Görüş Bildir
Haberler
Aslı Binalarla Doldu, 'Çakmaları' Geliyor: Trabzon'a 3 Tane Yapay Uzungöl Yapılacak

etiket Aslı Binalarla Doldu, 'Çakmaları' Geliyor: Trabzon'a 3 Tane Yapay Uzungöl Yapılacak

Emre Ordu
25.09.2017 - 18:38 Son Güncelleme: 26.09.2017 - 13:45

Trabzon'un Çaykara ilçesinde bulunan dünyaca ünlü turizm merkezlerinden Uzungöl'de, özellikle Körfez ülkelerinden gelen turist sayısındaki artışa bağlı olarak yaşanan yoğunluk nedeniyle yeni arayışlar başladı. Hazırlanacak kapsamlı raporun ardından, içinde yapay göllerin de yer alacağı 3 yeni tesis yap-işlet- devret modeliyle inşa edilecek. Tesisler için yer arayışları sürerken, ilk sırada doğal güzelliğiyle turistlerin ilgi odağı olan ve geçen sene Tabiat Parkı ilan edilen Tonya'daki Kadıralak Yaylası var. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Trabzon'da 3 yeni Uzungöl benzeri tabiat turizm merkezi oluşturulması için harekete geçti. Bakanlığa bağlı, Orman Genel Müdürlüğü (OGM), Devlet Su İşleri (DSİ) ile Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı. Alternatif bölge arayışına giren kurumlar belirlenecek yerleri mera, arkeolojik SİT ile ulaşım ve diğer özellikleri bakımından ayrıntılı araştıracak. Hazırlanacak rapordan sonra karar verilerek ilan edilecek yeni turizm merkezlerinde tesisler inşa edilecek.

İlk sırada geçen yıl Tabiat Parkı ilan edilen Kadıralak Yaylası bulunuyor

İlk sırada geçen yıl Tabiat Parkı ilan edilen Kadıralak Yaylası bulunuyor

Kadıralak Yaylası 

Uzungöl'e alternatif turizm merkezi olarak düşünülen yerlerin başında Tonya İlçesi'nde bin 300 metre yüksekliğindeki Kadıralak Yaylası geliyor. Her yıl nisan ayında yaylada açan mavi yıldız çiçeği ile maviye bürünen yayla özellikle foto safari meraklılarının akınına uğruyor.

3 bin 570 dekar alana sahip Kadıralak Yaylası, önceki gün Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Tabiat Parkı ilan edildi. Uzungöl'e alternatif düşünülen yaylalar listesinde Kadıralak yaylasının yanı sıra Hıdırnebi, Kadırga ve Sis Dağı gibi yayların da yer aldığı öğrenildi.

Yap-işlet-devret modeli

Yap-işlet-devret modeli

 Sis Dağı Yaylası

İçeriğin Devamı Aşağıda

Karar verilecek yeni turizm merkezlerinde 6 ay ila 1 yıl gibi sürelerde yap-işlet-devret modeli ile yeni tesisler kurulacak, DSİ tarafından ise yaylalarda yapay göller oluşturulacak.

Orman Bakanı açıkladı

Orman Bakanı açıkladı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dün Trabzon'da yaptığı açıklamada mesire alanlarında yer bulmanın mümkün olmadığını belirterek yaşanan yoğunluğa dikkat çekmişti. Yeni tabiat turizm merkezlerinin kurulmasının gündeme geldiğini ifade eden Bakan Eroğlu, ''Trabzon’da özellikle muhteşem bir ikinci, üçüncü Uzungöl için hazırlık yaptık. Birlikte karar vereceğiz. Bununla ilgili hatta bir master plan, tabiat turizm master plan ve uygulama eylem planı da hazırlandı ama bunu icraata geçirmek için değerlendirmeler yapacağız'' ifadelerini kullanmıştı.

Uzungöl kentsel dönüşüm ile gündeme gelmişti

Uzungöl kentsel dönüşüm ile gündeme gelmişti

Çaykara ilçesine 20 kilometre mesafedeki bin 250 metre yükseklikte yer alan ve eşsiz doğal güzellikleri ile Doğu Karadeniz’in gözde turizm merkezi olan Uzungöl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

500 bin metre kare alana sahip olan göl alabalık ve sazan balığına ev sahipliği yapıyor. Uzungöl’ün 10 kilometre güneyinde 3000 metre yükseklikte Holdizon dağlarında, Balıklıgöl çevresinde yaya yürüyüş yapılabiliyor, vahşi doğa şartlarında yaban hayatı izlenebiliyor.

Son yıllarda otel, pansiyon ve iş yeri sayısının her geçen gün artışına bağlı olarak yaşanan imar kirliği sorunu ile tartışılan Uzungöl'de kentsel dönüşüm projesi gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bir süre önce Uzungöl'de kentsel dönüşüm yapılacağının mesajını verdi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
730
291
116
35
29
29
28
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
alpagut-han

bu kültürsüzleri gene bu ülkenin kültürsüz varoş alt tabaka kültürsüzleri bu koltuklara getirdi..bu hamsi kafalarada çok iyi oluyor...daha beter olun...

alpagut-han

puhahahahahha

Elena Claire Carter

Ben hâlâ doğanın intikamını alıp şu itleri devireceği günü bekliyorum

Can Kocabey

3 tane bina yapıldığı için mi intikam alacak doğa ? Bence doğa teşekkür edecek 30 yılda orman sayısı 1,5 kat arttığı için.

Pasif Kullanıcı

geçen hafta sonu ordaydım. valla 1 gün dayanabildim. yerli turistten çok araplar doluydu. önceden de gitmiştim ama bu kadar arap yoktu. şimdi tamamen arap do... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

sen niye böylesin ya? tek müslüman sen misin? farklı bi düşünce yazdım diye illa islam fobimin mi olması lazım? ayrıca olabilir de seni ya da başkasını ilgil... Devamını Gör