Başbakan Davutoğlu 3. Köprü İnşaatında

 > 
3PAYLAŞIM
Başbakan Davutoğlu 3. Köprü İnşaatında

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3. Köprü ve 3. Havalimanı projelerini incelemek üzere helikopterle Üsküdar'dan havalandı.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU HAVADAN 3. KÖPRÜ VE 3. HAVALİMANINI İNCELİYOR

Davutoğlu, Üsküdar Kısıklı'daki helikopter pistine geldiğinde pistin karşısında bulunan inşaatta çalışan işçiler sevgi gösterisinde bulundu.

Davutoğlu beraberindeki Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile helikoptere doğru yürüdüğü sırada işçileri fark etti. Başbakan Davutoğlu ve Bakan Elvan pistin sonuna kadar yürüyerek işçileri el sallayarak selamladı.

Davutoğlu, daha sonra Elvan ile birlikte helikoptere geçti.

DAVUTOĞLU, AVRASYA TÜNELİ'Nİ İNCELEDİ

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Avrasya Tüneli şantiyesinde incelemelerde bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, öğle saatlerinde Kemerburgaz'daki evinden çıkarak Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne geçti. Davutoğlu yaklaşık 1 saat burada kaldıktan sonra Üsküdar'daki Avrasya Tüneli Projesi şantiyesi geçti.

Başbakan Davutoğlu, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile kazı çalışmalarının devam ettiği Avrasya Tüneli'ne girdi.

Yaklaşık 1 saat tünelde incelemelerde bulunan Başbakan Davutoğlu'na Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu, Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.(ATAŞ) CEO'su Seok Jae Seo ve ATAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tanrıverdi, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrasya Tüneli'nde yaklaşık 1 saatlik incelemelerde bulunduktan sonra açıklama yaptı.

"4.5 KİLOMETRELİK MESAFE BU YOLLA 15 DAKİKAYA İNECEK"

Avrasya geçiş projesinin sadece İstanbul ve Türkiye için değil dünya için de önemli olduğunu belirten Davutoğlu," Tarihi olduğu kadar insani olarak da önemli bir proje. Gittikçe nüfusu artan İstanbul'un trafik yoğunluğu ve çevre problemlerini aşmak, aslında bu tür projelerle mümkün olabiliyor. Yaklaşık 14.5 kilometrelik mesafe bu yolla 15 dakikaya inecek. Bu anlamda İstanbul trafiğinde rahatlama dışında küresel ölçekli bir proje olması nedeniyle Türk mühendislik ve mimarlık tarihi açısından örnek bir proje" dedi.

"EN DERİN YERİ 106 METRE"

Otomobille gittiği tüneli yürüyerek döndüğünü belirten Davutoğlu, "İnsanlık tarihinde kimseye nasip olmamış bir yürüyüş bu. Her gün 8-10 metre ilerleyerek kat ediliyordu bu tünel. Araçla gelecek olanlar bizim şansımıza sahip olamayacaklar. En derin yeri 106 metre. Muhteşem bir proje. Biraz önce yetkililerden aldığımız bilgilere göre mühendislik açısından dünyada bir ilk niteliği taşıyacak" diye konuştu.

"Bu çalışmanın tümü 4 yılı biraz geçen bir sürede tamamlanacak ümidindeyiz" diyen Başbakan Davutoğlu, "Gelecek sene Haziran ayında tünelin su altındaki kısmı tamamlanacak, 2017 Ağustos ayı diye planlanmıştı ama Ersin bey Mart'a çekti. Biz de 2016 Aralık ayına çektik. " şeklinde konuştu.

"DEPREMLE İLGİLİ TEDBİRLER ALINDIĞI SÖYLENDİ"

Ahmet Davutoğlu, projenin depreme dayanıklılığı konusunda da yetkililerden bilgi aldığını belirterek, İstanbul'da deprem açısından riskli bir hat üzerinde yaşıyoruz. Bize verilen teknik bilgilerde yaklaşık 2 bin 400 yıllık bir istatistiksel verilere dayalı olarak, o şiddetlerde depremler hesap edilerek depremle ilgili tedbirler alındığı söylendi" ifadesini kullandı

Davutoğlu, projenin en derin noktası olan 106 metre ulaştığında sürpriz bir ziyaret daha gerçekleştirip işçilerle kahve içebileceğini ifade etti.

GÜLÜMSETEN DİYALOG

Davutoğlu, Basın mensuplarına açıklama yaptıktan sonra yapım işlerini üstlenen Koreli ortak firmanın yetkilileri ile de 'Türkçe' pazarlığı yaptı. İngilizce olarak geçen konuşmada "You should learn Turkish" (Türkçe öğrenmelisiniz) dediği yetkiliden "Öğreniyorum" cevabını alan Davutoğlu, "Proje tamamlandığında sizi test edeceğim" dedi. İkili arasında geçen bu diyalog da katılımcıları gülümsetti.

Arzu KAYA-Cengiz ÇOBAN - İdris TİFTİKÇİ - DHA

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir