Bilim ve Sanat Dünyasına Damga Vurmuş 11 Dehanın Hiç Bilmediğiniz Sıra Dışı Alışkanlıkları

-

Sanatta, bilimsel dallarda ve hatta insanlığın gidişatını değiştiren birçok buluşta isimlerini tarihe kazımış karakterlerin en tuhaf özelliklerini sizler için Indy100'den derledik.

Kaynak: https://www.indy100.com/article/geniuses...
Sahip Oldukları Takıntıları Okudukça 'Dahi mi Yoksa Deli mi?' Diye Düşüneceğiniz 11 Deha - onedio.com
Sahip Oldukları Takıntıları Okudukça 'Dahi mi Yoksa Deli mi?' Diye Düşüneceğiniz 11 Deha - onedio.com

1. Filozof ve matematik bilimcisi Pisagor vejetaryenliğin babasıdır ama baklagillerden de nefret etmiş ve öğrencilerinin yemesini dahi yasaklamıştır.

Bu tuhaf nefretin sebebi sağlık mı yoksa tercih mi bilinmiyor.

2. Ludwig van Beethoven bestelerini iki banyonun arasında yapardı.

Dünyanın görüp geçirdiği en büyük bestekarlardan biri olan Beethoven'in müzik yazma alışkanlıkları bir o kadar da büyüktü. Alman sanatçı müziğini genellikle iki yıkanma arası yazardı. Anlatılanlara göre odasında ileri geri yürüyen müzisyen, sonunda yıkanır ve işine devam ederdi.

3. Fransız edebiyat piri Honoré de Balzac'ın, günde 50 fincan kahve içtiği zamanlar oluyordu.

Balzac ismi çok duyulmasa da, Fransız edebiyatının en sevilen parçalarını yazan isimdir. Romanlarıyla bilinen Balzac'ın bir tuhaf özelliği de kahve içme alışkanlığı olmuş. Anlatılanlara göre Balzac tehlikeli denecek kadar çok miktarda kahve tüketiyor, zaman zaman 48 saat içinde sadece 3 saat istirahat ediyordu.

4. Bu listenin ikinci ünlü bestecisi Igor Stravinsky her zaman 15 dakika boyunca kafasının üzerinde amuda kalkardı.

Rus besteci bunun 'beynini temizleyip' kafasını çalıştırdığına inanıyormuş.

5. Rönesans dönemi İtalyan sanatçı Leonardo Da Vinci'nin uykuyla arası hiçbir zaman iyi olmadı.

Da Vinci de uykuyla pek arası olmayan sanatçılardan biriydi. 24 saatte sadece ara ara kısa uykular çekerek yaşıyordu. Da Vinci'nin yolundan Thomas Edison da gitti ve aynı uyku düzenini o da uzun yıllar sürdürdü.

6. Elektriğin babası, Sırp-Amerikalı Nikola Tesla'nın uyumadan önce her bir ayağının parmaklarını 100 kere sıkıp bıraktığını duymuş muydunuz?

Bunca dahinin arasında Nikola Tesla'nın düzenli bir uyku sistemi olduğunu duysak şaşırırdık muhtemelen. Nikola Tesla günde sadece 2 saat uykuyla hayatını sürdürüyordu. 

Fakat Nikola Tesla'yı diğerlerinden ayıran bir özelliği de OCD, obsesif kompulsif bozukluğu olmasıydı. Uyumadan önce parmaklarını sıkar, güvercinleri çok sever, takılardan ve kilolu kadınlardan nefret ederdi.

7. Katiller, cinayetler ve dedektifler dolu roman dünyasının yaratıcısı Agatha Christie asla bir masada oturup çalışmazdı.

Şark Ekspresinde Cinayet gibi nice polisiye/gerilim türü romanların yazarı Agatha Christie'nin hiçbir zaman düzenli bir çalışma odası olmadı. Christie otel odalarında, mutfakta ve kendini yaratıcı hissettiği her yerde yazabiliyordu.

8. Albert Einstein'in enteresan tavırlarını herkes biraz da olsa duymuştur. Einstein için bu sıradışılık çocukluğundan gelen bir durum.

Einstein'ın enteresanlıkları saymakla bitmez. Çocukluğunda gelişimi oldukça yavaş olan bilim insanı konuşmayı öğrenmekte ciddi sorunlar yaşadı. Ona göre bu onun hayata karşı çok daha büyük sorularla yaklaşmasının asıl sebebi. 

Einstein yaşı ilerledikçe saçını kestirmeyi reddetti, gereksiz olduklarını düşündüğü için çoğu zaman çorap giymedi. Şoförünün anlattığına göre bir defasında bir çekirgeyi canlı canlı yedi.

9. Avrupa'nın en önemli filozoflarından Nietzsche, çalışmalarını daima ayakta yapardı.

Modern felsefe ve entellektüel tarihe yön veren filozoflardan en önemlisi Nietzsche, işlerinin çoğunu ayakta yapardı. Böyle yapmayan insanlardan ise nefret ederdi. 

Hatta bir keresinde Nietzsche, yakın arkadaşı Gustave Flaubert'e çalışırken 'rahat takıldığı' için nihilist demişti. Ayakta çalışmayı seven bazı isimler de Virginia Woolf ve Lewis Carroll'du.

10. İngiliz edebiyat önderi Charles Dickens hayatının birçok alanında OCD hastalığının etkisi altındaydı.

Charles Dickens'in hayatındaki tek takıntı mükemmel romanlar yazmak değildi. Saçının tek bir teli bile yerinde olmasa kendini rahatsız hisseden roman yazarı tüm gün boyunca takıntılı bir şekilde saçını tarardı. 

Bunun yanında yazdığı şeyleri asistanına dikte eder ve kayıt edilen her cümleyi birkaç defa okuturdu. Dickens ayrıca çalışma odasında bir vazo dolusu çiçek, büyük bir kağıt bıçağı ve üzerinde bir tavşan ve iki şişman bronz renk kurbağanın olduğu bir oyun kağıdı bulundurmayı severdi.

11. Birçok kitabı sinemaya uyarlanmış Jane Austen, yazdıklarını bitirmeden kimsenin görmesine izin vermez, görmeye çalışanlardan ise nefret ederdi.

Jane Austen'in kitapları tüm dünyada çok sevilir, çeşitli film ve TV programları olarak da uyarlanmıştır. Austen'in takıntısı ise çalışmalarını tamamlamadan önce kimsenin görmemesiydi. Hatta öyle ki, Jane Austen çalışma odasının kapısındaki gıcırtıyı gelen birileri olduğunda duysun diye asla tamir etmemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kabukichonunyildizi

Da vinchi için günlük 2 saat uyku yeterliymiş Bunları 15 er dakikaya böler öyle yatarmış ve o zamanlar alarm türü bir şey olmadığı için eline bir çivi benzeri bir şey alır (bazı yerlede çivi denir bilemiyorum) uyurmuş sonra çivi belirli bi zaman sonra elinden kayınca o sesle uyanırmış. Çoğu yerde 2 saat gibi uykunun değdiği söylenir bir çok bilim adamının dahilerin yapmasının nedeni buymuş hatta.

kabukichonunyildizi

Igor Stravinsky nin yöntemi ise çok mantıklı aslında beden tepetaklak olunca kanın beyine gittiğini ve beynin çok çalıştığı söylenilir. Özellikle yaratıcı fikirler için de yapılan bir yöntemmiş bu.

hereluin

Pythagoras ve öğrencileri bakla yemez hayvanlara keyfi zarar vermezdi bunun sebebi ise canlıların öldükten sonra başka canlılarda hayat bulmasına olan inançları bu sebeple tarikatlarından bir dostunu yemiş gibi olmamak için bu tür davranışları vardı

corpse-bride

ilginç şeyler bekliyordum olagan takıntılarmıs tırnak yeme vb de vardır kesın bunlarda

eylul-turna

"Beethoven bestelerini iki banyonun arasında yapardı" cümlesini okudum, kafamda bir evde karşılıklı iki banyo var ve arada beste yapıyor gibi bir şey canlandı. Boşluğuma denk geldi :)

helcaraxe

"Balzac ismi cok duyulmasa da" ne abi ya hangi gezegende yasiyosunuz?

eylul-turna

Di mi?!

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBilimEinsteinİngiltereTercihTeslaVanmüzikoyun
Görüş Bildir