Görüş Bildir
Haberler
Araç Muayenesi Öncesinde Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Araç Muayenesi Öncesinde Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Otokatalog
03.03.2014 - 11:58 Son Güncelleme: 03.03.2014 - 12:03

Araç Muayenesi Öncesinde Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

1-Muayeneye gitmeden ücretsiz randevunuzu alın

Muayene zamanı gelen araç sahipleri, TÜVTÜRK muayene istasyonlarına gitmeden, belirledikleri gün ve saat için www.tuvturk.com.tr internet sitesinden ve 0 850 222 88 88 numaralı çağrı merkezimizinden ücretsiz olarak alınabilmektedir.

2-Büyükşehirlerdeki yoğun istasyonlardan randevu alıyorsanız, tüm muayene süreci için en az 2 saat ayırın, zaman planınızı buna göre yapın

TÜVTÜRK internet sitesi veya çağrı merkezinden alınan randevu saati, muayenenin başlama saatini değil, araç sahibinin müşteri kabul işlemlerinin yapılacağı yarım saatlik arayı belirtmektedir.

3-Vergi veya trafik cezalarınızı mutlaka kontrol edin, borcunuz varsa ödemeden muayeneye gitmeyin

Borcu olan araçların randevu alınsa dahi, muayenesi yapılamamaktadır. Borcunuzu ödemeden muayeneniz yapılmayacaktır.

4-Muayeneden önce egzoz emisyon ölçümünüzü kontrol edin

Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması Ağır Kusur olarak değerlendirilmektedir. Bu hizmet araç muayene istasyonlarının tamamında da uluslararası standartlarda verilmektedir.

5-Ruhsatınızı, kimliğinizi, zorunlu trafik sigortası ve diğer zorunlu belgeleri mutlaka yanınızda bulundurun

İstasyonlara muayene hizmeti için giderken, aracınızın ruhsatı, kimliğiniz ve trafik sigortası yanınızda olmalıdır. Aracınız LPG/CNG’li ise Gaz Sızdırmazlık Raporu gerekmektedir. Ancak bu belgenin olmaması Hafif Kusur olarak değerlendirilmektedir.

6-Araç size ait değilse, gerekli ek belgeleri mutlaka beraberinizde götürün

Getireceğiniz araç size ait değilse, vekalet durumunu gösterir belgeleri mutlaka beraberinizde götürün.

7-Tadilat muayenesine gidiyorsanız ilgili belgelerinizi mutlaka yanınızda bulundurun

Eğer aracınızda bir tadilat yapılmış ise, Tadilat Muayenesine başvurulmalı, Gaz Sızdırmazlık Raporu ve Montaj Tespit Raporu (LPG/CNG takılarak tadilat projeleri ile istasyona başvuran araç sahipleri için gereklidir), yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalardan alınacak EK-1 belgesi istenmektedir.

8-Tüm ödemelerin nakit olduğunu unutmayın Araç Muayene ücretleri nakit olarak yapılabilmektedir. Ödeyeceğiniz miktarı önceden öğrenereke yeterli nakit parayı yanınızd götürün.

9-Muayenenizi zamanında yaptırın, gecikme ücreti ödemeyin

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesi uyarınca, muayene süreci geçirilen araçlardan, gecikilen beher ay için yüzde 5 fazla muayene ücreti tahsil edilmektedir. Yasalar gereği gecikmeler 30 günlük dilimler halinde olmaktadır. 1 günlük veya 20 günlük gecikme 1 ay olarak değerlendirilmektedir.

10-Muayeneye gitmeden önce aracınızda bulunması gereken ekipmanları mutlaka kontrol edin.

Araç muayene sırasında, traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 1 adet ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı ( aracın cins ve kullanım amacına göre adet ve miktarı değişmektedir ) ve stepne bulunup bulunmadığı kontrol edilir, bunların eksikliği hafif kusur olarak değerlendirilir. Patlamayan lastik veya lastik tamir takımı bulunan araçlar gibi orijinalinde stepne bulunmayan araçlarda stepne bulundurulması zorunlu değildir.Motosiklet sahiplerinin muayeneye gelirken kasklarını da getirmeleri zorunludur.

Güncel kurallar, fiyatlar ve randevu bilgileri için www.tuvturk.com.tr web sitesi ziyaret edilebilir.

Kaynak: http://www.otokatalog.com/haber/arac-...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın