Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başsavcılık'tan 'Sabiha Gökçen Havalimanı'na Havanlı Saldırı' Haberlerine Yalanlama

 > 
57PAYLAŞIM

Anadolu Ajansı'nın, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın apronundaki patlamayla ilgili geçtiği "yaklaşık 2 kilometre mesafeden 4 havan mermisi atıldığı tespit edildi" haberine, Başsavcılık'tan yalanlama geldi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki patlamanın nedenine ilişkin yapılan haberler nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun imzalı basın açıklamasında, patlamaya ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu'nca soruşturma başlatıldığı belirtildi. 

Açıklama şöyle:

"Başsavcılığımız yargı sınırları içerisinde bulunan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 23 Aralık 2015 tarihinde meydana gelen ve bir vatandaşımızın ölümüne sebep olan patlamayla ilgili, bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada havalimanındaki patlamanın nedeninin havan topu mermisinin atılması olduğu ve ormanlık alanda havan topunu sabit tutmaya yarayan çatal ayakların bulunduğuna yönelik gerçek dışı haberler yapılıp yayıldığı tespit edilmiştir."

"Soruşturma halen devam etmekte olup, henüz sonuçlanmamıştır. Basında ve sosyal medyada yer alan haberlerdeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı gibi patlamanın nedeninin havan topu olduğuna ve yine havan topu atışında kullanılan çatal ayakların elde edildiğine dair bir bilgi Başsavcılığımız soruşturma dosyasında mevcut olmayıp bu hususta Başsavcılığımızca hiçbir basın yayın organına herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Başsavcılığımızca olayın her yönü, detaylı olarak gizli ve titiz bir şekilde araştırılmakta olup sonuçlandığında ayrıca bilgi verilecektir."

AA, 'Havan mermisi atıldı' diye duyurdu

Anadolu Ajansı, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu'nca, 23 Aralık'ta meydana gelen patlamaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında incelemelerin devam ettiğine dair bir haber geçmişti. Haberde, patlamanın ardından emniyet tarafından havalimanı ve çevresinde yapılan incelemelerde, Tuzla Orhanlı Köyü ile havalimanı arasında kalan ormanlık alanda havan topunu sabit tutmaya yarayan çatal ayak bulunduğu belirtilmişti.

AA'ya göre incelemede, havalimanına yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan ormanlık alandan gece 02:15 sıralarında dört havan mermisi atıldığı, aprona isabet eden havan mermilerinden üçünün birbirine yakın, birinin ise ayrı bir alana düştüğü tespit edildi. Patlayan mermilerden dağılan şarapnel parçalarının çevredeki uçaklara ve temizlik görevlilerine isabet ettiği bilgisi de yine haberde yer almıştı.

Ajans, ormanlık alanda bırakılan çatal ayak üzerindeki incelemeler kapsamında ise savcılığın, havan mermilerinin hedef gözetilerek atılıp atılmadığı ve bir terör örgütü ile bağlantısı olup olmadığına ilişkin çalışmalarını sürdürdüğünü de belirtmişti.

PKK'ya bağlı 'TAK' örgütü, sorumluluğu üstlenmişti

PKK'ya bağlı Teyrêbazên Azadiya Kurdistan (TAK) isimli örgüt, geçtiğimiz günlerde patlamanın sorumluluğunu üstlendiğini açıklamıştı.

PKK'ya Bağlı Örgüt, Sabiha Gökçen'deki Patlamanın Sorumluluğunu Üstlendi - onedio.com
PKK'ya Bağlı Örgüt, Sabiha Gökçen'deki Patlamanın Sorumluluğunu Üstlendi - onedio.com

1 temizlik işçisi hayatını kaybetmişti

29 Aralık'ta meydana gelen patlamada temizlik görevlilerinden Canan Çelik Burgucu elinden, Zehra Yamaç ise kafasından yaralanmıştı. Yamaç, kaldırıldığı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir