Avrupa Ülkelerinde Servetlerini Bazen Şansla Bazen Emekle Elde Eden 17 Zenginin Hikayesi

1.6bPAYLAŞIM

Forbes 2017 Milyarderler Listesi'nden ilham alarak sizler için 2017 yılının en zengin isimlerini derledik.

Kaynak: https://www.forbes.com/billionaires/list...

17. Monako'dan Tatiana Casiraghi, Serveti=8.26 Milyar

Bira mirasçısı olan Casiraghi, Monako'nun en zengin sakini konumunda ve orada bir kraliyet kurmuş vaziyette. Bu serveti ise ona bir anda 2005 yılında milyarlarca Bavyera birası satan büyükbabasından kaldı. Kendisi aynı zamanda Hanover Prensi Andrea Casiraghi ile evli.

16. Finlandiya'dan Antti Herlin, Serveti=12.73 Milyar

Finlandiya'nın en zengin insanı olan Herlin, servetini beklenmedik bir şekilde yürüyen merdiven ve asansör işiyle elde etti. Aynı zamanda kendisi 1920'li yıllarda Kone mühendislik şirketini satın alan Harald Herlin'in torununun oğlu.

15. Polonya'dan Dominika ve Sebastian Kulczyk, Serveti=12.45 Milyar

2015 yılında ölen babaları Jan'in sevetini iki kardeşin pay etmesi sonucu zenginler listesine girmişlerdir. 2014 yılından bu yana babalarının yatırım ve servet portföylerini denetlediler.

14. Portekiz'den Americo Amorim, Serveti=15.22 Milyar

Amorim, servetini büyük babası tarafından kurulmuş olan, dünyanın en büyük mantar tıpa fabrikası sayesinde el etti. Ayrıca kendisinin Angola'da, Portekiz'de ve Avrupa'da holdingleri bulunmakta.

13. Belçika'dan Albert Frere, Serveti=16.95 Milyar

Frere, 1970'lerde çelik sektöründe zengin olan bir yatırımcı ve diğer sektörlere de el atmışlığı var. Belçika kralı tarafından kendisine 'baron' adı verildi.

12. Norveç'ten Odd Reitan, Serveti=18.33 Milyar

Market ve perakende işini başlatıp büyüyen Reitan şu anda ülkenin en büyük süpermarket zinciri olan REMA 1000'in sahibi. 2012 yılında Norveç kralı tarafından yönetici olarak atandığını hayal ederek bir kitap yazdı.

11. İsviçre'den Ernesto Bertarelli,Serveti=29.74 Milyar

Bertarelli Serono, dedesi tarafından kurulan ilaç firması satışından bir servet yaptı. Zenginliği ve yatırımları Waypoint Capital adlı şirketinden geliyor.

10. Kıbrıs'tan John Fredriksen, Serveti=34.24 Milyar

Fredriksen doğduğu yerde kalsaydı Norveç'in en zengin insanı olabilirdi fakat kendisi şu anda Kıbrıs vatandaşı ve dünyanın en önemli petrol baronlarından birisi. Ayrıca kazandığı paranın büyük bir kısmını İran-Irak savaşı sırasında petrol taşıyarak elde etti.

9. Hollanda'dan Charlene de Carvalho-Heineken, Serveti=43.58 Milyar

Hollanda'nın en zengini olan Carvalho aynı zamanda Heineken adlı bira şirketinin de varisi konumunda. Dedesi, Gerard Adriaan Heineken, 19. yüzyılın sonlarında bu şirketi kurdu. Carvalho şu anda şirketin yönetim kurulu üyesi.

8. Danimarka'dan Kjeld Kirk Kristiansen, Serveti=72.98 Milyar

Kristiansen, servetini Lego adlı şirkete borçlu. Kendisi, Lego şirketini kuran ve 2004 yılına kadar bir çeyrek asır boyunca şirketin CEO'su olan Ole Kirk Christiansen'in torunu.

7. Birleşik Krallık'tan Sri ve Gopi Hinduja, Servetleri=53.27 Milyar

Birleşik Krallık'ta yaşayan çift servetlerini, kökleri Londra'ya dayanan yetmiş yıllık bir kardeşlik sonucu ortaya çıkan Hinduja Group'a borçlular. Firmanın sahibi Hintli otomotiv üreticisi Ashok Leyland.

6. Avusturya'dan Dietrich Mateschitz, Serveti=46.35 Milyar

Avusturya'nın en zenginİ olan Mateschitz, Red Bull'un kurucusu ve şu anda şirketin %50 hissesine sahip. Eğer üniversite eğitimiyle bir savaş içerisindeyseniz ve kaygılarınız varsa o kadar da tedirgin olmanıza gerek yok. Mateschitz'in üniversiteyi bitirmesi tam olarak 10 yılını aldı.

5. İsveç'ten Stefan Persson, Serveti=67.80 Milyar

Persson, H&M ve Büyük Avrupa moda zincirinin en büyük hissedarı. Şirket, babası Erling Persson tarafından kurulmuş ve CEO'luğunu oğlu Karl-Johan Persson yapmakta.

4. Almanya'dan Beate Heister ve Karl Albrecht Jr., Servetleri=94 Miyar

Bu çift, kardeşi ile birlikte Aldi Süpermarket Zinciri'ni kuran Karl Albrecht'in çocukları. 2014 yılında vefat eden Albrecht bu süpermarket zincirini, Amerika'da bulunan Wal-Mart'a benzer şekilde düşük fiyatla hizmet sunma stratejisiyle başarıya taşımış. Şimdi ise bu süpermarket zinciri 18 ülkede 10.000'den fazla markete sahip.

3. İtalya'dan Maria Franca Fissolo & Giovanni Ferrero, Servetleri=87.17 Milyar

Rahmetli Michel Ferrero'nun oğlu ve eşi servetlerini, Giovanni'nin CEO'luğunu yaptığı çikolata ürünleri şirketi olan Ferrero SpA'ya borçlular.

2. Fransa'dan Liliane Bettencourt, Serveti=136.63 Milyar

Bettencourt, L'oreal'in efsanesi ve Avrupa'nın en zengin kadını. Bettencourt ve çocukları, bu kozmetik devinin %33 hissesine sahipler. Demans hastalığından ötürü Liliane'nin hakları ve işlerle çocukları ilgileniyor.

1. İspanya'dan Amancio Ortega, Serveti=246.64 Milyar

Ortega, Inditex moda şirketini kuran İspanyol iş patrondur. Zara da en bilinen markası olarak hayatımızda yer alıyor. Ortega aynı zamanda dünyanın en zengin dördüncü insanı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
57alay

virgülden sonraki basamaklar bile fazla, küsürleri...

gzm-ynklr

ne güzel.

kirmizilikadin

ahh bennimde böyle bir dedem olsaydı

alperen-a.kaya

Vurdu işçinin sırtına kırbacı verdi muhtaç garibana üç kuruş karnı doysun yeter gerisi teferruat misali öyle zengin oldu öyle milyarder oldu insan mı lan bunlar hangi biri adama benziyor.

ozok

Hiçbiri insana benzemiyor gerçekten.yüzlerinde karanlık bir taraf var.dünyadaki kaynakların hepsini kullanan kaymak tabaka.bunlar açıklananlar.birde buzdağının altı var.

doga-sakar

İnsanların küçük bir kısmı servetin büyük bir kısmına sahiptir.

Görüş Bildir