Alman Komedyen Böhmermann'a Polis Koruması

 > -

Almanya Başbakanı Angela Merkel, komedyen Jan Böhmermann'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan için yazdığı şiir hakkında "Türkiye'nin sözlü notasını dikkatli bir şekilde inceliyoruz. Ancak Almanya'da ifade ve sanat özgürlüğü olduğunu da vurgulamak isterim" dedi. Öte yandan Alman polisinin Jan Böhmermann'a koruma tahsis ettiği, komedyenin ise evine kapandığı ve randevularını iptal ettiği bildirildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisi hakkında ağır ifadeler içeren bir şiir yazdığı için şikayetçi olduğu Alman komedyen Jan Böhmermann'la ilgili olarak Berlin'de açıklama yaptı. Merkel Almanya'da düşünce ve sanat özgürlüğünün öneminin altını çizerek, "Bu temel değerler, üzerinde konuştuğumuz tüm siyasi sorunlardan bağımsız olarak geçerlidir" dedi.

Erdoğan, Alman Komedyen Jan Böhmermann'dan Şikayetçi Oldu - onedio.com
Erdoğan, Alman Komedyen Jan Böhmermann'dan Şikayetçi Oldu - onedio.com

'Mülteci anlaşmasından bağımsız'

Türkiye ile mülteci krizine ortak bir çözüm bulunmasına çabalandığını söyleyen Merkel, Ankara ve Avrupa Birliği arasındaki mülteci anlaşmasının Böhmermann'la ilgili tartışmalar ve Almanya'daki düşünce ve ifade özgürlüğünün korunmasından tamamen bağımsız olduğunu belirtti. Türkiye'nin, Böhmermann hakkında dava açılması girişiminin büyük bir titizlikle inceleneceğini belirten Almanya Başbakanı, bu incelemeninin önümüzdeki günlerde sonuçlanacağını kaydetti.

Mainz Savcılığı soruşturma başlattı

Böhmermann Alman 2. televizyon kanalı ZDF'te 31 Mart tarihinde Neo Magazin Royal programında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içeren bir şiire yer vermişti. 

Türkiye Böhmermann hakkkında, 'yabancı devlet adamına hakaret' suçundan dava açılması için Dışişleri Bakanlığı'na sözlü nota vermişti. 

Mainz Savcılığı bu talepten bağımsız olarak 20 kişisel başvuru nedeniyle, Böhmermann hakkında soruşturma başlatmıştı. Mainz Savcılığı dün akşam yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da avukatları aracılığıyla kendilerine şikayek dilekçesi gönderdiğini belirtmişti. 

Böhmermann hakkında dava açılabilmesi için Alman hükümetinin de onay vermesi gerekiyor. Alman Adalet ve Dışişleri Bakanlığı'ndan uzmanlar, Türkiye'nin Böhmermann hakkında dava açılması talebini inceliyor.

"Polis koruması tahsis edildi"

BBC Türkçe'nin aktardığına göre  Böhmermann'a polis koruması tahsis edildi. Evinin önünde sürekli olarak polis devriyesi görev yaparken, Böhmermann'ın ise evinden çıkmadığı ifade edildi.

Öte yandan ZDF yönetimi Böhmerman'ın sunuculuğunu yaptığı Neo Magazin Royale programının bu perşembe yayınlanmayacağını açıkladı.

Açıklamada Böhmermann ve program hakkında şu sıralar medyada çok sayıda haberin yer aldığı, bu nedenle Böhmermann'ın ZDF yönetimi ile birlikte programı yayınlamama kararı aldığı bildirildi.

Deutsche Welle Türkçe ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelAnkaraAvrupa BirliğiPolisRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir