Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aşırı Dozda Türk Eğitim Sistemine Maruz Kalan Her Fâninin Yüzleşmek Zorunda Olduğu 22 Klişe

 > -
Abone ol

Türk eğitim sistemi...Üzerinde çok konuşulan, çok tartışılan; sürekli değiştirilen ama aslında hiç değişmeyen; tamamen ezbere dayanan, neden-sonuç ilişkisi kurmayı öğretmeyen; çoktan seçmeli sınavlardan sonra bildiğimiz hemen her şeyi unuttuğumuz; yurdum gencinin yıllarını, emeğini, parasını heba eden; okuduğumuz yıllar boyunca ne adam gibi matematik ne Türkçe ne fizik-kimya ne tarih öğrenebildiğimiz; senelerce İngilizce dersi görmemize rağmen İngilizce konuşamadığımız Türk eğitim sistemi. Mantık derslerini kaldırıp, felsefeyi dahi analitik düşünmeyi ve sorgulamayı geliştirecek şekilde değil, ezberci biçimde öğreten Türk eğitim sistemi. Onlarca AİHM kararı olmasına rağmen zorunlu din derslerinin seçmeli yapılmadığı; kalıpçı, şabloncu, klişeci Türk eğitim sistemi...Çok mu konuştum ne? O zaman gelsin bu sistemin klişeleri be güzelim.

1. Almanlar yenilince biz de yenilmiş sayıldık.

Eğitim sistemimizin efsanesidir. Tabii canım, yani 1. Dünya Savaşı'nı biz aslında kazanıyorduk da, her nedense ve nasılsa Almanların yenilmesiyle biz de yenilmiş sayıldık. Yoksa biz hiç yenilir miyiz!? Peki biz yenilsek, Almanlar da kazansa, kazanmış mı sayılacaktık? Bunlar garip şeyler...

2. Rusların sıcak denizlere inme politikası.

Bu Ruslar çok acayip bir millet! Adamlar 500 yıldır sıcak denizlere inmek istiyordu, inat ettiler; başardılar. Son 10 - 15 yıldır Akdeniz Ruslardan geçilmiyor. Bu sene Antalya'ya inmemişler daha, sektör isyandaymış...

3. Malazgirt Zaferi'yle Anadolu'nun kapıları Türklere ardına dek açıldı.

Malazgirt Zaferi'yle Anadolu'nun kapıları kimlere açılmıştır ?

a) Baratheonlar
b) Barlaslar
c) Türkler
d) Targaryenler
e) Rasim Ozan Kütahyalı - Nagehan Alçı

Doğru Cevap: c) Türkler

Aman abi, girdikten sonra kapıyı kapatın; sonra işsiz güçsüz bir sürü tip peşinizden geliyor.

4. İstanbul'un fethiyle bir çağ açıldı; bir çağ kapandı.

İstanbul'un fethi, tarihte iz bırakan şüphesiz önemli bir olay. Doğu Roma yıkılıyor boru mu? Yalnız bizim tarih kitapları öyle bir anlatıyor ki, diğer hiçbir unsur yokmuş gibi, hooop bir anda şehrin düşmesiyle bir çağ kapanıp bir yenisi açılıyor. Tarih böyle mi okunur gülüm?

5. Osmanlı İmparatorluğu'nun doğal sınırlarına ulaşması.

+ Ordular tez zamanda ilerü !

- İlerlüyemiyoruz hünkârum. 

+ Ne üçün ulan bre deyyus? 

- Doğal sınurlarumuza ulaştuk hünkârum 

Bizim doğal sınırlarımız var da İngilizlerin niye yok? Adamlar her yere gitti. Ha gitseydik, sömürgeleştirseydik demiyorum. Tarihi böyle öğrenmesek diyorum.

6. Türklerin, İslâm'ı, Gök Tanrı inancınına benzemesinden dolayı kolayca kabul etmesi.

Bir de bu goygoy var. Nasıl benziyor, nasıl benziyor ne demezsiniz. Abi açın biraz Türk mitolojisi falan okuyun. Bir de Türkler yaklaşık 300 yıl boyunca savaşlarla peyder pey İslâm'a geçmemiş gibi...

7. Çin Prenseslerinin türlü oyunlarına aldanan Türk beyleri.

"Oğlum siz manyak mısınız? Hiç mi kafanız çalışmıyor; neden kanıyorsunuz ?", diyeceğim demesine de... Klasik Türk erkeği işte...

8. Karadeniz'in Türk Gölü hâline gelmesi.

Karadeniz bir Rus gölü değildir; Karadeniz bir Türk gölü de değildir; binaenaleyh Karadeniz bir göl değildir.

9. Siz bizim sakalımızı kestiniz, biz sizin kolunuzu kestik.

Oy oy oy. Bir efsane ile daha karşı karşıyayız. Sokullu Mehmet Paşa'nın İnebahtı Deniz Muharebesi'nde Haçlı İttifakı'na yenildikten sonra Venedik elçisine söylediği söz. "Ulan Paşa ne ayar vermiş", derken, aslında olanın tüm donanmasını kaybetmiş bir sadrazamın züğürt tesellisi olduğudur.

10. Lâle Devri, zevk ve sefâ devridir.

Lâle Devri'nin eğlenceleri meşhurdur ama Lâle Devri'ni bundan ibaret görmek ve göstermek hele hele Osmanlının gerilemesini buna bağlamak ve o dönemdeki gelişmeleri görmezden gelmek kabul edilemez. Lâle Devri'ndeki yenilikler: 

  • Paris, Londra ve Viyana gibi Avrupa başkentlerine elçiler gönderilerek Avrupa kültürünün daha yakından tanıması sağlanmıştır.

  • İbrahim Müteferrika, Avrupa'dan matbaayı getirmiştir.

  • İlk kez çiçek hastalığına karşı aşı uygulaması gerçekleştirilmiştir.

  • İstanbul'daki yangınları önlemek için yeniçerilerden, ilk kez Tulumbacılar adı verilen bir itfaiye ocağı kurulmuştur.

  • İlk kağıt fabrikası açılmıştır.

  • Çini atölyeleri açılmıştır.

11. 1. Dünya Savaşı Avusturya-Macaristan Arşidükü Franz Ferdinand'ın öldürülmesi ile başlamıştır.

Evet, Avusturya-Macaristan Arşidükü Franz Ferdinand'ın öldürülmesi ile Avusturya, Sırbistan'a savaş açmıştır ancak esas sebep büyük Avrupa devletlerinin emperyalist paylaşımları ve sömürgecilik faaliyetleridir. Yoksa dük de olsa bir adam için savaşa girmezdi hiç kimse...

Bu arada öldürüldüğü Saraybosna gezisinde bir sürü suikast de atlatmış Ferdinand. Yukarıda suikastçiler gösteriliyor.

12. 1. Dünya Savaşı'nda Arapların bizi arkamızdan vurması...

Niye, ne yaptık biz size? Sanki 400 sene işgal altında tuttuk sizin oraları. Nankörler! 

+ Yalnız ne vurdular be.

- Kabul edelim güzel vurdular.

Ve bu işin ardında da Arabistanlı Lawrence'ın olması.

13. Türkiye'nin jeostratejik önemi.

livedoor.4.blogimg.jp

Tamam bu da doğru, Türkiye bu açıdan illaki önemli. Önemli de, sanki dünyada coğrafi açıdan başka hiçbir önemli nokta yokmuş gibi Türkiye'nin vazgeçilmezliği, önemi vs. üzerine niye bu kadar şişiniyoruz ?

14. Türkiye, kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biridir.

+ Diğer 6 ülke hangileri? 

- Tıısss...

Zaten şimdi ülkede tarım ve hayvancılık öldü. Samanı bile ithal ediyoruz. Saman yahu saman !

15. Konya, Türkiye'nin tahıl ambarıdır.

Her coğrafya kitabında ve derste geçer. Yalnız Konya Ovası kuruyor şimdi; o sıkıntı...

16. Türkiye'nin yer altı ve yer üstü kaynakları çok zengindir.

Yav he he. Fışkırıyor zaten bizden yer altı ve yer üstü kaynakları...

17. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili, dört iklimin en güzel şekilde yaşandığı cennet gibi bir ülkedir.

Evet, Türkiye doğal güzellikler açısından birçok zenginliğe sahip ama başka ülkeler sahip değil mi? Başka ülkelerde dört mevsim yaşanmıyor mu ? 

Lütfen kandırmayalım kendimizi ve yurt dışına çıkmayan, dünyadaki başka güzellikleri görme şansı olmayan vatan evladını.

18. İç Anadolu Bölgesi'nde yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçer.

Bunun her bölgeye özgü kendi formülü vardır. Akdeniz'de yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır gibi.

19. Present perfect tense'in Türkçede karşılığı yoktur.

İstisnasız her hocadan duyulmuştur:

+ Good morning students
- Good morning teacher
+ Sit down please.

+ Şimdi arkadaşlar bugün present perfect tense'i işleyeceğiz. "Present perfect tense'in Türkçede karşılığı yoktur." O yüzden bu konuyu öğrenmeniz zor olabilir.

20. Alışveriş Problemleri

Melis niye parasının 2/5 ile sürekli fıstık alıyor abi? Ya da neden Ezgi sadece silgi, kalem, defter alıyor? Başka şeyler alsın. Seksi şeyler alsın kendine. Bizim de gözümüz gönlümüz şenlensin. Bu ne yahu vallahi problem.

21. Havuz Problemleri

Ben buna bir şey demiyorum...

22. Bizim çocuk çok zeki de tembel; çalışmıyor.

Bu muhabbet daha çok "öğretmen-veli-öğrenci" aşk üçgeninde cereyan eder. Öğretmen ile veli konuşurken sen de matematikten sıfır almış olmanın dayanılmaz hafifliğini yaşarsın...

Bonus 1: Havuz Problemi - Cem Yılmaz

Bonus 2: Efsane Hababam Sınıfından: Şaban, Lale Devrini Anlatıyor!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-ahmet-ozan-sen

Beden eğitimi dersinde de "derin kolda hiza" "uygun adım" "esas duruş" "tekmil ve sağdan sayma" gibi, askerliğin ilk haftasında öğretilen konunun işlenmesi. Genellikle resim ve müzik gibi derslerin boş geçmesi-çünkü birçok okulda öğretmeni yoktur bu derslerin-, nöbetçi öğretmenin kendi dersini anlatması. Tarih ve edebiyat öğretmenlerinin genellikle sağcı, felsefecilerin solcu olması, müdürün yolsuzlukları ve idarecilerin genellikle torpille işbaşına gelmiş olması, her veli toplantısında okul aile birliğinin önemi hakkında uzun uzun diskurların dinletilmesi. Ve de bir öğretmen klasiği "ben sizi düşünüyorum, yoksa anlatır geçerim hiç öğrenip öğrenmediğinizi kontrol etmem".

esin-yalcin

Keşke böyle olmasaydı.Eğitim-bilim-sanat-inanç dibe vurmasaydı.Ülkemiz coğrafi açıdan gerçekten güzel keşke hep beraber kardeşçe yaşayabilseydik.Cumhuriyete de, inançlarımızı da gerçek anlamda sahip çıkabilseydik.Keşke bize ezberlemek yerine öğrenmeyi ve öğretmeyi gösterselerdi.Keşke hep beraber sanat etkinliklerine,tiyatroya,dans topluluklarını izlemeye gidip yeri geldiğinde de hep birlikte dua edebilseydik.KEŞKE SEN BUNLARI HİÇ YAZAMASYDIN BEN DE SANA MAALESEF HAKLISIN DİYEMESEYDİM:(

kadir-seren

Dil dile degmeden dil ögrenilmez klisesini okulda ögrenmedik mi

batuhan.98

Bunun nasıl çözüme ulaşacağını söyler misiniz? Eleştirmeyi herkes yapar.

feyza-ozturk1

Bunca zaman bir vatan evladı çıkıp bu şekilde eleştirmediği için bugün dışa bağımlıyız millet, yaftalıyosunuz katılıp çözüm arayacağınıza, yere göğe sığdıramadığınız Osmanlı Tarihi ni Avrupa bi oturumda yere gömdü tüm dünyanın gözü önünde, 'kınamak' dan başka hiçbir şey yapamadı Türk milleti, eleştirmekle gömmek arasındaki farkı 100 yıldır anlasanız ipin ucunu yakalayacaksınız da o yok işte.

Görüş Bildir