Aladağ'daki Yangın Faciası Davasında Karar Açıklandı: Yurt Müdürüne 11 Yıl Hapis Cezası

 > -

Adana'nın Aladağ ilçesinde, 12 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda öğrencinin yaralandığı yangınla ilgili dernek başkanı ve yurt müdürünün de aralarında bulunduğu 18 sanıktan 12’si, 7 ay 15 gün ile 12 yıl 2 ay 20 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Bugün görülen 10'uncu duruşma öncesi çocukları ölen aileler, 'Adaletin yerini bulmasını istiyoruz" derken, avukatları da sanıkların tamamının cezalandırılmasını talep etti.

Kozan Ağır Ceza Mahkemesi salonundaki yer sıkıntısı nedeniyle Kozan Ticaret Odası Toplantı Salonu'nda görülen duruşmaya, yurt müdürü Cuma Ali Genç, yurdun bağlı olduğu Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur, dönemin itfaiye çalışanlarının da aralarında bulunduğu 18 tutuksuz sanıktan bazıları ile müşteki aileleri, sanık yakınları, taraf avukatları katıldı.

Adana'nın Aladağ ilçesinde 3 yıl önce, 11'i çocuk 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt yangınıyla ilgili davada karar açıklandı.

Duruşmada, sanıkların savunmalarının ardından mahkeme heyeti, dernek başkanı İsmail Uğur’u 12 yıl 2 ay 20 gün, yurt müdürü Cuma Ali Genç’i 11 yıl 1 ay 10 gün, dernek görevlilerinden Mahmut Deniz’i 10 yıl, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş, Ramazan Dede ve Ramazan Keleş’i 8 yıl 10 ay 20'şer gün hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme heyeti, 6 sanığın ise beraatini kararlaştırdı.

Ayrıca mahkeme, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevlilerinden sanık Bayram Aydın, Cihan Ünal, Davut Gökçeli, Mehmet Aktaş ve Ramazan Arı'ya 7 ay 15'şer gün hapis cezası vererek hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Ne olmuştu?

Aladağ'da, 29 Kasım 2016'da kız öğrencilerin kaldığı Süleymancılar cemaatine ait yurtta çıkan yangında, eğitmen Fatma Canatan, Sare Betül Genç, 8'inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü; 7'nci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden, 6'ncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek ile 5'inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Aydoğdu ve Cennet Karataş yaşamını yitirmişti.

Faciadan yaralı olarak kurtulan öğrencilere 'Yangın merdiveninin kapısı açıktı' şeklinde ifade vermesi için baskı yapıldığı iddia edilmişti.

Aladağ'daki Faciadan Kurtulan Öğrencilere 'Yalan İfade Baskısı' mı Yapılıyor? - onedio.com
Aladağ'daki Faciadan Kurtulan Öğrencilere 'Yalan İfade Baskısı' mı Yapılıyor? - onedio.com

İlçe Milli Eğitim Müdürü'ne kınama cezası verilmişti. Yangından önce yurttaki son denetimde rapor veren iki memura da sadece birer günlük maaş kesme cezası uygulanmıştı.

12 Kişi Yanarak Can Vermişti! Aladağ Yangınında İlçe Milli Eğitim Müdürüne Kınama, Memura Maaş Kesme Cezası - onedio.com
12 Kişi Yanarak Can Vermişti! Aladağ Yangınında İlçe Milli Eğitim Müdürüne Kınama, Memura Maaş Kesme Cezası - onedio.com

Sanıklar, itfaiyeyi geç gelmekle suçlamıştı.

Tutuklu Sanık Kalmadı: İki Yıl Önce Bugün, Aladağ'da 11 Çocuk ve Bir Eğitmen Yanarak Can Vermişti - onedio.com
Tutuklu Sanık Kalmadı: İki Yıl Önce Bugün, Aladağ'da 11 Çocuk ve Bir Eğitmen Yanarak Can Vermişti - onedio.com

Son duruşmada Cumhuriyet Savcısı 15 yıla kadar hapis istemişti.

Geçen duruşmada yurt müdürü Cumali Ali Genç, yurt yöneticileri İsmail Uğur, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş, Ramazan Dede, Ramazan Keleş ve yurtta şoför olarak çalıştığı belirtilen Mahmut Deniz için, 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ya da yaralanması' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası isteyen Cumhuriyet Savcısı, ayrıca diğer sanıklar kamu görevlileri Aladağ eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş, İlçe Milli Eğitim eski Şube Müdürleri Ramazan Arı ve Davut Gökçeli, Bayram Aydın, Cihan Ünsal hakkında ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçundan 3'er yıla kadar hapis cezası talep etmişti.

İtfaiye görevlileri Dursun Gökçe, Hasan Turan Çakmak, Nihat Sarraf ve Yücel Turaç'ın da ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçundan cezalandırılmalarını isteyen savcı, yangın tarihinde aynı derneğe bağlı bulunan Özel Aladağ Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü Mehmet İpek ve kamu görevlisi Zeki Yılmaz'ın beraatini istemişti.

Ayrıca bakınız 👇

Aladağ'daki Yurt Yangınında Ölen Cennet'in Günlüğünden: 'Ben Okursam Kardeşlerimi de Okuturum' - onedio.com
Aladağ'daki Yurt Yangınında Ölen Cennet'in Günlüğünden: 'Ben Okursam Kardeşlerimi de Okuturum' - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir