Nazlıaka CHP'den İhraç Edildi: 'Yuvama Geri Döneceğim'

 > -

CHP'de, "bir milletvekilinin odasındaki Atatürk resminin indirildiği" iddiasına ilişkin, "tedbirli" olarak kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, partiden ihraç edildi. Karara ilişkin konuşan Nazlıaka "Yüreğim yanıyor. Ama burası benim evim, benim yuvam. Onun için yuvama geri döneceğim" dedi.

İhraç kararının ardından parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Aylin Nazlıaka; "Bugün partimin 7'ye karşı 8 oyla vermiş olduğu kararla yuvamdan, partimden ihraç edilmeme yönelik karardan dolayı bazı şeyleri açıklama gereği duydum. Bu gerçekten tartışmalı bir karar, CHP'den bir milletvekilinin ihracı bir oyla farkla belirlenmiştir. Ancak, bu süreçte bazı Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin son derece ön yargılı olarak süreci yönettiklerine üzülerek şahitlik ettim’’ dedi.

"Tekrar partime dönmeye çalışacağım"

İhraç kararının hukuksuz olduğunu söyleyen Nazlıaka, "Hukukun üstünlüğünü savunan bir partide hukuksuz bir karar verilmiş olması, elbette esef vericidir. Ben bunu yargıya taşıyarak tekrar partime dönmeye çalışacağım” şeklinde konuştu.

Nazlıaka dün CHP Genel Merkezi'nde, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan başkanlığında toplanan Yüksek Disiplin Kurulu'nda sözlü savunmasını yapmıştı.

CHP Parti Meclisi, Aylin Nazlıaka'yı İhraç Talebiyle Disiplin Kuruluna Sevk Etti - onedio.com
CHP Parti Meclisi, Aylin Nazlıaka'yı İhraç Talebiyle Disiplin Kuruluna Sevk Etti - onedio.com

'Adaletli bir karar çıkmasını umuyorum' demişti

Yaklaşık 2 saat 30 dakika süren savunmasının ardından Nazlıaka, parti genel merkezinden ayrılırken, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Sözlü savunmamı yaptım, bugün kararı açıklayacaklar. Ben adaletli ve hakkaniyetli bir karar çıkmasını umuyorum. Hep birlikte bekleyip, göreceğiz" diye konuşmuştu.

Nazlıaka, "YDK toplantısında nasıl bir izlenim aldınız" sorusuna, "Şu anda bir şey söylemek mümkün değil. Verecekleri kararı hep birlikte göreceğiz" yanıtını vermişti.

Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan başkanlığında, parti genel merkezinde bir araya gelen YDK üyelerinin toplantısı, yaklaşık 5 saat sürmüş, toplantı sonrası bir karar çıkmamıştı.

Süresiz olarak parti ile ilişkisi kesiliyor

CHP Tüzüğü'ne göre, YDK tarafından "kesin ihraç" cezası alan üyelerin, süresiz olarak parti ile ilişkisi kesiliyor.

Ayrıca ihraç edilen kişinin adı defterlerden ve üye kütüğünden siliniyor. Karar ise Genel Sekreterlik tarafından örgüte duyuruluyor. 

Önseçimde ikinci olmuştu

Kesin ihraç kararı verilen Nazlıaka, CHP'nin 7 Haziran seçimleri öncesi yaptığı önseçimlerde önemli bir başarı elde etmişti. Hâkim denetiminde yapılan seçimlere Ankara 1. bölgeden katılan Nazlıaka, ikinci olmuştu. Aynı bölgeden en çok oyu ise söz konusu iddialarla ilgili Nazlıaka'nın işaret ettiği Ankara Milletvekili Necati Yılmaz almıştı.

CHP YDK, son olarak 2014'te Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum'u, sonrasında ise İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'i ihraç etmişti.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraCumhuriyet Halk PartisiEskişehirİzmirSüheyl Batum
Görüş Bildir