Arakanlı Müslümanların Çilesi Bitmiyor: Şimdi de 'Myanmar Sınıra Mayın Döşüyor' İddiası

 > -
Abone ol

Arakan eyaletinde yaşayan Müslümanların Myanmar'dan kaçışı sürerken, Bangladeşli iki hükümet yetkilisi , Myanmar'ın Bangladeş sınırına mayın döşediğini öne sürdü. Önceki günlerde bölgede mayından dolayı olduğu öne sürülen patlamalarda bir kadın ve iki çocuk ağır yaralandı... 

Fotoğraf: AFP

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Reuters haber ajansına konuşan iki yetkili, Bangladeş'in bugün konuyla ilgili resmi protesto göndereceğini söyledi. İsimlerini vermek istemeyen yetkililer, amacın Arakanlı Müslümanların geri dönmesini engellemek olabileceğini de belirtti.

'Bangladeş-Myanmar sınırındaki toprağa birşeyler gömen üç ya da dört grup görüldü'

İki yetkili, Bangladeş hükümetinin mayın döşendiğini fotoğraflar ve muhbirler aracılığıyla öğrendiklerini söyledi.

Yetkililerden biri, Bangladeş-Myanmar sınırındaki dikenli tel örgünün yanına mayın döşendiğini, kendilerine bağlı görevlilerin toprağa birşeyler gömen üç ya da dört grup gördüklerini ve ardından mayın döşediğini muhbirlerine doğrulattıklarını anlattı.

Haber kaynakları, gördükleri grupların üniformalı olup olmadıkları konusuna bir açıklık getirmedi, ancak Arakanlı isyancı olmadıklarından emin olduklarını söyledi.

Fotoğraf: Reuters

İki Ülke Arasında Sıkışan Arakanlı Müslümanlar: 'Bizi Katlediyorlar' - onedio.com
İki Ülke Arasında Sıkışan Arakanlı Müslümanlar: 'Bizi Katlediyorlar' - onedio.com

Sınırdaki patlamada bir çocuk bacağını kaybetti...

Bagladeşli sınır muhafızı Manzurul Hassan Khan, Reuters'a daha önce yaptığı açıklamada, sınır yakınındaki patlama nedeniyle bir çocuğun bacağının koptuğunu, başka bir çocuğun hafif yaralandığını kaydetti.

Pazartesi günü aynı bölgede meydana gelen patlamada da bir kadın bacağını kaybetmişti.

Pazartesi günü patlama yerine giden Arakanlı bir mülteci, mayın gibi görünen, bir kısmı çamur olmuş 10 santimetre çapında metal bir diskin görüntülerini kaydetmişti. 

Söz konusu kişi, toprağa gömülü benzer iki cismin daha olduğunu düşündüğünü söylemişti.

Reuters'a konuşan iki mülteci, Pazartesi günkü patlamanın hemen öncesinde Myanmar ordu mensuplarını bölgede gördüklerini söylediler.

Ancak Reuters, toprağa gömülen cihazların mayın olduğunu ve Myanmar ordusuna ait olduğunu bağımsız olarak doğrulayamadığını belirtiyor.

Myanmar ordusu sınır yakınındaki son patlama konusunda açıklama yapmadı...

Ülkenin fiili lideri Aung San Suu Kyi'nin sözcüsü Zaw Htay, Pazartesi günkü patlamanın ardından Reuters'a olayın açıklığa kavuşturulması gerektiğini söylemişti:

"Nerede patladı? Oraya kim gidebilir ve bu mayınları kim döşedi? Teröristler tarafından döşenmediğinden kim emin olabilir?"

Yakın bir zamana kadar askeri cuntanın yönetimde olduğu Myanmar, 1997 anti-personel mayınlarının kullanılması, stoklanması, üretilmesi ve transferinin yasaklanmasına dair Birleşmiş Milletler sözleşmesini imzalamayan ülkelerden biri.

Öte yandan Bangladeş sınır muhafızları, Arakanlı Müslümanları taşıyan bir botun batması sonucu en az 5 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bangladeş sınır muhafızı Aloysius Sangma, Arakanlı Müslümanları taşıyan üç ya da dört botun çarşamba sabah saatlerinde battığını söyledi.

Myanmar'ın fiili lideri Suu Kyi ilk kez konuştu: 'Arakanlıları korumak için hükümet elinden geleni yapıyor'

Myanmar'ın fiili lideri Aung San Suu Kyi ise, son krizin patlak vermesinden beri Arakan Müslümanları konusunda ilk kez konuştu ve Arakan eyaletindeki krizin yanlış aktarıldığını söyledi.

Suu Kyi'nin ofisi, sözlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi sırasında sarf edildiğini kaydetti.

Yerel basının paylaştığı detaylara göre Suu Kyi telefon görüşmesi sırasında sahte fotoğrafların yayıldığını söyledi ve bunları "farklı topluluklar arasında sorunlar çıkarmak ve teröristlerin çıkarlarına hizmet etmek için hesaplanmış dezenformasyon" şeklinde tanımladı.

Geçen iki haftada, yaklaşık 125 bin kişinin Arakan eyaletindeki şiddet olaylarından kaçtığı belirtiliyor.

Fotoğraf: Reuters

Myanmar'ın Rakhine eyaletindeki Müslümanlar, vatandaşlık ve tüm diğer haklardan yoksun yaşıyor.

Ölümle Yaşam Arasında Zorlu Bir Yol: Fotoğraflarla Arakan'dan Kaçan Müslümanlar - onedio.com
Ölümle Yaşam Arasında Zorlu Bir Yol: Fotoğraflarla Arakan'dan Kaçan Müslümanlar - onedio.com

BM Myanmar İnsan Hakları Rapörtörü Yanghee Lee, Suu Kyi'yi Arakanlı Müslümanları koruyamaması nedeniyle eleştirmiş ve Kyi'nin artık "duruma müdahale etmesi gerektiğini" söylemişti.

İslami Eğitim, Bilim ve Kültürel Organizasyonu ise Suu Kyi'nin Nobel Barış Ödülü'nün geri alınmasını talep etmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir