Atalarımız İlk Yemeği 800 Bin Yıl Önce Pişirmiş Olabilir

 > -

Atalarımızın yediği en eski çiğ yemek kalıntısına ulaşan bilim adamlarına göre ilk insanların 1.2 milyon ile 800 bin yıl arasında bir tarihte yiyeceklerini pişirmeye başlamış olabilir.

Deccan Herald ve Arkeoloji Haber'de yer alan habere göre arkeologların bulduğu 1.2 milyon öncesine ait çiğ hayvan dokusuyla pişmemiş nişasta tanecikleri içeren bir diş plağı mikrofosili, ot ile çam polen tanesi ve haşare tüketimini işaret ediyor. Saptanan tüm lifler karbonlaşmamış ayrıca odun kömürü ateşi izine rastlanmamış.

Araştırmacılar arasında hala tartışmalar devam ediyor

Araştırmacılar arasında hala yemek pişirmek için ilk ateşin hangi tarihte kullanıldığı ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Kimi araştırmacılar 1.8 milyon yıl öncesini işaret ederken kimi araştırmacılar ise 300 ila 400 bin yıl öncesini savunuyor.

En belirgin ateş kalıntıları Cueva Negra Mağarası ile Gesher Benot Ya’aqov’da bulunmuştu

Avrupa kıtasındaki en belirgin ateş kalıntıları günümüzden 800 bin yıl öncesine tarihlenen İspanya’daki Cueva Negra Mağarası ile İsrail’de yer alan Gesher Benot Ya’aqov’da bulunmuştu. İki yerleşim bir arada ele alındığında ateş yakarak yemek pişirme tarihi 800 bin – 1.2 milyon yıl arası olarak ortaya çıkıyor.

'Yontma taş devrinde pişmiş yemek yüksek enerji sağladığı için beyin hacminin gelişimini de hızlandırmış olabilir'

İngiltere York Üniversitesi’nden Karen Hardy elde edilen tüm erken tarih ipuçlarının insansı yaşama dair bakış açısı için son derece sorgulayıcı olduğunu söyledi.

Hardy: ‘Avrupalılar 1.2 milyon yıl önce ormanlık alanları öğrenip kavramış, ondan faydalanmaya başlamış ve nişasta içeren yiyecek ve etten oluşan bir beslenme zincirini öğrenmişlerdi’ dedi. 

Hardy sözlerine bu yeni zaman çizelgesinin insan evrim sürecini anlayabilmemiz açısından önemli olduğunu ve yontma taş devrinde pişmiş yemeğin yüksek enerji sağladığı için beyin hacminin gelişimini de hızlandırmış olabileceğini ilave etti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bilimİngiltereİspanyaİsrailyiyecek
Görüş Bildir