Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Avrupa Hakkında En Garip 10 Gerçek

216PAYLAŞIM

Avrupa Kıtasını Nasıl Bilirdiniz?

Avrupa Kıtasını Nasıl Bilirdiniz?

Dünya'nın gözü Avrupa'nın üstünde. Bir çok tarihsel olaya sahne olan bu kıta hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

Konumu, tarihi, siyasi, ekonomik ve kültürel yapısındaki renklilikler bu kıtayı daha da ilginç kılıyor.

Avrupa kıtası hakkında daha önce hiç duymadığınız En Garip 10 Gerçek.

Kaynak: http://drummerlizard.com/avrupa-hakkinda...

10. İki kıtanın şehri, İstanbul

Tarih boyunca Asya ve Avrupa kıtasını hem fiziki hem de kültürel açıdan birbirine bağlayan yegane şehirdir İstanbul. Sınırları iki farklı kıtayı kapsayan Dünya üstündeki en büyük şehir olmasının yanında kültürel zenginliği ile de eşsiz şehirlerden birisidir. Kimbilir belki Napolyon
haklıydı “Dünya tek bir ülke olsa Istanbul başkenti olurdu.”

Asya’da kahvaltı, Avrupa’da akşam yemeği için İstanbul tek seçenek.

9. Avrupa’nın en ünlü ve aktif yanardağları

3350 metre ile Avrupa’nın en büyük aktif yanardağı Etna İtalya’nın güneyinde Sicilya’da bulunmaktadır. Etna yanardağı hakkında M.Ö. 1500 yılından bu yana aktivite kaydı tutulmakta. Dünya’nın en uzun süre patlama kaydı tutulan yanardağı unvanına da sahip.

Stromboli de Dünya üzerinde bulunan en aktif yanardağlar arasındadır. Sekiz Aeolian adasından biri konumundadır. Uzmanlara göre Avrupa anakarası üzerinde yer alan tek aktif volkan Stromboli’dir.

Vezüv (Vesuvius) yanardağı ise Pompeii ve Herculaneum şehirlerini yok etmesi ile oldukça ünlüdür. Son olarak 1944 yılında patlamıştır.

Vatnajökull (Izlanda) hacimsel olarak Avrupa’nın en büyük buzulu olmakla birlikte buz-tepelerinin altında en az yedi yanardağ barındırmakta.

8. Dünya’nın en küçük ve en büyük ülkeleri

Vatikan Dünya’nın en küçük ve Rusya da Dünya’nın en büyük ülkesi olarak Avrupa anakarasında bulunmaktadır.

Rusya 17,098,242 km2 alana sahipken Vatikan ise sadece 0.44 km2′yi kapsar.

7. Düğün mezarlığı, Romanya

Kuzey Romanya’da bulunan UNESCO Dünya mirası olarak ün yapmış Sapanta mezarlığında düğünler düzenlenmekte. Bu anlamda Sapanta mezarlığı kendi türünün tek örneği olarak her yıl birçok turisti kendisine çekmektedir.

6. Özgürlük heykelinin yapıldığı yer: Fransa

ABD’de bulunan ünlü Özgürlük Heykeli’nin Frédéric Bartholdi tarafından
dizayn edildiğinden birçok kişi habersizdir. Fransa’da inşaa edilen neoklasik heykel dostluk hediyesi olarak ABD’ye hediye olarak gönderilmiştir. Özgürlük Heykeli’nin çelik kafesi de Paris’te bulunan Dünyaca ünlü Eyfel kulesinin mühendisi Alexandre Gustave Eiffel
tarafından hazırlanmıştır.

5. Avrupa, Ne anlama geliyor?

Yunan mitolojisinde Avrupa güzeller güzeli Fenikeli prensestir. Kral Agenor’un kızı olan Avrupa’ya Zeus aşık olur ve güvenini kazanmak için muhteşem beyaz bir boğa olarak karşısına çıkar. Prenses boğanın sırtına biner ve hemen Girit’e ulaşır. Burada Zeus kendisini görkemli bir
şekilde Avrupa’ya gösterir. Tanrıların kralı ile Avrupa’nın üç çocuğu olur. Sarpedon, Minos ve Rhadamamthys. Etimolojik olarak Avrupa kelimesi antik Yunanca’dan gelmektedir.

4. Bir zamanlar çöl olan deniz: Akdeniz

Son 40 yılda yapılan araştırmalar sonucu elde edilen kesin bulgulara göre Akdeniz tarih boyunca sık sık tamamiyle kurumuştur. Bu olay aynı zamanda Tuzluluk Krizi olarak bilinmekte.

Bu inanması güç keşif KennEth J. Hsu’nun “Akdeniz Bir Zamanlar Çöldü” ( The Mediterranean Was a Desert, Voyage of the Glomar Challenger) kitabında açıklanmıştır.

3. En büyük İmparatorluklar

Tarihteki birçok büyük imparatorluk Avrupa’da kurulmuştur. İngiliz İmparatorluğu kendi döneminde Dünya’nın en büyüğü olarak kabul görmüştür. 36 milyon kilometrekare alana sahip imparatorlukta 480 – 570 milyon kişi yaşamaktaydı. En iyi zamanında “Üzerinde Güneş Batmayan İmparatorluk” olarak anılmaktaydı.

2. En uzun isimler

Yasal olarak tanınmış en uzun isimleri öğrenmeye hazır mısınız?

Yeni Zelanda’da bulunan bir tepeye verilmiş Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu adıyla yarışmak oldukça zor olsa da denemeye değer.

Birleşik Krallıklarda bulunan Wales’ta  bir köy en uzun tek kelimeden oluşan yer adına sahiptir. 58 harften oluşan köyün adı Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch olarak kayda geçmiştir. Bu köye kısaca Llanfairpwllgwyngyll denilmektedir.

Avrupa’da bulunan diğer sıradışı uzunluktaki isimler: Äteritsiputeritsipuolilautatsijänkä, Finlandiya’da bulunmaktadır. Siemieniakowszczyzna Polonya’da ve Newtownmountkennedy ise Irlanda’da yer almaktadır.

1. Göçler çağı

“Göçler Çağı” Avrupa hakkında halen gizemini koruyan bir olay olarak karşımıza çıkmakta. Tarihte göç çağı olarak bilinen ve birçok kabilenin Avrupa’ya akın ettiği bir dönem bulunmaktadır. Göçlerin ilk dalgası German kabilelerin (Frank, Goth, Sakson, Vandal, Lombard vb)

Orta, Batı, Güney ve Güneydoğu Avrupa’da kendi krallıklarını kurdukları 500′lü yıllarda sona ermiştir.

Bu dönemin ardından Slavların göçleri ile ikinci Göç Periyodu başlar. (500-700 yılları) Avrupa tarihinde büyük öneme sahip diğer göçler ise Avar ve Bulgarların akınları, Sicilya’nın Müslümanlar tarafından fethedilmesi, Macar ve Viking akınları olarak tarihte yerini almaktadır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rengun-soldi

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu

nurtenkaymak87

çünkü akşama avrupada olurdun

gulenadam

en uzun isimleri kayıtlarada fazla basmışlar öyle kalmış işte :D Ama İstanbul Şahaneee hafta sonu Avrupada kahvaltı yapacağım :) Akşam'da Asya kıtasında yerim :D

Görüş Bildir