Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AP Vize Serbestisi Kriterlerinde Israrcı

Anasayfa > Gündem

Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük grup olan muhafazakâr EVP'nin Başkanı Manfred Weber, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan anlaşmayı feshetme konusunda tehdit etmeye devam ederse, çıkmaz sokağa gireriz' dedi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da, Avrupa'nın vize serbestisi konusunda 72 kriter arasında yer alan Terörle Mücadele Yasası'nda reforma gidilmesi talebinden geri adım atmayacağını vurguladı.

Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük grup olan muhafazakâr EVP'nin Başkanı Manfred Weber, Der Spiegel'e verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi.

'Çıkmaz sokağa gireriz'

'Çıkmaz sokağa gireriz'

EVP Başkanı Manfred Weber

Weber, Türkiye'ye vize serbestisi tanınması konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı son açıklamalara tepki göstererek, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan mülteci anlaşmasını feshetme konusunda tehdit etmeye devam eder ve bize suçlamalar yöneltirse, o zaman çıkmaz sokağa gireriz' dedi. 

Weber açıklamasında, Avrupa'nın sığınmacı krizi konusunda Türkiye'ye bağımlı olmadığını dile getirdi.

'Avrupa Parlamentosu, bu kriterlerin yerine getirilmesinde ısrar edecektir'

'Avrupa Parlamentosu, bu kriterlerin yerine getirilmesinde ısrar edecektir'

AP Başkanı Martin Schulz

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz da Der Spiegel'e yaptığı açıklamada, Avrupa'nın vize serbestisi konusunda 72 kriter arasında yer alan Terörle Mücadele Yasası'nda reforma gidilmesi talebinden geri adım atmayacağını vurguladı. 

Schulz, 'Avrupa Parlamentosu, bu kriterlerin yerine getirilmesinde ısrar edecektir. Bu, terörle mücadele yasalarında reforma gidilmesi konusunda da geçerli' dedi.

'Bu konulardaki değişiklikler gazeteciler ve Türkiye'deki düşünce ve ifade özgürlüğü açısından büyük önem taşıyor'

'Bu konulardaki değişiklikler gazeteciler ve Türkiye'deki düşünce ve ifade özgürlüğü açısından büyük önem taşıyor'

Schulz, Tagesspiegel'e verdiği demeçte de benzer görüşleri dile getirdi. 

AP Başkanı Türkiye'nin terörle mücadele yasalarında reforma gidilmesi ve kişisel verilerin korunmasında adım atmasının önemli olduğunu söyleyerek, 'Bu konulardaki değişiklikler gazeteciler ve Türkiye'deki düşünce ve ifade özgürlüğü açısından büyük önem taşıyor' dedi.

Schulz, 'İyi bir anlaşma sağlanması, hem AB olarak bizim çıkarımıza, hem de Türkiye'nin çıkarına' diye konuştu.

'Sen yoluna biz yolumuza' çıkışı

6 Mayıs'ta İstanbul'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vize muafiyetinin koşulu olarak terörle mücadele yasasında değişiklik yapılmasını isteyen AB'ye sert çıkmış ve şu ifadeleri kullanmıştı:

'Türkiye dört bir yanından terör örgütlerinin ve onlara destek olan güçlerin doğrudan dolaylı saldırısı altında iken şu anda AB bakın 'Vize için terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz' diyor. Siz önce Avrupa Parlamentosu'nun yanında çadır kuran teröristlere müsaade ederken bu zihniyetinizi niye değiştirmiyorsunuz? 

Teröristlere çadır kurdurtacaksın ve onlara orada imkan sağlayacaksın ve bunu demokrasi adına yaptığını söyleyeceksin. Bize de 'Vize kaldıracağım bunun şartı, şunu değiştirmen...' Kusura bakma, hadi bakalım biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git. Kiminle anlaşabiliyorsan onlarla da anlaş.'

Erdoğan'ın bu açıklamalarının ardından vize muafiyetinin akıbetiyle ilgili gelişmeler merak konusu olmuştu.

Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
62
53
32
10
6
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?