Görüş Bildir
Haberler
Bilim Kurulu Üyesi Azap: 'Toplumun Yüzde 60'ı Hastalanana Kadar Bu Salgınla Uğraşmak Zorunda Kalacağız'

Bilim Kurulu Üyesi Azap: 'Toplumun Yüzde 60'ı Hastalanana Kadar Bu Salgınla Uğraşmak Zorunda Kalacağız'

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, 'Toplumun yüzde 60’ı hastalanana kadar biz bu salgınla uğraşmak zorunda kalacağız' dedi. Azap, sokağa çıkma yasağının ilan edilişinin şeklinin de yanlış olduğunu söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Sözcü'den Hande Zeyrek'e konuştu.

Ülkede salgının artmasıyla sadece teoride değil, görev yaptığı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nde hastaların tedavileriyle de ilgilendiklerini söyleyen Prof. Dr. Alpay Azap, Ankara'da vaka sayısında hızlı bir tırmanışın olmadığını ancak İstanbul'da salgının hızının diğer illere göre iki üç hafta önde olduğunu açıkladı.

"Salgını tamamen durduramayız"

"Salgını tamamen durduramayız"

Koronavirüsle mücadelede virüsün tamamen yok edilip durdurulamayacağını anlatan Azap “Hastalığı baskılamak için alınan önlemlerin asıl amacı, salgının kontrollü bir şekilde toplumda yayılmasını sağlamak. Yoksa biz salgını tamamen durduramayacağımızı çok iyi biliyoruz. Çin bile çok sıkı önlemler almasına rağmen bunu başaramadı. Bu biraz hastalığın bulaşma dinamiklerinden kaynaklanıyor. Bu hastalık kendinden önceki SARS koronavirüse benzemiyor. O tamamen yok edilebilmişti. Bu ise yavaşlatılabilecek” dedi.

"Yazın hız kesecek ama kışın tekrar aramızda olacak"

"Yazın hız kesecek ama kışın tekrar aramızda olacak"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Uzun bir salgın eğrisi olacağını belirten Alpay Azap havaların ısınmasıyla virüsün hız keseceğini ancak kışın tekrar geleceğine dikkat çekti. Azap konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Hız kesecek ama bu virüsün ortana kalkmasını kaybolmasını beklemiyoruz. Yaz aylarında hız kesecek ama kışın tekrar aramızda olacak. Mevsimsel grip gibi kışın göreceğiz.

Bu koronavirüs de bir ‘insan koronavirüsü’ olma yolunda ilerliyor. Beklentiler bu yönde. Virüsün bir toplumda hızlı yayılmasını önleyecek şey o toplumdaki insanların bağışık hale gelmesidir. Biz buna kitle bağışıklığı diyoruz. Böyle bir enfeksiyon için toplumun yüzde 50 ila 60'ının bağışık hale gelmesi gerekir. Bunu sağlayacak bir aşı da olmayacağı için bu hastalanan kişilerle olacak. Dolayısıyla toplumun yüzde 60' hastalanana kadar biz bu salgınla uğraşmak zorunda kalacağız.

Yani biz o salgın eğrisinin hızlı tırmanmasını istemiyoruz. Daha uzun ama daha az sayıda her gün havuza yeni hasta eklendiği bir salgını hedefliyoruz. Amacımız sağlık alt yapısının hastalığa yetişmesi ve alt yapımızın kapasitemizin aşılmaması. Eğer kontrolsüz bırakırsanız İngiltere gibi, hiçbir sağlık alt yapısı yetişemez.'

"Sokağa çıkma yasağının ilan ediliş şekli yanlıştı"

"Sokağa çıkma yasağının ilan ediliş şekli yanlıştı"

Sokağa çıkma yasağının ilan ediliş şeklinin yanlış olduğunu belirten Azap “Sokağa çıkma yasağı özellikle hastalığın hızlı yayıldığı şehirler için vaka sayısı hızını yavaşlatma konusunda işimizi kolaylaştıracak bir önlem ama ilan ediliş şekli doğru olmadı. 2 saat önceden ilan edilip önce sokağa çıkma yasağı olacak deyip sonrasında onun nasıl uygulanacağı açıklanınca insanlar haklı olarak bir takım gıdalara ulaşamayacağını düşünerek sokağa döküldüler. Sosyal mesafenin korunamadığı birkaç saat yaşandı. Ama buradan da bütün emekler boşa gitti ne yapsak boş gibi düşünülmemeli. Biz elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz. Tabii ki o gecenin bir miktar etkisi olacaktır ve bunu birkaç ay içinde olarak rakamsal olarak anlayabiliriz.” diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
113
48
23
11
8
8
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
hülyaa

ilk defa bir uzmanın ne anlattığını anladım, teşekkür ederim açıklayıcı yorum için

xmx

illakı hastalanacagız,önemli olan hastaneleri aynı anda tıkamamak .yoksa italyadan beter oluruz

Umarım bu müthiş tedbirlerle hepimiz ölmeden atlatırız