Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim İnsanlarından Yeni Salgın Uyarısı! Korona ile Birleşebilir

Anasayfa > Gündem

Dünya, koronavirüsün (Kovid-19) en baskın varyantı Delta'ya karşı mücadele ederken bilim insanlarından yeni bir salgın uyarısı geldi. Uzmanlar bir Norovirüs salgını ile karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundu.

Dünya yaklaşık 2 yıldırı koronavirüsün pençesinde... 200 milyondan fazla kişiye bulaşan virüs dünya genelinde 4 milyondan fazla cana mal oldu. İlk olarak 2019'un son günlerinde Çin'in Wuhan kentinde görülen Koronavirüs son dönemde varyantlar ile gündemde. Bu varyantlardan en dikkat çekeni ise Delta.

DSÖ tarafından 'endişe verici' olarak sınıflandırılan Delta'nın dünya genelindeki vaka artışının baş sorumlusu olduğu belirtiliyor. Zira Delta'nın orijinal virüsten daha bulaşıcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

Delta bitmeden yeni uyarı

Delta bitmeden yeni uyarı

Dünya Delta'ya karşı mücadele ederken bu varyanttan en çok etkilenen ülke konumunda bulunan İngiltere'den çok konuşulacak bir uyarı geldi. Hürriyet'te yer alan habere göre, uzmanlar bir Norovirüs salgını ile karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundu ve tarih verdi.

'Kovid ile birlikte yayılabilir'

Habere göre, önümüzdeki ay Norovirüs salgını başlayabilir. Mevsim normallerinde seyretmesi beklenen bu hastalığı Kovid-19 ile birleşme ihtimali ise endişe yaratıyor. Başka bir deyişle halihazırda daha bulaşıcı olan Delta varyantı ülkelerdeki vakaların büyük bir bölümünü oluştururken bu iki virüse aynı anda yakalanma ihtimaline karşı bilim insanları 'tedbirli olun' uyarısında bulunuyor.

Norovirüsün koronavirüs ile birlikte yayılma ihtimali üzerinde duran ekip bu senaryonun gerçekleşmesinin sağlık sistemi üzerinde ekstra bir yük oluşturacağı uyarısının da altını çizdi.

Bu belirtilere dikkat

Bu belirtilere dikkat

Tüm yaş gruplarında görülebilen Norovirüsün en yaygın belirtileri şiddetli karın ağrısı, ishal ve kusma olarak gösteriliyor.

Norovirüsün kuluçka süresi 18-72 saattir... Hastaların çoğunda ilk olarak bulantının eşlik ettiği ani başlaya karın ağrısı görülür.

Hastada sıklıkla karın ve kas ağrısı, baş ağrısı, keyifsizlik, halsizlik olabilir. Klinik belirtiler ise 24-72 saat devam eder.

Virüs küçük çocuklarda, yaşlılarda, bağışıklık yetmezliğinde daha çok semptomatik enfeksiyon ve kronik ishale neden olabilir.

Şebeke suları, yiyecek ve içecekler aracılığıyla bulaşan Norovirüs enfeksiyonu, insandan insana temasla da bulaşabilmektedir.

Ancak genel olarak norovirüs ishalleri kendi kendini sınırlar, hastaneye yatmayı gerektirecek ciddi dehidratasyona neden olmaz.

Ayrıca Norovirüs tüm dünyada erişkin ve çocuklarda görülen ishallerin önemli bir kısmından sorumludur. Norovirusler aynı zamanda virüslerden kaynaklanan ishal salgınlarının %60-95'ini oluşturmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
11
3
2
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Onur Önal

Gelsin lan o da gelsin. Noro da gelsin Korona da kalsın. İkisi de evlenip çoluğa çocuğa karışsın. Yangın da çıksın. Sular kurusun. Güneş de çatlasın. Ozon Ta... Devamını Gör

marty mcflyy2

ya bi siktirin artık ya