Ölümle Yaşam Arasında Zorlu Bir Yol: Fotoğraflarla Arakan'dan Kaçan Müslümanlar

 > 
171PAYLAŞIM

Ölümden kaçıp güvenli bölgelere ulaşabilmek için, geride evlerini, yurtlarını ve nice sevdiklerini bırakıp yola koyuldular... 18 binden fazla Arakanlı Müslüman, Myanmar'dan Bangladeş'e ulaşmayı başardı. Ancak Bangladeş'in sınırı kapatmasıyla geride kalan kadın, çocuk ve yaşlı binlerce Arakanlı sınırda kapıların açılmasını bekliyor. Kan, gözyaşı ve ölümün hiç eksik olmadığı bu coğrafya, yeniden başlayan çatışmalarla bir kez daha gündemde. Gelin, Arakanlı Müslümanlara yönelik bu zulme, objektiflere yansıyan karelerle bakalım...

Myanmar'daki şiddetten kaçan Arakanlı Müslümanlar, komşu ülke Bangladeş'te bulunan Kutupalong mülteci kampına gitmeye çalışıyor. Kampta yüzlerce kişi açık havada ve zor koşullar altında kalıyor. BBC ekibi Arakanlılar'ın yaşam mücadelesini yerinde gözledi.

İki Ülke Arasında Sıkışan Arakanlı Müslümanlar: 'Bizi Katlediyorlar' - onedio.com
İki Ülke Arasında Sıkışan Arakanlı Müslümanlar: 'Bizi Katlediyorlar' - onedio.com

Binlerce Arakanlı Müslüman Bangladeş ve Myanmar sınırında sıkışıp kaldı. Arakanlı bu kadın 3 gündür Ghundum sınırından Bangladeş'e geçmeyi bekliyor.

Arakanlı Müslümanlar, Naf nehrini geçtikten hemen sonra Bangladeş askerleri tarafından sınırda durduruldu. Çoğu Myanmar tarafına geri gönderildi.

Bu fotoğraftaki kadın ve çocukların hepsi Myanmar'ın Maunglew bölgesine bağlı Kuanchipong köyünden Bangladeş sınırına kaçtı. Köylerininin Myanmar askerleri tarafından ateşe verildiğini anlatıyorlar.

Bu kız çocuğu da annesiyle birlikte kaçmak zorunda kaldı. Şu ana kadar 18 binden fazla kişi Bangladeş'e geçmeyi başardı. Ancak binlercesi de sınır da bu kız çocuğu ve annesi gibi bekliyor.

.

Ramiza Begam... Elinde kalan tek şeyin içi boş bir kap olduğunu söylüyor.

86 yaşındaki Hüseyin Ahmed ilk kez Bangladeş'e geldi. Tel örgüleri geçip çok uzun bir yolu yürüdükten sonra Cox's Bazar yakınlarındaki Kutupalong mülteci kampına ulaştı.

Kutupalong kampındaki bu ağacın altında 100'den fazla Arakanlı Müslüman yaşıyor. Bazıları yiyecek bekliyor, bazıları da akrabalarının buraya ulaşabilmesini...

3 yaşındaki Ümmü Habibe... Annesi şiddetin travmasından uzak tutmak için makyaj yapıp onu eğlendirmeye çalışıyor. Mülteci kampındakilerin çoğu kadın ve çocuk.

Arakanlı Müslümanların çoğu yoğun yağmur altında sınırı geçmeye çalıştı. Islanan kıyafetlerini böyle kurutuyorlar.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir