Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anne Karnındaki Bebeklerin Kök Hücrelerle Annelerini İyileştirebildiğini Biliyor muydunuz?

-

Doğanın büyüleyici taraflarını görebilmek için çok uzaklara bakmaya gerek yok... İnsan bedeninde sandığımızdan çok daha fazla muhteşem özellik bulunuyor.

Kaynak: http://circres.ahajournals.org/content/1...

Anne karnındaki bebekler, hamilelik sırasında annenin organlarında bir hasar meydana geldiğinde kök hücreleriyle iyileştirmeye çalışıyorlar.

Kök hücrelerin en büyük özellikleri farklı farklı hücre tiplerine dönüşebilmeleri. Aynı zamanda daha fazla kök hücre üretilebilmesi için de kullanılabiliyorlar.

Bebeklerle anne arasında da hamilelik esnasında kök hücre alışverişi yaşandığına dair veriler mevcut.

Hatta bebeklerden annelerine geçen hücrelerin, 20 yıldan fazla bir süre anne vücudunda kaldığına işaret eden araştırmalar da bulunuyor.

Asıl çarpıcı deney ise laboratuvar fareleri üzerinde gerçekleştirilmiş.

New York'taki Mount Sinai Üniversitesi'nde yapılan bu çalışmada araştırmacılar, normal dişi farelerle, bütün vücut hücrelerinde yeşil renkli floresan ışığı yayan protein üretmesi için genetik değişime uğratılmış erkek fareleri çiftleştiriyor.

Daha sonra bilim insanları, hamile kalan farelere kalp krizi geçirtiyor.

Bu krizlerden iki hafta sonrasında anne farelerin kalp dokularını incelediklerinde, anne karnındaki cenine ait yeşil renkli hücreleri buluyorlar.

Bu durum, cenindei hücrelerin yeni kalp hücrelerine dönüşerek annenin kalbini iyileştirdiği anlamına geliyor.

Bu deney fareler üzerinde gerçekleştirilmiş olsa da, aynı durumun insanlar için de geçerli olduğuna dair araştırmalar var.

Örneğin hamile kadınların hasarlı beyin, karaciğer ve akciğer dokularında cenin kök hücrelerine rastlanmıştı. Hatta ceninlerin, annelerini göğüs kanserine karşı koruyan hücreler ürettiği de keşfedilmişti.

Bilim insanlarına göre bu büyüleyici durumun perde arkasında evrimsel mekanizmalar yatıyor.

Anne karnındaki bebeğin, kendi varlığını koruyabilmek amacıyla, koruyucusu olan annesinin organlarında oluşan hasarları gidermeye çalıştığı düşünülüyor.

Bebekle anne arasında vücut içerisinde gerçekleşen bu kök hücre alışverişinin bir diğer olumlu yanı da annenin bağışıklık sisteminde herhangi bir tepkiye yol açmaması.

Nitekim böyle bir durum oluşsaydı, anneye çok ölümcül etkileri olabilirdi.

Araştırma sonuçlarının sadece hamilelik sırasında oluşan organ problemlerini kapsadığını da belirtelim.

Örneğin hamilelik öncesinde bir sıkıntınız varsa, hamile kaldığınızda mucizevi bir şekilde hastalığınız iyileşmiyor. Bu hayli önemli bir detay.

Özetle insan vücudunun mucizeleri gerçekten bitmek bilmiyor... Bilimle kalın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
venomist

Sebebini tam olarak bilmiyorum fakat gebeliğimin neredeyse ilk gününden doğuma kadar bir kere bile baş ağrısı yaşamadım. Normalde iki günde bir bu rahatsızlığı yaşarım. Hatta baş ağrısı denen illeti öyle bir unutmuşum ki doğum yapınca ağrı oldu"ulen benim 9 aydır başım neden ağrımadı" dedim.

Gizli Kullanıcı

Başlığı okuyunca "Ne yani her nezle olunca bebek mi yapcaklar ?" diye düşünen bi tek ben miyim ? Lütfen bir tek ben olmayayım...

buda-benden-olsun

bence hamilelik başlı başına bi mucize zaten

kizamesaj

ulan bu fareler olmasa napardık. teşekkürler fare!

fuldensonmez

ayyy ağlarım çok güzzeeeellll:(:):):)

Görüş Bildir