5 milyon) The First Book of Urizen

Yazar: William Blake
İngiliz yazar William Blake'in gelecek hakkında kehanetlerini yazdığı ve içindeki çizimlerini kendi yaptığı kitaptır.

16. $3.8 milyon ($2.2 milyon) Amerikan Bağımsızlık Bildirisi

Onüç Koloni'nin Büyük Britanya Krallığı'ndan ayrı olarak bağımsızlıklarını ilan ettikleri belgedir. Kongre tarafından 2 Temmuz 1776 tarihinde onaylanmış 4 Temmuz'da ilan edilmiştir; bu tarihten sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde her sene Bağımsızlık Günü olarak kutlanmaktadır. Bu belge Washington, D.C.'deki devlet arşivlerinde gösterimde bulunmaktadır.

15. $4.1 milyon ($3.5 milyon) Geographia Cosmographia

Yazar: Claudius Ptolemy
Dünyanın ilk basılmış atlası. Atlası hazırlayan Ptolemy, Mısır'da yaşamış önemli bir coğrafyacı, astronom ve astroloji uzmanıydı.

14. $4.4 milyon ($3.9 milyon) Ozan Beedle'ın Hikâyeleri

Yazar: J. K. Rowling
J.K.Rowling'in yazmış olduğu Harry Potter serisinin 7. kitabında, Albus Dumbledore'un Hermione Granger'a bıraktığı kitaptır. Kitap, büyücü çocukların bildiği meşhur hikâyelerden oluşur ve Muggle dünyasındaki Pamuk Prenses, Rapunzel gibi hikâyelerin büyücü versiyonu niteliğini taşır.

13. $4.6 milyon ($2.2 milyon) Biblia pauperum

Yoksul incili anlamında latince sözlük. Geç Ortaçağ Avrupa'sında Eski ve Yeni Ahit'ten sahnelerle resimlenmiş bir tür yazma ya da basma incil.

12. $4.7 milyon ($4.3 milyon) Basketbol Kuralları

Yazar: James Naismith
Basketbolun mucidi James Naismith'in daktilosunun ve el yazısının ürünü 1892 tarihli Basketbol Kuralları

11. $5.3 milyon ($4.5 milyon) Traité des Arbres Fruitiers

Çizer: Henri-Louis Duhamel du Monceau
Ünlü botanikçi Henri-Louis Duhamel du Monceau'nun meyveleri çiçek hallerinden olgunluğa kadar bütün evrelerini çizdiği resimleri barındıran kitap.

10. $8.1 milyon ($6.1 milyon) Comedies, Histories & Tragedies

Yazar: William Shakespeare
İngiliz edebiyatının en önemli oyun yazarı olarak bilinen Shakespeare'in toplamda 36 oyununun yer aldığı kitap.

9. $10.2 milyon ($4.9 milyon) Gutenberg İncili

"Gutenberg İncili", hareketli parçalar ile yazı baskısını Avrupa'da başlatan, kuyumcu, matbaacı ve yayıncı Johannes Gutenberg tarafından basılan ilk kitaplardan biridir.

8. $10.9 milyon ($7.5 milyon) Canterbury Hikâyeleri

Yazar: Geoffrey Chaucer
14. yüzyılda Geoffrey Chaucer tarafından yazılan eserdir. İngilizcenin yazılı ilk eserlerinden biri olması bakımından büyük önem taşımaktadır. Londra dolaylarından Canterbury'deki katedralde bulunan Saint Thomas Becket Mabedi'ne doğru hac yolculuğuna çıkanların, yol boyunca vakit geçirmek için birbirlerine anlattıkları hikâyelerden oluşur.

7. $12.4 milyon ($11.5 milyon) Amerika'nın Kuşları

Yazar: John James Audubon
Doğa bilimci ve ressam John James Audubon'nun var olduğu bilinen 119 kopyadan biri olan çeşitli kuşları resmettiği ve doğanın tarihi hakkında yazılan kitabı.

6. $14.4 milyon ($14.2 milyon) Bay Psalm Book

Amerika’da basılan ilk kitabın günümüze kalan 11 kopyasından biri olan Bay Psalm Book.

5. $14.7 milyon ($14.3 milyon) St. Cuthbert Gospel Cizvitler

Stonyhurst Gospel veya St. John St.Cuthbert İncil’i olarak bilinen bu eser, 8.yüzyılda latince yazılmış bir cep incilidir. İnce deri olan kapağı içerisine 94 adet parşömen folyoları bağlanmıştır.

4. $19 milyon ($13.4 milyon) Rothschild Prayerbook

Ortaçağ zamanlarında yazıldığı düşünülen bu eser, Nazi ordusu tarafından uzun süre insanlardan saklanmıştır.

3. $24.2 milyon ($21.3 milyon) Magna Carta

1215 yılında imzalanmış bir İngiliz belgesidir. Bu belge ile kral ilk kez yetkilerini kısıtlamış ve halka bazı hak ve özgürlükler tanımıştır

2. $27.7 milyon ($11.7 milyon) Gospels of Henry the Lion

4 İncil'in metinlerinden oluşan 266 sayfalık el yazmadır. Kitabın 50 sayfası tamamen çizimler ibarettir.

1. $49 milyon ($30.8 milyon) Codex Leicester

Yazar: Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci'nin hidrolik, suyun hareketi, ayrıca jeoloji ve astronomi üzerine bazı çalışmalarının yer aldığı defter. Bill Gates tarafından satın alınmış ve onun özel koleksiyonunda yer almaktadır. Ayrıca Galata Köprüsü ile ilgili çalışmaları da bu kitapta görmeniz mümkün.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
orelia

Hepsini anlıyorum ama "Ozan Beedle'ın Hikâyeleri"????????? Cidden?

grumpy-cat

büyük ihtimalle orjinal filmde kullanılan kitaptır ama (oha lan) didim

dicle-kirmizioglu

Sanırım JK Rowling in vakıf bağışı için kendi eliyle yazdığı ve özel olarak tasarlattığı kitap. Özel bir açık arttırmada bir çocuk yardım vakfı yardımı için satılmıştı.

cristiano

Bende de Galatasaray Dergisi'nin 1. sayısı var. 100 sene sonra zenginim. Not: Arkadaşlar elinizdekileri atın lütfen, ne kadar az o kadar kıymetli.

Gizli Kullanıcı

bunlar ilk baskılarıysa gayet normal fiyatlar düşünsene şunların kütüphanende olduğunu

Görüş Bildir