Görüş Bildir
Haberler
Başa mı Dönüyoruz? Koronavirüs Vakaları Yeniden Patladı!

Başa mı Dönüyoruz? Koronavirüs Vakaları Yeniden Patladı!

Deniz Gök
03.07.2022 - 13:04 Son Güncelleme: 03.07.2022 - 13:06

Son dönemde Kovid-19'a yakalandığını söyleyenlerin sayısında gözle görülür bir artış var. Kurban Bayramı nedeniyle salgının daha da yayılabileceği endişesi hâkim. 

Uzmanlar “Önlem alınmazsa sonbaharda tablo ağırlaşır” uyarısında bulunuyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Salgınının yeniden yükselişe geçtiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısa süre önce yaptığı şu açıklamayla duyurmuştu:

'Daha önce günlük sayı binin altına düşmüştü. Şimdi 4 bine doğru gidiyor'

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz da salgın sona ermiş gibi davranıldığını belirterek İstanbul'daki vaka artışına dikkat çekmişti:

'İstanbul'da ciddi bir patlama yaşıyoruz. Test pozitifliği, benim bildiğim birçok kurumda yüzde 30'un üzerine çıkmış durumda. '

👇

Son dönemde Kovid-19'a yakalandığını duyuran Twitter kullanıcılarının sayısındaki artış dikkat çekiyor. Öte yandan pek çok hekim de vakaların gözle görülür şekilde arttığını belirtiyor. 👇

Son dönemde Kovid-19'a yakalandığını duyuran Twitter kullanıcılarının sayısındaki artış dikkat çekiyor. Öte yandan pek çok hekim de vakaların gözle görülür şekilde arttığını belirtiyor. 👇
İçeriğin Devamı Aşağıda

DSÖ: Vakalar 110 ülkede artıyor, salgın henüz bitmedi

DSÖ: Vakalar 110 ülkede artıyor, salgın henüz bitmedi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, birkaç gün önce yaptığı değerlendirmede salgının bitmediği uyarısında bulunmuştu.

Kovid-19'un alt varyantlarından BA.4 ve BA.5'in 110 ülkede vaka artışlarını tetiklediğini belirten Ghebreyesus, 'Küresel vaka artışlarında yüzde 20 yükselme görülürken DSÖ'nün 3 bölgesinde ölüm oranları arttı.' demişti:

'Salgın değişim gösteriyor. Virüsle mücadelede ilerleme kat ettik fakat salgın henüz bitmedi.'

 'Mevcut Omicron varyantının takibi ve bundan sonra belirecek varyantların analizi giderek zorlaşıyor.' 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Vaka sayılarındaki artış Sağlık Bakanlığı'nın haftalık tablolarına böyle yansıdı. 👇

Vaka sayılarındaki artış Sağlık Bakanlığı'nın haftalık tablolarına böyle yansıdı. 👇

Sonbahara dikkat çeken uzmanlardan ‘önlem’ çağrısı

Sonbahara dikkat çeken uzmanlardan ‘önlem’ çağrısı

BirGün'ün haberine göre vakalardaki artışı değerlendiren Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “Pandemi bitmedi” dedi ve yetkililerin sorumluluğu bireylerden alıp önlemler uygulaması gerektiğini söyledi.

Önlemler alınmadığı sürece sonbaharda tablonun ağırlaşacağını ifade eden Prof. Dr. Ertuğrul, şöyle konuştu:

“Yeni alt varyantlar insanları hasta etmeye devam ediyor. Olgu sayıları Almanya, Kuzey Amerika, İngiltere dahil olmak üzere birçok ülkede çok ciddi sayılara ulaştı ve 100 binlerin üzerine çıktı. O nedenle de bunun bir toplumsal halk sağlığı sorunu olduğu bilinciyle davranılması gerekiyor ve sağlık otoritesinin bu işin sorumluluğunu tekrar bireylerden alıp kendisinin önlemlerle yürütmesi gerekiyor. Eğer biz bunu yapmazsak ne yazık ki sonbahara doğru çok daha kötü bir biçimde girebiliriz.”

Prof. Dr. Ertuğrul, “Risk grubunda yoğun bakıma girişlerde artış var” dedi ve ekledi: “Vuhan'dan çıkan virüs aslında çok değişikliğe uğradı ve şu anda dünyada Omicron varyantının BA 4 ve 5 alt varyantları dediğimiz varyantlar yaygın olmaya başladı. Risk grubu dediğimiz bireylerde ölüm oranları da ne yazık ki neredeyse orijinal virüsle hemen hemen aynı. Açık alanlar risksiz olabilir yaz dönemi hepimiz birbirimizden daha uzak mesafelerde açık alanlarda bulunabiliyoruz ama bir alışveriş merkezine girdiğimizde, bir kapalı alana girdiğimizde, toplu taşıma kullanmak zorunda kaldığımızda kişilerin mutlaka ve mutlaka maske takması gerekir.”

"Sonbahar, kış döneminde vaka artışı olabilir"

"Sonbahar, kış döneminde vaka artışı olabilir"

2 yıl önceki gibi bir vaka artışı beklemediklerini kaydeden Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Savaşçı ise virüsün grip vakalarına döndüğüne vurgu yaptı:

“Hem yaz dönemi olması hem virüsün etkisini kaybetmesi hem de genel grip belirtileri olarak seyretmesinden dolayı endişe edecek bir durum yok şu an için. Koronavirüs influenza grip vakasına döndü diyebiliriz. Tabi ki değişik mutasyonlar ortaya çıkarsa özellikle aşıdan kaçan, dolayısıyla sonbahar, kış döneminde biraz daha vaka artışı olabilir. O dönemde de muhtemelen normal grip aşısı gibi koronavirüsten de 1-2 doz aşı ile kış dönemini de rahat geçirebileceğimizi düşünüyorum.”

Risk grubundakilerin vaka artışından etkileneceğini belirten Savaşçı, “Aşıların genel koruyucu etkinliği düşük kalmış olacaktır; ama doğal bağışıklık ile de kişiler bu virüsü aldı, aşıların da bir koruyuculuğu var. Sıfırdan 2 yıl önceki gibi pandemi boyutunda vaka artışı ve ölüm boyutu beklemiyoruz. Vaka artışı olabilir, özellikle bağışıklık sistemi baskılı, akciğer, kalp hastalığı olan, yaşlı ya da hiç hastalanmamış, aşılanmamış kişilerde hastalık ağır seyredebilir. Ancak vaka sayılarının günlük 100-200 bini bulan dünyada 5-6 milyonu öldürecek kapasiteye ulaşmasını beklemeyiz' diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
18
13
12
10
4
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Aramus

Profa bak amk çevremde 10 kişi hastalandı diye istatistik veriyor. Benim çevremde hiç yok nasıl olacak 😀

Emrah Yeşil

ve kesinlikle chp veya iyi parti hdp falan aman hepsi bir işte oy veriyordur 😂

mertens

Abi siz maske takın rahatlayın ama bırakın bizi artık

Amon Ra

Senin de virüsü kapıp masum insanlara bulaştırma hakkın yok

Amon Ra

Turistler ürkmesin diye yazın insanlar gevşek bırakıldı ama geliyor gelmekte olan. Hafif geçirir kurtulurum diye garanti de yok. Kurtulup da akciğerine beyni... Devamını Gör

Halil Kaya

En son Türkiye bıraktı korona kurallarını emmolu