Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ayakta Alkışlıyoruz! İnsanlığı Başka Bir Seviyeye Taşıyacak Son Yıllarda Gerçekleşen 10 Bilimsel Gelişme

-

Bilim-kurgu senaryolarına her gün biraz daha yaklaşıyoruz. İnsan hücrelerinden yeni organlar üretme aşamasına geçildi bile. Son birkaç yılda meydana gelen 10 müthiş bilimsel olayı yazımızda bir araya getirdik.

10. Ebola virüsünü yendik.

2016'da Kanada Halk Sağlığı Kuruluşu ve MSD'Nin ortak üretimi olan Ebola aşısı ile bu virüsten kurtulduk. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre bu aşının başarı oranı %75 ile %100.

40 yıldır bu virüsle verilen mücadelede artık insanlar galip.

9. Plüton'a yolculuk ettik.

2015 yılında NASA tarafından Plüton ve en büyük uydusu olan Charon'un yakından fotoğrafları çekildi. Artık güneş sisteminde keşfedilmemiş bir gezegen yok.

8. DNA'nın belli bölgelerini değiştirebiliyoruz.

Çin ve Amerikalı bir grup bilim insanı, gen düzenleme aracı olan CRISPR-Cas9'ı geliştirdi ve bu sayede DNA'nın parçalarını düzenlemek ve hatta insan genomunu değiştirmek bile mümkün.

7. İlkel insanların kalıntılarını bulduk.

2013'te Dinaledi Mağarası'na keşif gezisi düzenleyen Profesör Lee Berger sayesinde 1,500 antik fosil bulundu.

Fosillerin ait olduğu grup ise homo naledi diye adlandırılan insanlığın ilk örneklerinden. Homo naledi'ler günümüzden 2-3 milyon yıl önce var olmuşlardı.

6. Yaşayan hücreleri kurtarabilecek yapay bir dokunun baskısını çıkardık.

Mürekkep doldurulan hazneye konulan hücreler belirli bir düzende kopyalanacak şekilde programlandı. Bu teknoloji ile ilerde bilim insanları belirli uzuv ve organları laboratuvar ortamında üretebilecekler.

5. Bakterilerin bağışıklık kazanamayacağı bir antibiyotik ürettik.

NovoBiotic Pharmaceuticals kurumu, bakterilerin bağışıklık kazanamayacağı bir antibiyotik üretti. Diğer antibiyotiklerin etkisini düşürebilen hatta yok edebilen virüslerin bu ilaç karşısında hiç şansları yok.

4. Yaşlanma sayacını tersine döndürdük.

abm-website-assets.s3.amazonaws.com

Stanford Üniversitesi'ndeki bir grup bilim insanı, insan telomerini uzatmanın bir yolunu buldu. DNA'daki koruyucu kapakçıklar 1,000 nükleotide kadar esnetildi.

Bir insan ne kadar gençse telomerleri de o kadar uzundur. Zaman geçtikçe kısalırlar ve insan yaşlanmaya başlar. DNA'yı laboratuvar ortamında düzenleyen Stanfordlu bilim insanları bu süreyi olabildiğince uzatabileceklerini keşfettiler.

3. Bir insan embriyosunu ''düzenledik''.

Haziran 2017'de Portlandlı bilim insanları tıbbın kapılarını farklı bir boyuta açtı. CRISPR sayesinde bir embriyonun taşıyıcısı olduğu kalp hastalığını, genlerinden sildiler.

2. Yapay bir rahim geliştirdik.

Philadelphia Çocuk Hastanesi, prematüre doğacak olan kuzu için yapay bir anne rahmi geliştirdi. Gelecekte bu yöntem sayesinde 37 haftanın altında doğan çocuklardaki ölüm ve hayati hastalık riskinin en aza indirgeneceği düşünülüyor.

1. Yaşama elverişli bir başka gezegen bulduk!

Avrupa Astronomik Araştırma Örgütü, Dünya'dan 40 ışık yılı uzakta yaşama elverişli olabilecek bir gezegen buldu.

Gezegende oksijen olduğu doğrulandı hatta az miktarda su bile olabileceği söyleniyor.

Bilimin ve teknolojinin ana motor olacağı bir geleceğe yaklaşmaktayız. Umuyoruz ki yeni ve harika şeylerin keşfi devam edecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
smer_1981

İnsanlık için çok güzel şeyler yapılmış ve eminim ben bunları yazarken bile yapılıyor ne güzel. Ama keşke çocuklara tecavüz edenin, kadına hayvana şiddet uygulayanın, hayvana tecavüz edenin DNA sını bilseler. yani mesela "anne karnında kontrol de bu çocuk şerefsiz sapık puşt yavşak kalitesiz adam olur" dense ve çocuğu alsalar mesela. Aileler keşke çocuklarını daha iyi eğitse :( biliyorum istediğim kavak ağacında gazoz :( ama hayal işte

pedro-pascal

ebola ve türevi hastalıklar zaten laboratuvarlarda geliştiriliyo.çareleri de onların ellerinde,demekki bundan vazgeçmişler ki vermişler antivirüsünü.bazı şeyler beni endişelendiriyo mutlu edecegine.zaten iyi gelişmeler bize gelmez,kendileri kullanır.şu yaşlanma yavaşlaması hoş degil.herkes kendi için düşünüyo.bide kötü insanlar için düşünün..

ahmet.burma.9

Çok güzel fakat bir o kadar da korkutucu gelişmeler. Ön planda bunlar yapılıyorsa kapalı kapılar arkasında ne denli gizli araştırmalar ve deneyler yapılıyor düşünmeden edemiyorum.

eroll

Yorumların çoğunda günümüz yönetimlerinin de etkisi (desteği, teşviki vb) ile yapılan saçmalıklar üzerinden bir kez daha İslam hedef alınmış. Farkında olunması gereken İslam'ın değil, insanların seçimleridir bu geri kalmışlık. 9-15. asırlar arası uzunca dönemde İslam bilim, teknoloji, kültür, sanat alanlarında altın dönemini yaşamıştır. İslam bütün bunlara engel değildir. Doğru yönetimlerle ve yatırımlarla yine aynı şey mümkün iken yapılmaması İslam'ın değil, insanın hatasıdır.

jord

Ve bunlarin butcesi bizim diyanetin butcesinden daha az..

dead-nettle.

Aklıma bir haberi getirdin. Yurt dışında sağlık için önemli adımlar atıp TR ye dönen bir bilim kadınının sadece hemşirelik yapabilmesi.

jord

Benim bildigim oyle bir hikaye var, turkiyede is vermemislerdi, sadece idrar vs tahlili yaptirmislar. Finlandiyanin efsane hocalarindan birisiydi. Sonra ne oldu bilmiyorum, umarim geri donmustur.

dead-nettle.

Evet bu olay, çok trajikomik bir olay. Ülkesine hizmet vermek için dönen güzel başarılara imza atan bir genç tıp hocasının ülkemizde devlet hastanesinde laborantlık işi yaptırılması.

Görüş Bildir