Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Beşiktaş Belediyesi'nden Ihlamur Parkı'ndaki 'Kentsel Dönüşüm' İddiasına Yalanlama

 > 
240PAYLAŞIM

İçinde anıtsal ağaçlar ve Osmanlı döneminden kalma nişan taşları bulunan, kültürel ve doğal SİT alanı olmasına karşın özel mülk statüsü ve imar izni verilen Ihlamur Parkı’yla ilgili, Seba İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Keçeli’den açıklama geldi. Keçeli, parkın SİT alanı niteliğine değinmezken, yurttaşın kentsel tarım, arıcılık ve çeşitli sosyal faaliyetler için aktif olarak kullandığı alan için, 'Tinerciler var' diyerek yıkım planlarını mazur göstermeye çalıştı.

Öte yandan Beşiktaş Belediye'sinden yapılan duyuruda "planlama süreci sonuçlanmadan ve ruhsat alınmadan herhangi bir inşai faaliyete izin verilmeyecektir" denildi.

Beşiktaş Ihlamur Yıldız Caddesi üzerinde bulunan Ihlamur Parkı'nın etrafına konulan inşaat panelleri, mahalleliler ve çevreciler tarafından geçtiğimiz günlerde protesto edilmişti.

Ihlamur Parkı'nın Etrafı Panellerle Çevrildi, Mahalleli ve Çevreciler Ayağa Kalktı - onedio.com
Ihlamur Parkı'nın Etrafı Panellerle Çevrildi, Mahalleli ve Çevreciler Ayağa Kalktı - onedio.com

'Gökdelen değil 5 katlı, 30 daireli konut'

BirGün'den Fatih Kıyman'ın haberine göre Ihlamur Parkı Dayanışması üyeleri, Ihlamur Kasrı'ndan Yıldız Sarayı'na uzanan bölümün tamamının 1'inci derece SİT alanı olduğunu ve dolayısıyla bölgenin bütünlüğünü korunması gerektiğine işaret etmişti. Fakat Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Keçeli, planladıkları projeyi, “Gökdelen değil 5 katlı, 30 daireli konut yapacağız” sözleriyle savundu.

Bölgede alınan herhangi bir ‘riskli alan kararı’ ya da ‘riskli yapı tespiti’ olmamasına ve projenin yeşil alan üzerine planlanmış olmasına karşın Nedim Keçeli planın bir kentsel dönüşüm projesi olduğunu öne sürdü.

Tepki kime?

Ihlamur Parkı'nı ilgilendiren ve imar artışı içeren 1/1000’lik uygulama planı, belediye tarafından mahkemeye taşınmış bulunuyor. Keçeli, parkın etrafına çit çekme kararını, yasal bir hak ve gereklilik olarak başlatılan hukuki sürece “bir tepki olarak” aldıklarını söyledi.

Halk nöbet tuttu

21 Haziran günü parkın ansızın çitlerle çevrilmeye başlamasıyla bölgeye gelen ve parkta nöbet tutmaya başlayan bölge sakinlerinin çabaları sayesinde, Ihlamur Parkı'nın halka kapatılması engellenmiş, kaynak yapılan demir kapılar yerlerinden sökülmüştü. Keçeli, çit çevrilirken “Üç yerden kapı bıraktıklarını“ söyledi, parkın “Özel Mülktür Girilmez“ tabelalarıyla halka kapatılmaya çalışıldığına değinmedi.

Dayanışma çağrısında bulunulmuştu

Ihlamur Parkı Dayanışması, belediye meclis toplantısı için belediye önünde toplandıklarını ve girişlerinin engellendiklerini paylaştı.

Beşiktaş Belediyesi: Bakanlığın kararına karşı açılan dava devam ediyor

Gün boyunca eleştirilerin hedefinde olan Beşiktaş Belediyesi konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada Bakanlık oluru ile uygun bulunan imar değişikliğinin iptaliyle ilgili Beşiktaş Belediyesi tarafından açılan davanın İstanbul 7.İdare Mahkemesi'nde sürdüğü belirtildi.

Belediye tarafından yapılan açıklamada ayrıca "planlama süreci sonuçlanmadan ve ruhsat alınmadan herhangi bir inşai faaliyete izin verilmeyecektir" ifadelerine yer verildi.

Twitter'dan tepkiler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir