Ankara Metrosundaki 'Ananaslı Kadın'ın Sırrı Açığa Çıktı! Peki Bunu Neden Yaptı?

817PAYLAŞIM

Son günlerde sosyal medyada Ankara Metrosu'nda elinde zincirle ananas gezdiren bir kadın epeyce konuşuldu. İşte o kadın, Instagram hesabından amacını açıklamış durumda.

İsterseniz önce olayı bir hatırlayalım: Ankara Metrosu'nda Elif Usta isimli kadın, zincirle bağlanmış ananası evcil hayvan gibi gezdirdi.

Görüntüler sosyal medyada ilgi odağı oldu. Metrodakiler ananası sürükleyerek gezdiren Elif'e meraklı gözlerle baktılar.

Durum Elif Usta'nın Instagram hesabından yaptığı açıklama ile netleşti: Elif çiçeği burnunda bir performans sanatçısı!

"Bugün performans sanatına bir giriş yapmak adına Ankara metrosunda ananas gezdirdim. Gerçekten çok ilginç tepkiler aldık. Ciddi kalmak en zoruydu. Farkında olmasalar da tüm yolculara katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Bu işi çok özel kıldılar. İşin son hali için biraz daha vakit var. Bu arada ananasın sonu biraz kötü olacak gibi." 

Peki Elif'in performansı neyi amaçlıyordu?

Merhabalar,

Ben Orta Doğu Teknik Üniversitesi psikoloji bölümü son sınıf öğrencisi Elif USTA. Okulumdaki seçmeli bir dersim kapsamında benden ve grup arkadaşım Sümeyye SALARVAN’dan bir ürün ortaya koymamız istendi ve ben Ankara metrosunda ananas gezdirdim, o da bu süreci kaydetti. Hepimizin gülümseten ve sorgulatan haberlere aç kaldığı bu zamanda bir ananası anlamlandırma çabası bizi birleştirdi ve hayatımıza farklılık kattı. İşin arka planı ise:

Akılcı Duygusal davranışçı terapi akımının kurucusu psikoterapist Albert Ellis, danışanlarının sosyal kaygıyla başa çıkabilmesi adına içlerinden yetkin gördüklerini utanca maruz bırakır. Bu maruz bırakma süreci toplum içinde farklı ya da küçük düşürücü olarak tanımlanabilecek eylemleri içerir. Sokak ortasında bağırmak, muza tasma takıp gezdirmek buna örnek olarak verilebilir. Peki, biz ananasa tasma takıp gezdirsek ve bunu Ankara metrosunda yapsak bizim kaygısızlığımız insanların kaygısı mı olmaya başlar? Biz Ellis’in bu yaklaşımını bireydeki değişimlerle değil onun çevresinde yarattıkları üzerinden inceledik.

Temelde iki sorunsal üzerine kurulu bir çalışma bu: 1. Tepki vermeyen insanları tepkisizliğe iten neydi? 2. Tepki veren kişiler neden belirli tepkiler verdiler?

Zincirli bir ananası neden kimimiz garipsemez? Neden elinde ananas olan bir kadına acırız? Ona neden kızarız? Neden hakaret ederiz? 

Elimizde hiçbir şey yok, çalışmanın bir sonucu yok. Biz bu durumun bizde uyandırdığı hisleri sorgulayana kadar da olmayacak. Kendimizi ve bizi bu şekilde davranmaya iten unsurları keşfettiğimizde çalışma anlam kazanacak. Belki de biz daha anlamlı bakmaya başlamışızdır, kim bilir?

Ali ŞENTÜRK Hocama destekleri için sonsuz teşekkürler…

Elif'in işi, Han Bing isimli Çinli sanatçı'nın "lahana" ile yaptığı "Lahana Yürüyüşte" isimli performansını hatırlattı bize.

Çinli sanatçı, bu performansı Mississippi'den, Miami'ye; Tiananmen Meydanı'ndan, Times Meydanı'na dünyanın birçok yerinde sergiledi.

Her nasıl olursa olsun, sanatı desteklediğimizi belirtip takdiri size bırakıyoruz...

Siz Elif'in performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Harika!
Epeyce esinlenmiş görünüyor...
Esinlenmiş olsa bile Türkiye'de görmek istediğimiz hareketler.
Saçmalık!
Çekimserim.

Kaynaklar

1 2

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
metemete

Ben ayıp olmasın diye böyle şeylere bakmıyorum, delidir üzülür falan diye.

mnyksvsc

Dün ananas aldırdım :)) (ortaokul esprisi olsa da iş görür)

melancoolyman

Sorunun güzelliğine bak.. Neden bizim kaygısızlığımız başkalarının kaygısına dönüşür?

hecaitomix

idolüm,yengeçe tasma takıp gezdiren survivor tanerdir.

mehti34

Psikoloji zaten müthiş bi bilim dalıyken bunun uygulamasını Ankara metrosunda yapmak çok iyi olmuş.

Görüş Bildir