Görüş Bildir
Haberler
'Başkanımız Şerefsizler İfadesini Bilinçli Olarak Kullandı, Sonuna Kadar Arkasındayım'

'Başkanımız Şerefsizler İfadesini Bilinçli Olarak Kullandı, Sonuna Kadar Arkasındayım'

İçeriğin Devamı Aşağıda

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin polemiğe neden olan 'şerefsizler' sözünün arkasında olduğunu söyledi. Adan, MHP’de 3 bin kişilik 'vatan haini' listesi olduğu iddialarını ise “Takip etmedim, okumadım. Bizde herhangi bir liste yok. Vatan hainleri ortada zaten.” diyerek yanıtladı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Açıklamasında ilk olarak koalisyon çalışmalarına değinen Adan, “7 Haziran sonrası düşüncelerini en net ifade eden siyasi parti MHP olmuştur. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye’nin yetiştirdiği önemli bir siyaset ve devlet adamıdır. İfadelerini kullanırken günlük heyecanlarla ve gelişmelerle tespit eden bir lider değildir. Mutlaka Türkiye’nin dününü, bugünün ve yarınını hesaplayarak sonuna kadar arkasında duracağı düşüncelerini ifade eden bir siyaset geleneğinin lideridir. Dolayısıyla 7 Haziran akşamı yapılan açıklamayı tekrarlamakta fayda görüyorum.” dedi.

AKP ile HDP uzun yıllar işbirliği yaptı

Bahçeli’nin her türlü koalisyon ihtimaline kapıları kapatan açıklamasını yineleyen Adan, “Uzun süredir Türkiye’de çözüm süreci adı altında işbirliği yapan, Dolmabahçe kaçkını dediğimiz Yalçın Akdoğan’ın başkanlığında mutabakatların okunduğu ve ‘eğer Diyarbakır Cezaevi’ne düşseydim ben de dağa çıkardım’ diyen Arınç’ın meşrulaştırdığı Kandil’i hatırlıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını hatırlıyoruz. Dolayısıyla AKP ile HDP, uzun yıllar işbirliği yapmışlar, Kandil’e gitmeyi suç olmaktan çıkarmışlar, eşkiya başının mesajlarını Diyarbakır’da okutma onursuzluğunu bu milletin önünde sergilemiş olan AKP ile HDP, hükümet kursunlar ifadesini kullanmıştır sayın genel başkanımız. Olmazsa CHP ile veya CHP ve HDP ile hükümet kursunlar demiştir.” diye konuştu. 

Çözüm süreci denilen sürecin yıkım süreci olduğunu ifade eden Adan, 'Türk milletinden özür dilemeleri gerektiği noktasındaki düşüncelerimiz geçerli düşüncelerdir.” dedi. 

'Seçim hükümetinde yer almayacağız'

Adan, şöyle devam etti: “AKP’nin kendisinin belirleyeceği hiçbir siyasi karara MHP’nin destek vermesi mümkün değildir. Azınlık hükümeti konusunda da genel başkanımızın ifadesi çok nettir. Azınlık hükümeti konusunda bizim destek vermeyeceğimiz noktasında her yerde düşüncelerimizi açıkça ortaya koyduk. Semih Yalçın çok net bir şekilde açıklama yaptı. Azınlık hükümetini destekleyeceğimiz yönündeki hiçbir beyan bize ait değildir dedi.'

Reuters Haber Ajansı'nın haberine göre, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Kasım ayında erken seçime gidilmesi kaydıyla, AK Parti'nin kuracağı bir azınlık hükümetini destekleyebileceklerini açıklamıştı. Yalçın bu sözü sarf etmediğini ve röportajın çarpıtıldığını söylemişti.

Adan, bir gazetecinin sorusu üzerine de “Seçim hükümetinde yer almayacağımızı söyledik.” diye ekledi.

'Bizde herhangi bir liste yok'

Ardından bir gazeteci Adan’a, “MHP basın başdanışmanı Metin Özkan vatan haini listesi olduğunu açıkladı. MHP’de 3 bin kişilik bir liste var mı, vatan hainleri kriteri nedir?” sorusunu yöneltti. Adan, “Takip etmedim, okumadım. Bizde herhangi bir liste yok. Vatan hainleri ortada zaten.” diye cevap verdi.

'Başkanımızın 'şerefsizler’ ifadesinin sonuna kadar arkasındayım'

Adan’a ardından Bahçeli’nin tartışmaya neden olan “şerefsiz” açıklaması soruldu. Adan, şöyle konuştu: “Sayın Devlet Bahçeli’nin, ‘boğazda viski içerek HDP’ye oy veren şerefsizler’ ifadesinin sonuna kadar arkasındayım. Bildiğiniz gibi olaylar Doğu’da Güneydoğu’da cereyan ettiği zaman ‘Doğu’yu verelim de kurtulalım’ diyenler de bu şerefsizler, aynı adamlar. Bunlar biraz daha olaylar gelişirse Türkiye’de yaşanmaz deyip Türkiye’den kaçacak olan bir kesim. Dolayısıyla bu kesimlerin vatan millet sevgisi yok. Sayın Öcalan bizim liderimizdir diyen bir partinin milletvekili adaylarına şuursuzca verilen bu oyların özellikle, sayın genel başkanımız ifadesini bilinçli bir şekilde kullanmış, boğazda viski içen şerefsizler ifadesini kullanmış yani Bağcılar’da oy verene dememiş, bunlara verilen oylara bütün siyasi partilere verilen oylara saygı duyuyoruz ama Boğaz’da varlık içerisinde Türk askerine kurşun sıkarken viskisini yudumlayan bir kesimi hepiniz biliyorsunuz.” 

Cihan

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0